Američko ministarstvo financija sankcioniralo je 26. marta 11 pojedinaca i kompanija koje tereti da su umiješani u nezakonite financijske transfere i krijumčarenje droge, pružajući podršku vladi sirijskog predsjednika Bashara al-Assada.
Mnogi od sankcioniranih bili su uključeni u trgovinu amfetaminom Captagon koji izaziva veliku ovisnost, a kojim se ilegalno trguje širom Bliskog istoka i Evrope, navodi se u saopćenju američkog Ministarstva financija.
"Prihod od trgovine Captagonom postao je glavni izvor prihoda za Assadov režim, sirijske oružane snage i paravojne snage", navodi se u saopćenju Ministarstva financija, prenosi AFP.
Među sankcioniranima je sirijski državljanin Taher al-Kayali, koji navodno upravlja kompanijom koja je kupovala brodove za krijumčarenje Captagona i hašiša.
Kompanija"Maya Exchange", sa sjedištem u Siriji, navodno je omogućila "milione" dolara nezakonitih transakcija u korist sirijske vlade.
"Assadov režim nastavlja koristiti razne sheme za izbjegavanje sankcija i održavanje svoje dugogodišnje kampanje represije protiv vlastitih građana", kazao je Brian Nelson, zamjenik ministra financija za terorizam i financijske obavještajne poslove.
To uključuje "trgovinu drogom, iskorištavanje mjenjačnica i korištenje naizgled legitimnih poslova", naglasio je
Nelson je istaknuo da Sjedinjene Države ostaju predane "pozivanju na odgovornost onih koji žele podržati ovu nezakonituaktivnost na štetu sirijskog naroda".
Američke sankcije za kompanije u šest zemalja
Sjedinjene Države u utorak su, također, uvele sankcije grupi kompanija u šest zemalja uključenih u robne pošiljke i poslovne transakcije koje, kako tvrde, koriste iranskoj vojsci i militantnoj grupi Huti u Jemenu i policiji Hezbolaha u Libanonu.
Ministarstvo financija SAD sankcionirao je šest kompanija, dva tankera i mjenjačnicu, sa sjedištem u Liberiji, Indiji, Vijetnamu, Libanonu ili Kuvajtu.
SAD ih tereti da su materijalno pogodovali Iranu, Hutima i Hezbolahu.
Hezbolah i Huti redovno organiziraju napade, od početka izraelskog rata protiv Hamasa u Gazi,što izaziva međunarodnu zabrinutost da bi se rat u palestinskoj enklavi mogao preliti na ostatak Bliskog istoka.
Militanti Hezbolaha i izraelske trupe gotovo svakodnevno razmjenjuju vatru duž južne granice Libanona, što je dovelo do raseljavanja desetaka hiljada ljudi.
Unatoč gubitku više od 200 boraca, Hezbolah tvrdi da će prestati ispaljivati rakete na sjeverni Izrael tek kada dođe do prekida vatre u Gazi.
U međuvremenu, jemenski pobunjenici Huti, koji kontroliraju veći dio sjevera i zapadate zemlje, lansiraju bespilotne letjelice i projektile na brodove u Crvenom moru, što je, kako kažu, pokušaj pritiska na Izrael da prekine rat u Gazi.