Dostupni linkovi

Ruska 'Godina porodice' značila je rat protiv abortusa i razvoda


Ruski predsjednik Vladimir Putin pozira s učesnicima događaja "Rođaci i voljeni" u okviru Foruma ruske porodice u Moskvi, 23. januara 2024.
Ruski predsjednik Vladimir Putin pozira s učesnicima događaja "Rođaci i voljeni" u okviru Foruma ruske porodice u Moskvi, 23. januara 2024.

Proglašavanjem 2024. godine "Godinom porodice", ruski predsjednik Vladimir Putin stavio je dodatni pritisak na zakonodavce i lokalne vlasti da ulože dodatne napore.

I nisu razočarali.

Od pojačane kampanje protiv abortusa, preko uvođenja novih predmeta "porodičnih studija" za školarce, do strožih prepreka za razvod braka, prošla godina bila je obilježena invazijom na nova područja u borbi za "tradicionalne porodične vrijednosti", piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Kampanja protiv abortusa

Suočen s decenijskom demografskom krizom pogoršanom ogromnim gubicima u ratu u Ukrajini – sukobu koji Rusija i dalje naziva "specijalna vojna operacija" – Kremlj očajnički treba bejbi bum.

Prva polovina 2024. godine zabilježila je pad nataliteta ispod nivoa iz 1999. godine, posljednje godine decenije često okrivljene za demografski pad u Rusiji.

Rusija već dugo koristi materijalne poticaje kako bi podstakla građane na osnivanje većih porodica.

Prošle godine, ti su napori postali intenzivniji, s regionalnim upravama koje su nudile novčane potpore različitih iznosa za majke mlađe od 24 godine.

Žena prolazi pored plakata na događaju za mlade roditelje u Moskvi 2018. godine.
Žena prolazi pored plakata na događaju za mlade roditelje u Moskvi 2018. godine.

U regiji Čeljabinsk, studentski parovi mogli su dobiti poticaj od milion rubalja (oko 10.000 dolara) ukoliko su oboje studenti na visokoškolskim institucijama u toj regiji.

Međutim, dok su nudili više podsticaja, ruski zvaničnici su dodatno pooštrili kontrolu.

Više od deset ruskih regija usvojilo je zakone koji zabranjuju "prisilu na abortus" posljednjih mjeseci, s kaznama do 100.000 rubalja (nešto manje od 1.000 dolara) za ljekare i poslodavce za koje se procijeni da su prisiljavali trudnice na savjetovanje.

Advokati za ljudska prava upozorili su da se događa suprotno – žene koje dolaze u medicinske ustanove zbog abortusa sada dobijaju savjete protiv toga ili se procedura više puta odgađa pod izmišljenim izgovorima.

Istovremeno, vlasti su pojačale poruke protiv abortusa u državnim institucijama i na državnim univerzitetima.

U novembru 2024. godine, film s porukama protiv abortusa, koji je producirao kanal povezan s Ruskom pravoslavnom crkvom, počeo se prikazivati u kinima. Organizovane su posebne projekcije za školarce, univerzitetske studente i državne službenike.

Nina Ostanina
Nina Ostanina

Sada se mnogi Rusi brinu da bi poziv vlasti na "specijalnu demografsku operaciju" – kako je to nazvala Nina Ostanina, predsjednica Komiteta za zaštitu porodice Državne dume – jednog dana mogao rezultirati de facto zabranom abortusa.

Tokom 2024. godine, zakonodavci su predložili izmjenu zakona O osnovama zdravstvene zaštite u Ruskoj Federaciji kako bi uključili koncept prava "prije i nakon rođenja".

Borba protiv 'propagande života bez djece'

Na drugom frontu, Državna duma je u novembru 2024. godine usvojila zakon koji kažnjava "propagandu života bez djece". Promovisanje prednosti dobrovoljnog života bez djece može rezultirati kaznama od 45.000 dolara za organizacije i 4.000 dolara za pojedince.

Novi zakon podsjeća na zakon iz 2022. godine koji zabranjuje "LGBT propagandu" i nadovezuje se na zakon iz 2013. godine o promovisanju "tradicionalnih porodičnih vrijednosti."

Putinov portret na fasadi škole u ruskom gradu Tjumenju
Putinov portret na fasadi škole u ruskom gradu Tjumenju

U martu prošle godine, Rusija je dodala "međunarodni LGBT socijalni pokret i njegove strukturalne jedinice" – pokret koji zapravo ne postoji – na listu ekstremističkih organizacija.

Poteškoće s razvodima

Dok natalitet opada, razvodi su, čini se, u porastu. Elena Mihailova, savjetnica državnog Centra za istraživanje javnog mnjenja (VTsIOM), izjavila je da su u 2024. godini na 10 novih brakova dolazila osam razvoda.

U septembru 2024. godine, zakonodavac iz vladajuće stranke Ujedinjena Rusija podnio je prijedlog zakona Državnoj dumi kojim se predlaže da sudovi parovima koji žele razvod daju tromjesečni period za pomirenje i obavezne psihološke konsultacije.

Ako zakon bude usvojen, parovi s maloljetnom djecom ili u situacijama gdje jedan supružnik želi očuvati brak, a drugi ne, morali bi proći "prevaspitavanje".

Ovaj dio prijedloga zakona posebno je zabrinjavajući za žrtve porodičnog nasilja, koje je u Rusiji i dalje prisutno i djelimično dekriminalizovano 2017. godine.

Prema istraživanju Konzorcijuma ženskih nevladinih organizacija, najmanje 2.284 žene su umrle zbog porodičnog nasilja između 2022. i 2023. godine, od čega je 93 posto ubijeno od strane partnera.

Patriotsko obrazovanje

Istovremeno, promocija "tradicionalnih porodičnih vrijednosti" pronašla je svoj put do ruskih učionica.

Od septembra 2024. godine, u školama je uveden novi predmet, Porodične studije, s ciljem da se djeci prenese poruka da je "porodica temelj svake države".

Podaci, međutim, pokazuju da Rusi nisu spremni da olako prihvate promjene u porodičnom planiranju. Prema dnevnom listu Vedomosti, u prvoj polovini 2024. godine Rusi su masovno kupovali kontraceptivna sredstva, potrošivši 19,3 milijarde rubalja (oko 177 miliona dolara), što predstavlja rekord u posljednjih pet godina.

XS
SM
MD
LG