Ne zna se gdje je Prigožin
Mnogo je neodgovorenih pitanja o dogovoru koji je vođa Wagnera Jevgenij Prigožin sklopio kako bi prekinuo pobunu i o tome šta se dalje dešava. Jedna od stvari koju ne znamo je gdje je Prigožin trenutno, prenosi BBC.
Zadnji put je viđen u automobilu kako napušta Rostov na Donu kasno u subotu - grad na jugu Rusije za koji je tvrdio da kontroliše jedan dan. Nasmiješen se rukovao s nekim razdraganim lokalnim stanovnicima, kao što možete vidjeti na fotografiji.
Njegova sljedeća destinacija sada bi trebala biti Bjelorusija, nakon dogovora koji je posredovao lider te zemlje Aleksandar Lukašenko, ključni saveznik predsjednika Vladimira Putina. Ali Prigožin je od tada šutio o svom neposrednom putu.
Zona zabrane letova trenutno je na snazi u jugozapadnoj Rusiji, što znači da su najbliži operativni aerodromi Rostovu u Volgogradu i Sočiju - ali su svaki udaljeni oko 400 km (250 milja). Prigožin bi teoretski mogao da putuje automobilom ili vozom - ali dug je put do Bjelorusije, niti mora da zaobiđe Ukrajinu.
Čečenske specijalne snage se povlače iz Rostova
Čečenske specijalne snage povlače se iz regije Rostov, javljaju ruski državni mediji.
Njihov vođa, Ramzan Kadirov, rasporedio je svoje jedinice "Akhmat" da "uguši" Wagnerovu pobunu juče.
Čečenski vojnici se vraćaju tamo gdje su se ranije borili, rekao je komandant Apti Alaudinov, a prenosi Tass.
Ostaje na snazi stanje antiterorističke operacije
U Moskvi i na periferiji tog grada danas ostaje na snazi "režim antiterorističke operacije" posle pobune paravojne grupe Vagner i povlačenja tih snaga.
Velike policijske patrole i dalje su raspoređene duž glavnog puta koji vodi iz Moskve prema periferiji na jugu.
Nacionalni antiteroristički komitet u subotu je naložio "režim antiterorističke operacije" u Moskvi i njenom regionu. Blokirane su važne deonice autoputa koji povezuje Rostov sa Moskvom, a na putevima su uvedene provere identiteta i vozila.
Borci paravojne grupe Vagner napustili su štab ruske vojske u Rostovu na jugozapadu Rusije, sa svojim vođom Jevgenijem Prigojinom na čelu konvoja.
Prigožin posle pobune treba da ode u Belorusiju, kako je dogovoreno na pregovorima sa beloruskim predsednikom Aleksandrom Lukašenkom.
Oživjele bojazni od prijetnji nuklearnoj sigurnosti
Marš plaćeničke grupe Wagner na Moskvu oživio je stare bojazni u Washingtonu o tome šta će se dogoditi s ruskim nuklearnim zalihama u slučaju nereda unutar države.
Dogovor o okončanju pobune u subotu i pristanak šefa plaćenika Jevgenija Prigožina da naredi svojim borcima da se vrate u baze, zaustavio je bojazni o velikom sukobu unutar Rusije. Ali ova epizoda je signalizirala da držanje vlasti ruskog predsjednika Vladimira Putina slabi.
Slike tenkova na ruskim ulicama podsjetile su na neuspjjeli puč komunističkih tvrdolinijaša 1991. koji je izazvao zabrinutost za sigurnost sovjetskog nuklearnog arsenala i mogućnost da neposlušni komandant ukrade bojevu glavu, rekli su bivši američki obavještajni dužnosnici.