Advokati predsednika SAD Donalda Trampa (Donalda Trumpa) sastavili su tajno pismo specijalnom istražitelju Robert Muleru (Robert Mueller) kako bi istakli da Tramp ne može biti prisiljen da svedoči, i u kom tvrde da on nije mogao da opstruiše istragu, jer ima apsolutnu vlast nad svim saveznim istragama.
Pismo je prvi objavio Njujork Tajms (New York Times) koji posebno ističe detalj da su advokati tvrdili da predsednik ne može ilegalno ometati bilo koji aspekt istrage o mešanju Rusije na izborima, jer mu Ustav daje ovlašćenje da "ako želi, prekine istragu, ili čak iskoristi svoju moć za pomilovanje."
“Trampovi advokati se plaše da ako on odgovori na pitanja, bilo dobrovoljno ili ispred Velike porote, rizikuje da bude izložen optužbama da laže istražiteljima, za potencijalni zločin ili krivično delo,” piše NYT i ocenjuje da je nejasno kako će se ova borba odvijati ako Trampu bude naređeno da svedoči.
List ocenjuje i da pismo nudi redak uvid u jednu stranu pregovora na visokom nivou kada je reč o ispitivanju predsednika, ali i citira advokate koji podsećaju na njihovu dužnost da zaštite predsednika.
“Ako Tramp odbije da bude saslušan, Muler će morati da preispita svoje argumente dok bude odlučivao da li da putem istorijskog sudskog poziva zatraži svedočenje pred Velikom porotom,” piše list.
Pokušaj odvraćanja Mulera od traženja sudskog naloga za Veliku porotu je jedan od dva fronta na kojem se bore Trampovi advokati, ocenjuje njujorški dnevnik.
“Poslednjih nedelja su započeli i kampanju u sredstvima javnog informisanja kako bi diskreditovali istragu i delom predupredili eventualni štetni izvještaj koji bi mogao podstaknuti postupak Impičmenta,” navodi list.
Đulijani za AP: Svedočenje posle Samita sa Kimom
Pismo Trampovih advokata datirano 29. januara Muleru je poslao Džon Daud (John Dowd), jedan od Trampovih advokata u to vreme, koji je kasnije napustio pravni tim, piše agencija Asošijejted pres (Associated Press).
“Muler je zatražio intervju sa predsednikom kako bi utvrdio da li ima kriminalne namere da ometa istraživanje mogućih veza njegovih saradnika oko umešanosti Rusije u izbore,” dodaje agencija i navodi da je Tramp prethodno signalizirao da bi bio spreman da pristane na intervju, ali njegov pravni tim, uključujući i glavnog advokata Rudija Đulijanija (Rudy Giuliani), javno i privatno su zabrinuti da bi predsednik mogao rizikovati optužbe za krivokletstvo.
AP podseća i da je Mulerov tim još u martu otvorio mogućnost da pozove predsednika, ali nije jasno da li se to još uvek razmatra, dok je Đuliani je za AP rekao da pravni tim predsednika veruje da specijalni istražitelj nema ovlašćenja da to uradi.
“Opstrukcije Mulerovog istraživanja odnose se i na otpuštanje bivšeg direktora FBI Džejmsa Komija (James Comey) i bivšeg savetnika za nacionalnu bezbednost Majkla Flina (Michael Flynn), kao i Trampovu reakciju na izuzeće državnog tužioca Džefa Sešonsa (Jeff Sessionsa) iz ruske istrage,” precizira se u tekstu.
Đulijani je prošle sedmice rekao da je specijalna istraga možda "potpuno nelegitimna" i da je potrebno da se ograniči jer je, prema njegovoj proceni, zasnovana na neadekvatno dobijenim informacijama i beleškama bivšeg direktora.
Đulijani je rekao i da neće biti doneta odluka o mogućem predsedničkom intervjuu sa specijalnim advokatom pre Trampovog samita sa liderom Severne Koreje Kim Džong Unom (Kim Jon UN) 12. juna u Singapuru.
Poruka hlađenja Trampovog tima Muleru
Vašington post (Washington post) definiše najnovija dešavanja na relaciji Tramp-Muler konstatacijom “Država to je Tramp”,
U tekstu piše i da mesecima slušamo televizijske advokate predsednika Trampa koji ističu argument da on - ili bilo koji predsednik - nije mogao da ometa pravdu jer je pravda ono što on kaže.
“Ipak, koliko god je pravni tim predsednika predvideo ovakav argument, ništa manje nisu bili zaprepašćeni kada je otkriveno pismo Trampovog pravnog tima Muleru,” navodi Post i prenosi delove pisma u kome advokati podsećaju da predsednik može narediti prekid istrage od strane Odeljenja za pravosuđe ili FBI-a u bilo koje vreme i iz bilo kog razloga.
“Naravno, predsednik nadgleda izvršnu vlast, uključujući i Odeljenje za pravosuđe. Naravno da on uspostavlja široke konture politike. Ali postoji duga i mudra tradicija predsedničkog uzdržavanja od mešanja u pojedina krivična pitanja – pogotovu u ona koja se odnose na njega,” piše WP.
List podseća i da su tokom Watergate, članovi zahteva za opoziv protiv bivšeg američkog predsednika Ričarda Niksona (Richard Nixon) uključivali optužbe da je on ometao pravdu tako što je "ometao ili nastojao da se umeša u sprovođenje istrage Ministarstva pravde Sjedinjenih Država, Federalnog istražnog biroa, kancelarije Watergate Specijalnog tužioca i Kongresne komisije."
“U bilo kom trenutku i iz bilo kog razloga. Objašnjenje je bio Komi, ali implikacije su da se smrzneš: Tramp tvrdi da ima pravo da okonča istragu o Rusiji. Ili istragu njegovog advokata Majkla Koena (Michael Cohen),” piše list i zaključuje da je ovo zastrašujući vid moći koja je poverena svakom predsedniku, a posebno ovom.