Dostupni linkovi

Biden i afrički lideri u Angoli razgovarali o razvoju železničkog projekta u Africi


Predsednik Zambije Hakainde Hičilema, predsednik Angole Žoao Lurenko, predsednik SAD Džo Bajden, predsednik DR Kongo Feliks Čisekedi i potpredsednik Tanzanije Filip Isdor Mpango, Lobito 4. decembra 2024.
Predsednik Zambije Hakainde Hičilema, predsednik Angole Žoao Lurenko, predsednik SAD Džo Bajden, predsednik DR Kongo Feliks Čisekedi i potpredsednik Tanzanije Filip Isdor Mpango, Lobito 4. decembra 2024.

Američki predsednik Džo Bajden (Jode Biden) sastao se u sredu s afričkim liderima u luci Lobito u Angoli kako bi se razvili planovi za proširenje železničke pruge koja bi mogla da usmeri kritične minerale iz Konga i Zambije ka Zapadu i napravila protivteža kineskom uticaju u regionu.

Kina je glavni strani akter u rudarskom sektoru Demokratske Republike Kongo, koji izvozi minerale koji se smatraju ključnim za baterije i druge industrijske komponente ključne za prelazak s fosilnih goriva.

SAD su obezbedile zajam od 550 miliona dolara za podršku projektu Lobito, koji uključuje renoviranje postojeće pruge kroz Angolu i njeno proširenje do rudarskog središta u Kongu u okviru prve faze.

Još nije određen datum za završetak, dok je druga faza koja bi povezala Lobito sa Zambijom preko nove železničke linije još u fazi priprema, s ciljem da se, prema Vašingtonu, radovi pokrenu 2026.

Predsednici Angole, Konga i Zambije i potpredsednik Tanzanije učestvovali su na samitu s Bajdenom u Lobitu poslednjeg dana njegove prve i jedine posete Africi na funkciji predsednika.

Bajden i predsednik DR Konga Feliks Čisekedi (Felix Tshisekedi) potvrdili su svoju posvećenost promovisanju investicija i mira kako bi se omogućilo centralnoafričkoj zemlji da maksimalno iskoristi svoje ogromno mineralno bogatstvo, navodi se u saopštenju Bele kuće posle njihovog sastanka.

Bajden i njegov zambijski kolega Hakainde Hičilema (Hakainde Hichilema) takođe su se sastali da razgovaraju učešću te zemlje u projektu Lobito i drugim pitanjima.

"Taj koridor je od vitalnog značaja za otvaranje naših zemalja, za otvaranje naših regiona, kontinenta i zaista globalne ekonomije", rekao je Hičilema. "Taj projekat je ogromna prilika za ulaganje, za trgovinu".

Koncesija za Atlantsku železnicu Lobito, dodeljena 2022. konzorcijumu zapadnih kompanija, predstavljena je kao pobeda nad Kinom, u vreme dok je Vašington sve zabrinutiji zbog kineske kontrole kritičnih minerala, uključujući ogromne rezerve bakra i kobalta u Kongu.

Druga faza projekta predviđa proširenje železničke pruge koridora Lobito kroz Zambiju i povezivanje s tanzanijskom lukom Dar es Salam u Indijskom okeanu.

SAD su finansirale studiju izvodljivosti za drugu fazu, ali kritičari kažu da bi to moglo Kini da ponudi rivalsku rutu ka istoku, potkopavajući ceo projekat iz perspektive Vašingtona.

Očekuje se da SAD, nakon što Donald Tramp (Trump) položi predsedničku zakletvu u januaru, zauzmu oštriji stav prema Kini, mada su neki zvaničnici postavili pitanje da li će se nastaviti podrška Vašingtona izgradnji stočne rute.

Tramp će verovatno podržati barem delove projekta Lobito i ostati blizak partner Angoli kada se vrati u Belu kuću, rekla su dvojica zvaničnika koji su bila u prethodnoj Trampovoj administraciji 2017-21.

Detalji koji se odnose na finansiranje i izgradnju druge faze projekta su i dalje pod znakom pitanja.

Viši američki zvaničnik rekao je u utorak da bi projekat Lobito mogao biti završen do kraja decenije, ne iznoseći druge detalje.

SAD su preko svoje Razvojne finansijske korporacije obezbedilezajam od 550 miliona dolara za renoviranje železničke mreže od 1.300 km od Lobita do Konga. Zvaničnici SAD su najavili novo finansiranje za prvu fazu ove nedelje preko te korporacije u vrednosti od 600 miliona dolara za projekte koji uključuju solarnu energiju, minerale i telekomunikacije.

Bajden je obećao dugotrajno angažovanje SAD u Africi tokom sastanka u utorak s predsednikom Angole Žoaom Lorenkom (Joao LOurenco) u Luandi.

On je ispunio obećanje da će posetiti Afriku, mada je to uradio na kraju svog mandata.Uprkos njegovim višestrukim obećanjima da će potpuno posvetiti Africi, uticaj SAD na tom kontinentu je opao tokom njegovog mandata.

Vašington je izgubio vojnu bazu u regionu Sahela i napravio je mali napredak u suzbijanju dominacije Kine u mineralima koji se smatraju ključnim za nacionalnu bezbednost.

Angola dugo neguje bliske veze s Kinom i Rusijom, ali se nedavno približila Zapadu. Ona ima za cilj da proširi svoju saradnju sa SAD u bezbednosnim i vojnim inicijativama, rekao je Lorenko tokom Bajdenove posete u utorak.

Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG