Dostupni linkovi

SAD objavile nova ograničenja na izvoz čipova za veštačku inteligenciju


Ilustrativna fotografija čipa, 17. februar 2023.
Ilustrativna fotografija čipa, 17. februar 2023.

Sjedinjene Američke Države su u ponedeljak predstavile nova pravila za izvozu čipova koji se koriste za veštačku inteligenciju, pojačavajući napore u poslednjim danima Džoa Bajdena (Joe Biden) na mestu predsednika da se Kini i drugim rivalima oteža pristup naprednoj tehnologiji.

Ograničenja se nadovezuju na mere najavljene 2023. na izvoz određenih čipova za veštačku inteligenciju u Kinu, koju SAD vide kao strateškog konkurenta.

Poslednjih godina Vašington je proširio napore da obuzda izvoz najsavremenijih čipova u Kinu, koji se mogu koristiti za veštačku inteligenciju i oružane sisteme, pošto tehnološki napredak Pekinga izaziva zabrinutost.

"SAD sada prednjače u svetu u oblasti veštačke inteligencije – i razvoja veštačke inteligencije i dizajna AI čipova – i od ključne je važnosti da to ostanemo", rekla je novinarima ministarka za trgovinu Đina Raimondo (Gina).

Nova pravila uvode nove kontrole čipova, zahtevajući ovlašćenja za izvoz, reizvoz i transfere unutar zemlje – dok takođe uključuju niz izuzetaka za zemlje koje se smatraju prijateljskim prema SAD.

AI centri podataka će morati da budu usklađeni s pojačanim bezbednosnim parametrima da bi mogli da uvoze čipove.

Međutim, poslednji potez odlazeće administracije naišao je na kritike iz tehnološke industrije i upozorenja da će naštetiti konkurentnosti SAD.

Izvršni direktor Asocijacije poluprovodničke industrije Džon Nojfer (John Neuffer) rekao je da je ta organizacija "duboko razočaran što se promena politike tolikih razmera i uticaja uvodi nekoliko dana pre predsedničke tranzicije i bez ikakvog značajnog doprinosa iz industrije".

On je u saopštenju dodao da bi nova pravila mogla da nanese "trajnu štetu američkoj ekonomiji i globalnoj konkurentnosti" SAD ustupanjem ključnih tržišta rivalima.

Gigant u proizvodnji čipova Nvidia je naveo da "iako su sakrivena pod maskom 'anti-kineskih' mera, ova pravila neće učiniti ništa da poboljšaju bezbednost SAD".

Pravila otežavaju strateškim konkurentima SAD da koriste "šverc i daljinski pristup" da izbegnu kontrolu izvoza, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven (Jake Sullivan).

Ona takođe, prema njegovim rečima, daju podsticaje za prijateljima i partnerima SAD da koriste pouzdane dobavljače za naprednu veštačku inteligenciju.

Reakcija Kine: 'Flagrantno kršenje'

Kina je saopštila da nova američka pravila za izvoz čipova koji se koriste za veštačku inteligenciju predstavljaju "flagrantno kršenje" pravila međunarodne trgovine.

Ovo je "još jedan primer generalizacije koncepta nacionalne bezbednosti i zloupotrebe izvozne kontrole i flagrantnog kršenja međunarodnih multilateralnih ekonomskih i trgovinskih pravila", navodi se u saopštenju kineskog Ministarstva trgovine.

"Prethodno su američka visokotehnološka preduzeća, industrijske organizacije i drugi kroz različite kanale izrazili svoje nezadovoljstvo i zabrinutost... Ali Bajdenova administracija se oglušila o razumne glasove industrije i insistirala na požurivanju mera", navelo je kinesko ministarstvo.

U saopštenju se dodaje da će Kina "preduzeti neophodne mere da čvrsto zaštiti svoja legitimna prava i interese".

Nova pravila će stupiti na snagu za 120 dana, rekla je Raimondo, dajući vreme novoizabranom predsedniku Donaldu Trampu (Trump) da unese promene.

Nvidia je u svom saopštenju navela da je prva Trampova administracija pokazala kako SAD "pobeđuju inovacijom, konkurencijom i deljenjem naše tehnologije sa svetom ".

Tramp je uveo velike carine na Kinu tokom svog prvog predsedničkog mandata.

Međutim, njegovi pristalice u Silicijumskoj dolini takođe bi mogle smatrati nova pravila kao nepotrebno opterećenje za njihovih kapaciteta da izvoze proizvode.

U ponedeljak su akcije Nvidije pale oko tri procenta u ranom trgovanju, dok je Intel izgubio 1,6 odsto vrednosti, a AMD oko 0,8 odsto.

Izvor: AFP
XS
SM
MD
LG