Američki State Department je 24. januara odlučio da zamrzne izdvajanje sredstava za skoro svu američku pomoć u inostranstvu, a izuzetak su humanitarni programi slanja hrane i vojne pomoći Izraelu i Egiptu, prenosi AP.
Sveobuhvatnim nalogom obustavljeni su brojni projekti koji su na globalnom nivou pomagali u segmentima zdravstva, obrazovanja, razvoja, obuci za posao i drugim oblastima.
Sjedinjene Države pružaju više strane pomoći globalno od bilo koje druge zemlje, planirajući oko 60 milijardi dolara u 2023. godini ili oko jedan posto američkog budžeta.
Izvršnom naredbom poziva se na 90-dnevnu pauzu u pružanju američke razvojne pomoći u inostranstvu kako bi se procijenila efikasnost i "dosljednost sa spoljnom politikom Sjedinjenih Država".
Državni sekretar Marco Rubio poslao je poruku američkim ambasadama širom svijeta u kojoj je pojasnio provedbu izvršne naredbe, koju je novi predsjednik SAD-a Donald Trump potpisao 20. januara, navodeći da "daljnja američka pomoć u inostranstvu neće biti isplaćena na način koji nije potpuno usklađen s spoljnom politikom predsjednika Sjedinjenih Država".
Naredba je poslata telegramom američkim ambasadama širom svijeta. Njome se zabranjuje dalje državna potrošnja na postojeće programe, što znači da oni mogu da se provode samo gotovinom koja već stoji na raspolaganju.
State Department će tokom perioda zamrzavanja obaviti reviziju više hiljada američkih programa pružanja pomoći i odlučiti koji mogu da se nastave.
Humanitarne grupe, nevladine organizacije, preduzetnici, poljoprivrednici i vlade u svijetu sa zabrinutošću prate nove planove Washingtona.
Agencija AFP je izvijestila kako bi zamrzavanje finansiranja moglo potencijalno da utiče na Ukrajinu, koja je dobila milijarde dolara za oružje pod Trumpovim prethodnikom, Joeom Bidenom.
U Afganistanu bi zamrzavanje američke strane pomoći toj zemlji bilo "katastrofalno" za milione Afganistanaca u potrebi, kazao je za Radio Slobodna Evropa glavni sekretar Norveškog savjeta za izbjeglice, Jan Egeland.
Obustava finansiranja bi "mogla da ima posljedice po živote ili smrt" za djecu i porodice širom svijeta, rekla je čelnica Oxfama Amerika, Abby Maxman.
"Obustavom stranih razvojnih pomoći, administracija predsjednika Trumpa prijeti životima i budućnostima zajednica u krizi i napušta dugogodišnji dvostranački pristup SAD-a pružanja pomoći u inostranstvu koji podržava ljude na temelju potreba, bez obzira na politiku", rekla je Maxman u izjavi, prenosi AP.
Zamjenik portparola UN-a Farhan Haq rekao je: "Ovo su bilateralne odluke, ali ipak očekujemo od onih zemalja koje imaju sposobnost da velikodušno finansiraju razvojnu pomoć".
Opsežno zamrzavanje predstavlja ranije obećanje Trumpa i drugih republikanaca da će pojačati kontrolu nad američkim programima pomoći.
Republikanac iz Floride Brian Mast, novi predsjedavajući Odbora za spoljne poslove u Predstavničkom domu, ove sedmice je obećao da će republikanci ispitati "svaki dolar i svakog diplomatu" u budžetu State Departmenta kako bi osigurali da ispunjavaju njihove standarde kao strogo neophodne.