Sjedinjene Američke Države pozvale su Kinu da poveća pritisak na Mjanmar nakon što je vojna hunta pogubila četvoro demokratskih aktivista. Portparol Stejt departmenta Ned Prajs rekao je da Kina može da utiče na Mjanmar više od bilo koje druge zemlje.
"Pozivamo zemlje širom sveta da učine više. I mi ćemo učiniti više", rekao je Prajs, prenosi BBC.
Ali portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao je da se Kina nije mešala u unutrašnje stvari drugih zemalja. Upitan o pogubljenjima, Džao Liđijan je rekao da bi Mjanmar trebalo da koristi svoje zakone i ustav da reši razlike.
Prajs je rekao da "ne može biti uobičajenog posla" sa režimom hunte u Mjanmaru i pozvao sve zemlje da zabrane prodaju vojne opreme toj državi i "da se uzdrže od davanja režimu bilo kakvog međunarodnog kredibiliteta".
Među pogubljenima su bili aktivista Kjau Min Ju, poznatiji kao Ko Džimi, i bivši poslanik Fio Zeja Tau. Aktivisti su uhapšeni nakon vojnog udara prošle godine i optuženi da su počinili "terorističke akte". Oni su osuđeni na smrt na suđenju iza zatvorenih vrata koje su grupe za ljudska prava kritikovale kao nepravedno.
I Fio Zeja Tav i Ko Džimi izgubili su žalbe na kaznu u junu. Manje se zna o dve druge aktivistkinje - Hla Mio Aung i Aung Tura Zav. Osuđeni su na smrt zbog ubistva žene koja je bila navodni doušnik hunte.
Međunarodna zajednica oštro je kritikovala pogubljenja. Šefica UN-a za ljudska prava Mišel Bačelet rekla je u saopštenju da je "užasnuta" što su ljudi ubijeni uprkos apelima iz celog sveta.
"Ovaj okrutni i regresivni korak je produžetak tekuće represivne kampanje vojske protiv sopstvenog naroda", rekla je ona. U zajedničkom saopštenju, Evropska unija, Australija, Kanada, Japan, Novi Zeland, Norveška, Južna Koreja, Velika Britanija i SAD nazvale su pogubljenja "aktom nasilja koji dodatno ilustruju nepoštovanje ljudskih prava i vladavine prava od strane režima".
U saopštenju se takođe poziva režim da oslobodi "sve nepravedno pritvorene" i omogući potpun i nezavisan pristup svojim zatvorima.