Dostupni linkovi

Francuska i dalje na udaru kritika u EU


Arhiva, francuski predsednik Nicolas Sarkozy sa liderima članica EU na Samitu u Briselu u junu ove godine
Arhiva, francuski predsednik Nicolas Sarkozy sa liderima članica EU na Samitu u Briselu u junu ove godine
Sukob oko kažnjavanja Francuske zbog politike protjerivanja Romskih migranta iz Rumunije i Bugarske po svemu sudeći dominira Samitom lidera EU u Briselu.

Predsednik Francuske Nikola Sarkozi bio je bijesan poslije izjave Evropskog komesara za pravdu Vivijen Reding koja je uporedila francuski odnos prema Romima sa deportacijom Cigana tokom II svjetskog rata. Reding je takođe zatražila da Evropska komisija preduzme mjere protiv Francuske zbog deportacije. Oštro je reagovao i premijer francuske Franosa Fijon.

"Uporedba sa II svjetskim ratom je nevjerovatna, nezamisliva, skandalozna i nema mjesta za osuđujuća mišljenja o našoj državnoj politici. Postoje činjenice, držimo se činjenica i uz pomoć činjenica u narednih nekoliko sati mi ćemo vam pokazati da Francuska u potpunosti poštuje sopstvena i pravila EU", rekao je Fijon.

Komesarka za pravdu Reding je kasnije rekla da žali zbog tumačenja njene izjave, a predsjednik Evropske Komisije Žoze Manule Baroso distancirao se od njene izjave.
Rumunski predsednikTraian Basescu razgovara sa Sarkozyem Brisel, 16 septembar 2010


U međuvremenu je blago, izgleda, "loptu spustio" i predsjednik Evropskog parlamenta Jirži Buzek.

"Rješavanje problema sa što manje tenzija je uvek bolje - sa manje napetosti, ali uz veliku odgovornost i solidarnost. Takođe, moramo izbegavati zapaljivu retorike koja, s vremena na vreme, može da se desi", rekao je on i dodao:

"Ne bismo željeli takve tenzije u našoj zajednici, na našem kontinentu, jer može da bude opasno. Mi to razumijemo veoma dobro i mislim da je vrijedno da počnemo da radimo na tome vrlo ozbiljno. Mi smo upravo to uradili."

Buzek je, ipak, najavio da su neke mjere preduzete.

"Evropska komisija je čuvar evropskih zakona i sporazuma i počela je postupak protiv Francuske. Vidjećemo kakav će biti rezultat, jer su sve neophodne mjere preduzete i to će biti završeno za nekoliko nedjelja pa ćemo vidjeti rezultat", objasnio je on.

Razumijevanje za potez Francuske eksplicitno je iskazao samo italijanski premijer Silvio Berluskoni.

Iako je Francuska deportovala na hiljade Roma u Rumuniju i Bugarsku tokom nekoliko posljednjih godina, proces je ubrzala prošlog mjeseca, kao dio velike operacije uklanjanja ilegelnih naselja u zemlju.

Francuska sa brani time da njena politika u ovom slučaju poštuje zakone EU. Oni negiraju da je proterivanje ciljano na etničke grupe i tvrde da su radili od slučaja do slučaja kao i da je većina deportovanih to učinila dobrovoljno.

Mnogima od deportovanih su ponuđene gotovinske isplate od oko 330 eura po odrasloj osobi i 100 eura po djetetu.

Lideri EU na Sumitu traže i mehanizame za sprječavanje nove finansijske krize. Takođe, na dnevnom redu su planovi da koordiniraju zajednički pristup prema novim rastućim silama kao što su Kina i Indija.
XS
SM
MD
LG