Predsednica Evropske federacije novinara (EFJ) Maja Sever izjavila je da je u razgovoru sa ministrom informisanja u Vladi Srbije Dejanom Ristićem rekla da je ugrožavanje bezbednosti novinara i dalje goruće pitanje.
"Nekažnjivost napada je velika", rekla je Sever.
Ona je za Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) rekla da je na sastanku sa Ristićem 7. septembra u Zagrebu postavila konkretna pitanja.
"Pokrenula sam pitanje napada na novinara Vuka Cvijića i činjenice da tužilaštvo tri meseca čeka na dostavljanje lekarskog izveštaja. Podsetila sam i da je čovek koji je optužen da je pretio Ani Lalić pobegao", rekla je Sever.
Novinar nedeljnika Radar Vuk Z. Cvijić fizički je u maju napadnut u centru Beograda i taj slučaj do danas nije procesuiran. Optuženi S. I. za ugrožavanje bezbednosti novinarke Ane Lalić pobegao je iz kućnog pritvora uoči sudskog pretresa 3. jula u tom slučaju.
Maja Sever dodala je da je broj pretnji i fizičkih napada na novinare u Srbiji u ovoj godini do septembra na istom nivou kao prošle, kao i da je zabeleženi broj pritisaka manji.
"Upozorila sam na problem smanjenja novca za projektno sufinansiranje, koje je u odnosu na prošlu godinu smanjeno za oko sedam miliona evra. Utisak je da su komisije za dodelu sredstava i dalje popunjene ljudima koji novac dele po partijskoj liniji", rekla je Sever za NUNS.
Ocenila je da je primetno da je vlast u Srbiji našla način da finansira tabloide i da sistem postupaka protiv medija koji krše zakon ne funkcioniše.
Saopštila je da je upozorila na organizovanu kampanju gomilanja tužbi protiv Fondacije Slavko Ćuruvija i Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK).
- Ko 'lomi kosti' novinarima iz Novog Sada?
- Oštre kritike međunarodnih organizacija zbog hajke na novinarku Tamaru Skrozzu
- Brisel poziva Srbiju na napredak u pravosuđu, gonjenju ratnih zločinaca i poštovanju medijskih sloboda
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Srbije objavilo je da su Ristić i Sever na sastanku u Zagrebu analizirali stanje na međunarodnoj medijskoj sceni, izazove u oblasti javnog informisanja i moguće mehanizme za njihovo postepeno otklanjanje.
"Dužnu pažnju sagovornici su posvetili pitanju bezbednosti novinara i naglasili obavezu svih činilaca da se suprotstavljaju toj društvenoj pošasti. Razgovarano je i o posebnoj obavezi nosilaca javnih dužnosti, novinara i njihovih udruženja da afirmišu medijski pluralizam, kao i pluralizam mišljenja", saopštilo je između ostalog Ministarstvo 8. septembra.
Po podacima NUNS, u 2024. zabeleženo je osam fizičkih napada na novinare u Srbiji i 46 verbalnih. U 2023. registrovano je 11 fizičkih napada i 46 verbalnih.