Vladajuća stranka na Kosovu, Pokret Samoopredeljenje, podnela je žalbu Vrhovnom sudu u petak protiv odluke Izbornog panela za žalbe i predstavke kojom se nalaže Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) da overi učešće Srpske liste na izborima 9. februara.
CIK je 23. decembra odbio da potvrdi izbornu listu Srpske liste, najveće partije Srba na Kosovu koja ima podršku vlasti u Srbiji, pošto su se predstavnici vladajuće partije, Pokreta Samoopredeljenje, u komisiji usprotivili verifikaciji iste te stranke, navodeći da ona ne priznaje državu Kosovo.
Izborni panel za žalbe i predstavke je u odluci objavljenoj 25. decembra naveo da je Kancelarija za registraciju, overu i finansijsku kontrolu političkih subjekata preporučila da se Srpska lista verifikuje u skladu sa Zakonom o opštim izborima i drugim pravilima CIK-a.
Prema odluci Izbornog panela za žalbe i predstavke, Srpska lista je ispunila kriterijume posle podnošenja "političke izjave", liste kandidata i prijave za svakog kandidata.
Međutim, u petak je zamenik ministra pravde, Blerim Sallahu, podneo žalbu Vrhovnom sudu u ime Pokreta Samoopredeljenje protiv odluke Izbornog panela za žalbe i predstavke, prema lokalnim medijima.
Predstavnici vladajuće stranke opravdali su protivljenje overe učešća Srpske liste na izborima rekavši da ta stranka ne priznaje državu Kosovo i nastavlja je nazivati autonomnom pokrajinom Srbije, "Kosovo i Metohija".
Na sastanku održanom u ponedeljak, samo je predsednik CIK-a, Kreshnik Radoniqi, glasao za overu Srpske liste.
Dva člana Samoopredeljenja, Sami Kurteshi i Alban Krasniqi, glasali su protiv, dok su ostali bili uzdržani.
Arianit Elshani iz opozicione stranke, Demokratske partije Kosova, opravdao je svoje uzdržavanje tokom glasanja, naglasivši da je overa Srpske liste preporučena od strane Kancelarije za registraciju političkih partija.
Odluku Izbornog panela za žalbe i predstavke pozdravila je Srpska lista, koja je odluku CIK-a okarakterisala kao pokušaj "eliminacije Srpske liste" iz izbornog procesa.
Sve ovo, prema ovoj stranci, učinjeno je kako bi se "favorizovali Srbi koji su podobni za (premijera Kosova, Albina) Kurtija, jer je sve realizovano direktno pod njegovim naređenjem i politički je motivisano."
Poznavaoci političkih dešavanja na Kosovu posle odluke CIK-a rekli su za RSE da je odluka da se ne overi lista Srpske liste deo predizborne kampanje.
SAD, Nemačka i Evropska unija izrazili su zabrinutost zbog odluke CIK-a da ne verifikuje izbornu listu Srpske liste.
Srpska lista najavila je da će učestvovati na izborima 9. februara posle perioda bojkota političkih procesa na Kosovu.
Članovi te stranke su 2022. godine kolektivno istupili iz institucija Kosova, u znak protivljenja odlukama kosovskih vlasti o proširenju nadležnosti na celu teritoriju zemlje.