Upravni odbor Savjeta za provođenje mira (PIC) u Bosni i Hercegovini (BiH) saopštio je da očekuje povlačenje Nacrta izmjena Krivičnog zakona sa dnevnog reda Narodne skupštine Republike Srpske (RS).
Očekuje se da bi se poslanici entitetskog parlamenta o tekstu zakona mogli izjasniti 23. marta. Predloženim odredbama, kleveta bi se u Republici Srpskoj ponovo definisala kao krivično djelo, sa kaznama i do 60.000 evra.
"Ponovna kriminalizacija klevete i uvrede dala bi organima vlasti RS prekomjerna ovlaštenja za kriminalizaciju ili cenzuru slobode izražavanja medija, civilnog društva i građana koji žive u u Republici Srpskoj", navodi se 22. marta u zajedničkoj izjavi Upravnog odbora PIC-a.
Savjet za provođenje mira čine SAD, Rusija, Velika Britanija, Njemačka, Francuska, Italija, Kanada, Japan, Evropska unija, te Organizacija islamske konferencije (OIC) koju u PIC-u predstavlja Turska.
Dodaje se i da PIC očekuje od svih u RS, uključujući i najviše zvaničnike, da se suzdrže od štetnih i opasnih komentara koji doprinose stvaranju atmosfere straha među novinarima i aktivistima.
U saopštenju se navodi kako ambasadori zemalja, članica Upravnog odbora PIC-a izražavaju svoju duboku zabrinutost zbog nedavnih dešavanja u Republici Srpskoj (RS), koja, kako se navodi, imaju za cilj sužavanje građanskog prostora i reduciranje javne debate.
"Upravni odbor PIC-a osuđuje fizičke napade na novinare i predstavnike civilnog društva do kojih je došlo 18. marta u Banja Luci i očekuje od svih u Republici Srpskoj, uključujući i najviše zvaničnike, da se suzdrže od štetnih i opasnih komentara koji doprinose stvaranju atmosfere straha među novinarima i aktivistima", stoji u saopštenju.
Nekoliko LGBT aktivista i novinara je povrijeđeno, kada ih je u večernjim časovima 18. marta ispred prostorija "Transparency International BiH" napalo 20-30 huligana naoružanih šipkama i flašama.
Sve se dešavalo na dan kada je trebala biti održana projekcija filma i panel diskusija, ali je policija to zabranila, zbog procjene da može doći do "ugrožavanja ljudi i imovine".
Prethodno su u noći 8. marta u Banjaluci oštećena i vozila novinara Aleksandra Trifunovića i Nikole Morače.
U Upravnom odboru PIC-a ističu i da očekuju od svih u RS, uključujući i najviše zvaničnike, da se suzdrže od štetnih i opasnih komentara koji doprinose stvaranju atmosfere straha među novinarima i aktivistima.
Apeluje se, kako se navodi, na vlasti RS da prestanu sa aktivnostima "kojima se ušutkuju nezavisni glasovi" u medijskom prostoru i u civilnom društvu.
U PIC-u smatraju i da bi najavljeno usvajanje zakona u RS o nevladinim organizacijama predstavljalo bi dodatni korak unazad, čime bi se stigmatizirali nezavisni glasovi i ugrozili demokratski procesi.
Tim zakonom, čije usvajanje je najavio početkom marta predsjednik RS Milorad Dodik, kao strani agenti bile bi označene organizacije i pojedinci koji se finansiraju iz inostranstva i morali bi podnositi izvještaje o radu.
U saopštenju se navodi i da ambasadori u Upravnom odboru PIC-a žale zbog najave vlasti RS da namjerava jednostrano prekinuti saradnju sa predstavnicima dvije članice PIC-a.
"To predstavlja štetan korak protivan interesima građana koji žive u RS. Članice Upravnog odbora PIC-a imaju ključnu ulogu u provedbi civilnih aspekata Daytonskog mirovnog sporazuma", navodi se u saopštenju.
Milorad Dodik, predsjednik RS polovinom marta saopštio je da će se donijeti odluka o "prekidu kontakata sa američkim i britanskim diplomatama i ambasadama u Bosni i Hercegovini".
Prethodno su SAD odbacile 10. marta komentare Dodika od 9. marta u kojima je pokušao da potkopa Ustavni sud Bosne i Hercegovine i ponovio prijetnje odcjepljenjem entiteta od BiH. To je navedeno u saopštenju za javnost State Departmenta.
Dodik je rekao 9. marta da će novim zakonom o nepokretnoj imovini (planiranim za dnevni red Narodne skupštine RS) ovaj bh. entitet vratiti u svoju nadležnost svu imovinu, pa i onu koja je ranije prenesena na BiH.
Dodik je rekao da je to pitanje riješeno jer, prema Daytonskom sporazumu, imovina pripada entitetima.
Državna imovina je vlasništvo države Bosne i Hercegovine, a ne njenih entiteta.