Dok predstavnici Evropske unije tvrde da razgovori sa državnim zvaničnicima Srbije traju i da postoji pomak u sprečavanju zaobilaženja sankcija, iz Ministarstva za evropske integracije u izjavi za Radio Slobodna Evropa kažu da su vidljive brojne konkretne aktivnosti u izvoznim kontrolama kako zabranjena roba ne bi završavala na tržištu Rusije.
Kako je pokazalo višemesečno istraživanje Radija Slobodna Evropa (RSE) nekoliko firmi u Srbiji zaradilo je milione izvozeći robu koju su Evropska unija, SAD i Japan stavile na listu visokorizičnih proizvoda dvostruke namene koji se mogu naći u ruskim vojnim sistemima.
Čitajte istraživanje RSE:
Prema podacima baza o međunarodnoj trgovini koje je analizirao RSE iz Srbije je od početka invazije u Ukrajinu do avgusta ove godine izvezeno 71, 1 milion dolara vredne robe, a koja je prema carinskim oznakama na strogim sankcijama.
Srbija se nije usaglasila sa sankcijama Rusiji ali i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić obećavali su da Srbija neće biti "poligon za zaobilaženje sankcija"
"Pitanje sankcija je još jedna od oblasti u kojoj intenzivno sarađujemo sa specijalnim izaslanikom EU za primenu sankcija (Dejvidom O'Salivenom). Uprava carina, kako je i sam Izveštaj EU o napretku Srbije konstatovao, sprovodi brojne konkretne aktivnosti u cilju suzbijanja zaobilaženja sankcija, uključujući i one usmerene na jačanje izvozne kontrole" kažu u Ministarstvu za evropske integracije za RSE.
Iz Ministarstva navode da se Srbija u ovom smislu pomerila u oceni kada je poslednji Izveštaj EU u pitanju.
"Ove godine je i sam procenat našeg usklađivanja sa spoljnopolitičkim odlukama EU viši nego što je bio prošle, pa je konstatovano da je to ipak napredak. Time je zapravo ocenjeno da Srbija čini sve da pokaže da pripada istom, evropskom setu vrednosti koji podrazumeva, između ostalog i ne izbegavanje sankcija", naglašavaju u Ministarstvu za evropske integracije.
RSE je poslao pitanja i Privrednoj komori Srbije (PKS) koja bi trebalo da prati na koji način srpske kompanije posluju i analizira situaciju. Kako se navodi u odgovoru na pitanja RSE, PKS od početka ukrajinske krize i usvojenih paketa mera EU na web portalu, objavljuje sva dostupna dokumenta EU, da bi obavestila kompanije o pravilima.
"Posebno je istaknuta sledeća informacija: Zabranjen je tranzit, prenos, izvoz, pretovar i svako drugo kretanje robe koja ulazi u EU i koja je namenjena Rusiji, ukoliko je uklјučena na listu sankcija EU (Uredba Saveta EU 833/2014). Sva roba koja ulazi na teritoriju EU, a namenjena je Rusiji biće predmet procene rizika od strane carinskih organa EU", kažu u PKS.
Kako naglašavaju oni i dalje dostavljaju informacije kompanijama po ovoj temi, "iako je intenzitet upita značajno manji u tekućoj, nego što je to bilo tokom 2022. godine".
"Privredna komora Srbije nema saznanja u vezi zaobilaženja sankcija kompanija koja posluju u Srbiji, kao i da li državne institucije preduzimaju mere u cilju sprečavanja ovakvih praksi", kažu u Privrednoj komori za RSE.
Žiofre: Moramo da budemo vrlo budni po ovom pitanju
"Uvek kada uvedete sankcije biće neko ko će odlučiti da od toga profitira", rekao je u utorak u intervjuu za Euronews Srbije Emanuele Žiofre, ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji komentarišući nalaze istraživanja RSE.
On je ocenio da je saradnja EU i Srbije po ovom pitanju bila produktivna
"Naš specijalni izaslanik (Dejvid O'Saliven) je bio u Srbiji prošlog maja i u kontaktu je sada sa predstavnicima države. Moram reći da smo od srpskih vlasti videli kolaborativan pristup i nastavljamo sa dijalogom. Kompanije, trgovci će uvek naći neke nove rupe zato moramo da budemo vrlo budni po ovom pitanju, ali za sad smo prilično zadovoljni", istakao je Žiofre.
Iz EU saopštavaju da bi Srbija trebalo da nastavi sa intenziviranjem napora u borbi protiv zaobilaska sankcija.
"Iako se ne izjašnjavamo o konkretnim slučajevima, pratimo sve događaje pažljivo. Kako je navedeno u najnovijem izveštaju o proširenju, Srbija bi hitno trebalo poboljšati svoje usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući restriktivne mere", naveo je portparol EU Peter Stano u pisanoj izjavi za RSE nakon što je objavljeno istraživanje o načinu na koji srpske kompanije zaobilaze sankcije.
Stano je dodao da su srpske carinske vlasti su preduzele konkretne korake kako bi se adresirale zabrinutosti izražene od strane Specijalnog izaslanika EU, uključujući i konkretne akcije za jačanje kontrole izvoza.
"Bliska saradnja i razmena informacija između EU i srpskih vlasti se nastavlja na tehničkom nivou. Srbija bi trebalo da nastavi sa intenziviranjem napora u borbi protiv zaobilaska sankcija", istakao je Peter Stano za RSE.
Saradnja na tekstu Gjeraqina Tuhina