Dostupni linkovi

Preminuo David Lynch, autor 'Twin Peaksa' i 'Mulholland drivea'


Režiser Dejvid Linč u Kanu, 25. maj 2017.
Režiser Dejvid Linč u Kanu, 25. maj 2017.

Režiser Dejvid Linč (David Lynch), poznat po kultnim filmovima kao što su "Plavi somot" (Blue Velvet) i "Mulholend drajv" (Mullholand Drive) i serija "Tvin Piks" (Twin Peaks), preminuo je nekoliko dana pre njegovog 79. rođendana, saopštila je u četvrtak njegova porodica.

"Sa dubokim žaljenjem mi, njegova porodica, objavljujemo smrt čoveka i umetnika Dejvida Linča", navodi se u saopštenju na Linčevoj Fejsbuk stranci (Facebook).

Linč se probio 1970-ih s nadrealnim filmom "Glava za brisanje" (Eraserhead), posle čega je često i dalje uspevao i da zaprepasti i inspiriše publiku.

Među njegovim zapaženim filmskim delima su neonoar "Mulholand drajv", "Plavi somot" i "Divlji u srcu" (Wild at Heart) koji je dobio Zlatnu palmu na Kanskom festivalu.

Linč se smatra majstorom nadrealizma i jednim od najinovativnijih filmskih stvaralaca svoje generacije, zahvaljući njegovim vizuelno zapanjujućim, uznemirujućim i enigmatičnim delima ispunjenim sekvencama snova i bizarnim scenama.

Dobio je Oskara za životno delo 2019.

Zagonetni umetnik i poklonik transcendentalne meditacije nije rado objašnjavao svoje složene i zbunjujuće filmove.

Glumac Kajl Meklahlan i Dejvid Linč na premijeri treće sezone "Tvin Piksa", 19. maj 2017.
Glumac Kajl Meklahlan i Dejvid Linč na premijeri treće sezone "Tvin Piksa", 19. maj 2017.

"Film ili slika su na svoj način jezik i nije u redu pokušavati da kažete istu stvar rečima", rekao je u intervjuu za Gardijan (The Guardian) 2018. godine.

Po njegovom karakterističnom stilu nastao je termin "linčovski", koji je časopis Veniti fer (Vanity Fair) opisao kao čudan, jeziv i spor. U svoje filmove Linč je ubacio jezivo i uznemirujuće u obično i svakodnevno i pojačao uticaj muzikom.

Linč je rekao da ga ne zanima samo priča, već i atmosfera filma, određena u sudajestvu vizuelnih elementa i zvuka.

Iako je Linč izrastao u ikonu kontrakulture, njegovi koreni su u malom gradu, običnoj Americi.

Rođen je 20. januara 1946. u Misuli, Montana, kao najstariji od troje dece. Njegov otac je radio za Ministarstvo poljoprivrede SAD i porodica se često selila. Linč je jednom opisao svoje detinjstvo kao "veoma lep, nekako savršen svet".

Međutim, kao student na Akademiji lepih umetnosti u Pensilvaniji 60-ih, naišao je na mučniju stranu Amerike dok je živeo u zapuštenom delu Filadelfije kojim je vladao kriminal sa svojom suprugom i ćerkom. On je taj grad opisao kao najveći uticaj u svom životu.

Ta iskustva su inspirisala "Glavu za brisanje", uznemirujući, halucinantni debi film koji je postao kultni hit u noćnim bioskopima. Komičar Mel Bruks (Brooks), kada je video taj film, angažovao je Linča da režira "Čovek slon" (Elephant Man).

Taj film je nominovan za osam Oskara 1981. Linč, iako nije dobio Oskara, približio se mejnstrimu. Međutim, njegov sledeći film, naučnofantastični ep iz 1984. "Dina", loše je prošao komercijalno.

Dve godine kasnije, Linč se vratio sa "Plavim somotom", koji su neki kritičari smatrali njegovim remek-delom i najboljim filmom decenije.

Linč je 1990. godine prešao na mali ekran misterioznom kriminalističkom serijom "Tvin Piks". Serija koja je osvojila Emi postala je kulturni fenomen, a njen nastavak je snimljen 2017.

I "Mulholand drajv", snimljen 2001, počeo je kao pilot za seriju, ali je posle odustajanja televizijske mreže pretvoren u film. Proglašen je za najbolji film 21. veka dosad u BBC-voj anketi 177 kritičara širom sveta 2016.

U poznim godinama, Linč se posvetio snimanju dokumentarnih filmova, kratkih filmova, slikarstvu i Jutjub kanalu. Objavio je albume, muzičke spotove, zvučne zapise i knjige, uključujući svoje memoare iz 2018. "Soba za snove".

Proslavljeni reditelj se četiri puta ženio i ima četvoro dece.

Izvori: Reuters, AP
XS
SM
MD
LG