Dostupni linkovi

Policija na severu Kosova istražuje plakate sa likom Milana Radoičića


Pripadnici kosovske policije u Zubinom Potoku (foto arhiv)
Pripadnici kosovske policije u Zubinom Potoku (foto arhiv)

Policija Kosova pokrenula je u ponedeljak istragu zbog plakata koji su u noći između subote i nedelje polepljeni na severu Kosova, u opštinama Leposavić i Zubin Potok, na kojima je fotografija Milana Radoičića sa porukom "Vrati se na Kosovo brate – Srbi više ne mogu da pate".

Pokretanje istrage za Radio Slobodna Evropa potvrdio je zamenik direktora policije za region sever, Veton Eljšani (Veton Elsani).

Milan Radoičić je bivši potpredsednik najveće stranke kosovskih Srba Srpske liste, koji je ostavku podneo nakon što je preuzeo odgovornost za oružani napad na policiju u Banjskoj na severu Kosova 24. septembra prošle godine, kada je ubijen jedan policajac.

Policija je navela da su plakate "nepoznate osobe postavljale na zidove zgrada, prozore objekata i stubove za struju" i da se slučaj istražuje.

Ovome je prethodilo lepljenje plakata u Leposaviću, takođe sa fotografijom Radoičića sa fotomontažom krvi preko lika i porukom, "Ko je Radoičić? Lažni patriota. Osumnjičeni za brojna ubistva Srba na Kosovu. Vlasnik narko laboratorija. Kriminalac koji je zloupotrebio našu mladost zarad ličnog bogaćenja. Terorista".

Na dnu plakata piše "Recite NE terorističkoj organizaciji (Srpska lista)".

Radoičić, tražen na Kosovu, u Srbiji cenjen
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Kosovska policija je u vezi sa ovim slučajem navela da je tužilac odlučio da nema osnova za otvaranje slučaja.

Radoičić se nalazi na crnoj listi Sjedinjenih Država zbog umešanosti u međunarodni organizovani kriminal, dok ga Kosovo traži i zbog zastrašivanja u sudskim procesima, a tužilaštvo Kosova dovodi u vezu sa ubistvom političara, Olivera Ivanovića.

Na Kosovu su tenzije podignute ponovo nakon odluke Centralne banke Kosova da od 1. februara jedina valuta za platni promet bude evro, što znači ukidanje srpskog dinara.

Dinari su na Kosovo do sada stizali iz Srbije putem Narodne banke Srbije, koja ima trezor u Leposaviću, opštini sa srpskom većinom na severu Kosova.

Dinare su do sada koristile Banka Poštanske štedionice, NLB Komercijalna banka, te Javno preduzeće Pošta Srbije.

Ova oduka Kosova naišla je oštro protivljenje Beograda, dok je međunarodna zajednica zatražila od vlasti u Prištini njeno odlaganje.

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) potvrdio je da su 2. februara u policijskoj akciji zatvorene tri opštine u Peći, Istoku i Klini, koje su paralelno funkcionisale u srpskom sistemu i poručio da će jedina institucija Srbije na Kosovu biti njena ambasada u Prištini.

Pre toga, kosovske vlasti zatvorile su i četiri paralelne srpske opštine, koje su ilegalno poslovale u okrugu Dragaš, na jugu Kosova.

XS
SM
MD
LG