Dostupni linkovi

SAD kažu da su ruski akteri napravili lažne video snimke o glasanju u Džordžiji


Bred Rafensperger, državni sekretar u državi Džordžija, rekao je da je video "očigledno lažan" i da su ga verovatno proizvele "ruske farme trolova". Fotografija: 2. decembar 2020.
Bred Rafensperger, državni sekretar u državi Džordžija, rekao je da je video "očigledno lažan" i da su ga verovatno proizvele "ruske farme trolova". Fotografija: 2. decembar 2020.

Američke obaveštajne službe u petak su optužile "ruske aktere za uticanje" da su napravili video snimak koji navodno prikazuje imigranta s Haitija koji tvrdi da je više puta glasao u američkoj saveznoj državi Džordžiji.

Tri obaveštajne agencije - Kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI), Federalni istražni biro (FBI) i Agencija za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost (CISA) izdale su zajedničko saopštenje o snimku, prenela je redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Na snimku se vidi kako neko ko tvrdi da je imigrant s Haitija govori o tome kako namerava da glasa više puta u dva okruga u Džordžiji za potpredsednicu Kamalu Haris (Harris).

Džordžija je jedna od sedam ključnih država na predsedničkim izborima 5. novembra na kojima učestvuju Haris i bivši predsednik Donald Tramp (Trump).

Državni sekretar Džordžija Bred Rafensperger (Brad Raffensperger) rekao je u četvrtak da je video "očigledno lažan" i da su ga verovatno proizvele "ruske farme trolova... pokušavajući da poseju razdor i haos uoči izbora".

Rafensperger je rekao da je njegova kancelarija saznala za video koji navodno prikazuje imigranta s Haitija sa više ličnih dokumenata iz Džordžije tvrdeći da je glasao više puta 31. oktobra.

"To je lažno i primer je ciljanih dezinformacija koje smo videli na ovim izborima. Verovatno je strano mešanje koje pokušava da seje razdor i haos uoči izbora", naveo je on u saopštenju.

Zvaničnici obaveštajnih službi su to ponovili u zajedničkom saopštenju, navodeći da su video napravili "ruski akteri za uticanje" i da je deo "širih napora Moskve da postavi neosnovana pitanja o integritetu američkih izbora i podstakne podele među Amerikancima".

Ruski akteri su takođe napravili video u kojem se lažno optužuje osoba povezana s kandidatima za predsednika i potpredsednika iz Demokratske partije za uzimanje mita od američkog zabavljača, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se navodi da je zaključak zasnovan na informacijama dostupnim obaveštajnoj zajednici "i prethodnim aktivnostima drugih ruskih aktera za uticanje, uključujući video snimke i druge aktivnosti dezinformisanja".

Američka obaveštajna zajednica mesecima procenjuje da su ruske operacije za uticanje na izbore usmerene na raspirivanje polarizujućih narativa i promovisanje podrške Trampu, što je Rusija negirala.

XS
SM
MD
LG