Dostupni linkovi

Nakon Trumpovog izbora, kriza u Njemačkoj novi izazov pred Europom


Prva dama Ukrajine Olena Zelenska (L) i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, Volodimir Zelenski (gore L) i njemački kancelar Olafa Scholza (gore D) 11. 6. 2024. u Berlinu (Ilustrativna fotografija)
Prva dama Ukrajine Olena Zelenska (L) i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, Volodimir Zelenski (gore L) i njemački kancelar Olafa Scholza (gore D) 11. 6. 2024. u Berlinu (Ilustrativna fotografija)

Oko 50 europskih čelnika, uključujući ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i generalnog sekretara NATO-a Marka Ruttea, ponovno će 7. novembra procijeniti svoje transatlantske odnose u nadi da će u drugom mandatu američkog predsjednika Donalda Trumpa izbjeći sukobe i političke zamke njegove prve administracije, piše Associated Press.

Dodatno usložnjavajući ionako kompliciranu situaciju, Njemačka — gospodarski problematična europska sila — potonula je u političku krizu nakon što je njemački kancelar Olaf Scholz smijenio svog ministra financija.

To povećava izgled izbora za nekoliko mjeseci i još jednog sukoba između ohrabrene tvrde desnice i stranaka establišmenta u Europi.

To dvoje zajedno "dodaje još više papra i soli ovoj situaciji", rekao je poljski premijer Donald Tusk.

No izborni ishod u SAD-u ipak je bio u središtu pozornosti.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u četvrtak da se raduje ponovnoj suradnji s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom na jačanju transatlantske veze, piše Reuters.

"Imam iskustva u radu s predsjednikom Trumpom", rekla je, dodavši da je vrlo važno da njih dvoje "zajedno analiziraju koji su nam zajednički interesi i rade na tome", naveo je Reuters.

"Naš odnos sa SAD-om je ključan i spremni smo ga produbiti", rekao je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel.

Čelnici 27 zemalja iz bloka Europske unije sastat će se u četvrtak na odvojenom samitu čim drugi čelnici iz Ujedinjenog Kraljevstva, Turske i Balkana odu nešto ranije.

Tijekom svoje predizborne kampanje, Trump je prijetio svime, od trgovinskog rata s Europom do povlačenja iz obveza prema NATO-u i temeljne promjene potpore Ukrajini u njezinom ratu s Rusijom - sva pitanja koja bi mogla imati revolucionarne posljedice za nacije diljem Europe.

Mađarski premijer Viktor Orbán, domaćin summita i gorljivi obožavatelj Trumpa, rekao je rano u četvrtak da je već imao telefonski razgovor s dolazećim predsjednikom tijekom noći, najavljujući da "imamo velike planove za budućnost!"

Isto je učinila i desničarska talijanska premijerka Giorgia Meloni, koja je pohvalila "duboko i povijesno strateško partnerstvo koje je uvijek povezivalo Rim i Washington".

To je partnerstvo bilo pod stalnim pritiskom tijekom Trumpova prvog mandata, od 2017. do 2021. godine.

Trumpova administracija uvela je carine na čelik i aluminij iz EU-a 2018., na temelju tvrdnje da su strani proizvodi, čak i ako ih proizvode američki saveznici, prijetnja nacionalnoj sigurnosti SAD-a.

Europljani i drugi saveznici uzvratili su carinama na motocikle proizvedene u SAD-u, burbon, maslac od kikirikija i traperice, među ostalim.

Utjecaj izbornog rezultata u SAD-u mogao bi se osjećati u Europi još godinama, na pitanja koja uključuju ratove u Ukrajini i na Bliskom istoku, kao i migracije i klimatske promjene.

Među čelnicima koji bi trebali prisustvovati u četvrtak je Zelenski, za kojeg se očekuje da će još jednom zamoliti za više pomoći dok se njegova zemlja brani od invazije Moskve.

Tajming je prepun značaja jer je Trump obećao okončati rat "unutar 24 sata" nakon što je preuzme dužnost - nešto što čelnici u Kijevu tumače kao nadolazeće nestajanje podrške SAD-a nakon Trumpove pobjede.

XS
SM
MD
LG