Dostupni linkovi

Trump produžio rok za prodaju TikToka za 75 dana, obećava saradnju s Kinom


Logo aplikacije TikTok na telefonu, 19. april 2024.
Logo aplikacije TikTok na telefonu, 19. april 2024.

Predsednik SAD Donald Tramp (Trump) produžio je u petak za još 75 dana rok kineskoj tehnološkoj kompaniji Bajtdens (ByteDance) da proda američku imovinu popularne aplikacije za kratke video snimke TikTok kupcu van Kine pod pretnjom zabrane koja je trebalo da stupi na snagu u januaru.

"Dogovor zahteva više rada kako bi se osiguralo da su sva neophodna odobrenja potpisana", rekao je Tramp na društvenim mrežama, objašnjavajući zašto je produžio rok koji je postavio u januaru, a koji je trebalo da istekne u subotu. "Nadamo se da ćemo nastaviti da radimo u dobroj veri s Kinom, za koju, kako shvatam, nije baš srećna našim recipročnim carinama".

Kina se sada suočava s carinama od 54 odsto na izvoz robe u SAD pošto je Tramp najavio da će ih ove nedelje povećati za 34 odsto, što je navelo Kinu da uzvrati u petak. Tramp je rekao da bi bio spreman da smanji carine na Kinu kako bi postigao dogovor s Bajtdensom o prodaji aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.

Tramp je rekao da je njegova administracija u kontaktu s četiri različite grupe u vezi sa potencijalnom kupovinom TikToka, ali nije naveo koje.

Glavni kamen spoticanja za dogovor o TikToku je odobrenje kineske vlade. Kina se nije javno obavezala da će dozvoliti prodaju, a Trampovi komentari sugerišu da protivljenje Pekinga.

"Očekujemo da radimo s TikTokom i Kinom na sklapanju sporazuma", naveo je Tramp u petak, dodajući da ne želi da TikTok bude ugašen u SAD.

Kongres je prošle godine usvojio zakon o obavezi da se TikTok proda kupcu van Kine uz ogromnu dvostranačku podršku, pošto su poslanici naveli rizik da kineska vlada iskoristi aplikaciju za špijuniranje Amerikanaca i izvođenje tajnih operacija uticaja. Zakon je potpisao tadašnji predsednik Džo Bajden (Joe Biden).

Neki poslanici su rekli da Tramp mora da primeni zakon, koji je nalagao da TikTok prestane da radi do 19. januara osim ako Bajtdens ne proda imovine aplikacije u SAD. Tramp je započeo svoj drugi predsednički mandat 20. januara i odlučio je da ga ne sprovodi.

Ministarstvo pravde ranije je poručilo Eplu (Apple) i Guglu (Google) da neće sprovesti zakon, što ih je navelo da vrate mogućnost preuzimanja aplikacije.

Nova Trampova naredba postavlja krajnji rok za dogovor sredinom juna.

Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG