Satelitski snimci Planet Labsa zabilježili su uklanjanje šatorskih kampova za obuku na teritoriji tri glavna bjeloruska poligona, gdje su obučavani ruski vojnici. Nije poznato da li će kampovi biti premješteni na druga mjesta ili će se poligoni koristiti za nešto drugo, piše Bjeloruski servis Radija Slobodna Evropa.
Vojni poligon 'Obuz-Lesnovsky' kod Baranaviča
Na fotografiji 4. jula 2023. kampa na poligonu više nema. Vidljivo je demontiranje šatora. Satelitski snimci pokazuju da je kamp demontiran najkasnije 30. juna.
Kamp je tu od sredine oktobra 2022. godine, skoro devet mjeseci.
Početkom marta 2023. u kampuje izvršena rotacija mobilisanih ruskih vojnika. Tada je uklonjen manji broj šatora. Bilo je jasno da su neki od šatora bili nenaseljeni.
Nakon toga na poligon nije dovučena teška vojna oprema. Do 6. juna 2023. još je bilo oko 150 šatora u kojima je moglo da se smjesti oko 3.000 osoba.
Vojni poligon 'Lepelsky'
Ruske trupe su prisutne na poligonu Lepelsky od sredine oktobra 2022.
Na fotografiji od 4. jula 2023. godine vidi se da je u procesu demontaže i šatorski kamp na poligonu.
Demontaža šatora počela je najkasnije 2. jula. Do tog dana na ovom poligonu je bilo oko 75 vojnih šatora, u koje je moglo da se smjesti oko 1.500 osoba.
Kamp je takođe izgrađen sredinom oktobra 2022. godine.
Trećeg jula ruski vojnici iz 272. motorizovanog puka bili su prisutni na Danu nezavisnosti u Lepelu.
Ranije je objavljeno da je najmanje jedan vojnik ove vojne formacije poginuo "prilikom ispunjavanja vojne dužnosti" mjesec dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
Vojni poligon 'Repishcha' kod Osipoviča
Ruska vojska počela je aktivno posjećivati poligon Repishcha u blizini Osipoviča prije početka rata u Ukrajini. Tu je bila velika bolnica i dosta vojne opreme. U ljeto 2022. je uklonjen, pa ponovo postavljem 30. 10. 2022.
U istom stanju stoji skoro devet mjeseci. Prema slikama od 29. juna bilo je oko 30 vojnih šatora u kojima je moglo da boravi oko 600 vojnika.
Satelitski snimci pokazuju da uklanjanje kampa počinje 3. jula 2023. godine. 4. jula više ga nema, takođe pokazuju satelitski snimci.
Iz svega navedenog može se zaključiti da su tri najveća kampa za obuku navodno mobilisanih ruskih vojnika počela da se demontiraju zapravo istovremeno, odnosno 3. jula, tokom državnog praznika, Dana nezavisnosti Bjelorusije.
Gotovo u isto vrijeme započela je izgradnja šatorskog kampa u selu Tsel, u oblasti Osipovič, što bi, prema nekim mišljenjima, moglo biti povezano s dolaskom plaćenika grupe "Wagner" u Bjelorusiju.
Danas je to najveći kamp na teritoriji Belorusije. Sastoji se od 303 vojna šatora, koji, prema različitim procjenama, mogu primiti do 15 hiljada ljudi.
"Kampove, koji su bili raspoređeni na teritoriji Bjelorusije skoro godinu dana, Rusija je koristila za obuku vojnika koje je mobilisala", kaže direktor Mreže za istraživanje nove geopolitike, Mihajlo Samuš. "To se u informativnom prostoru često tumačilo kao pripremanje ruskog kontingenta da organizuje još jednu operaciju sa teritorije Belorusije."
Prema njegovim riječima, sprovedeno je nekoliko ovakvih "psiholoških operacija" s ciljem da ukrajinska vojska obrati pažnju na sjeverni pravac, na činjenicu da postoji prijetnja sa teritorije Bjelorusije.
"Tada smo procijenili da čim Rusija oformi grupu od 30.000 ili više ruskih vojnika, onda možemo govoriti o tome da je to priprema za ofanzivu. Ali, po pravilu, na teritoriji Belorusije je bilo oko 10.000-11.000 ruskih vojnika", kaže Mihailo Samuš.
Prema njegovom mišljenju, činjenica da ovi kampovi sada počinju da se uklanjaju može značiti da se "ovaj program smanjuje", osim ako se ne presele na druge poligone na teritoriji Bjelorusije.
"Zanimljivo je da se, paralelno sa ovim procesom zatvaranja kampova, otvara još jedan kamp za plaćenike Wagner grupe, koji nakon 'zabrana' ulaska u Rusiju, čini se da se sele na teritoriju Bjelorusije. Pitam se da li se ovi šatori neće koristiti za razmještanje Wagnerovaca ili je ovo smanjivanje ruskog prisustva, a onda će se, po svemu sudeći, smanjiti intenzitet obuke ruskih vojnika", kaže on.
S tim u vezi, sugeriše da možda Rusija već ima dovoljno resursa da obuči isti broj mobilisanih ljudi.
"Ukrajina sada ozbiljno razmatra situaciju sa povećanom prijetnjom iz Bjelorusije, posebno signalom koji je dat o potencijalnom raspoređivanju Wagnerovaca", kaže Mihajlo Samuš.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski održao je 5. jula sastanak sa čelnikom vojske. Jedan od zadataka koji je dodijeljen glavnokomandujućem ukrajinske vojske je jačanje sjevernog pravca, uključujući i granicu s Bjelorusijom.
U maju 2023. državni mediji Rusije i Bjelorusije objavili su da će se početkom jeseni u Bjelorusiji održati pet vojnih vježbi.
"To bi mogao biti razlog da Rusija prebaci nekoliko desetina hiljada vojnog osoblja u Bjelorusiju. I probaju izvesti novu operaciju krajem jeseni, možda čak i sa Wagnerovcima. Kako bi natjerali ukrajinsku stranu da prebaci svoje trupe na sjever da se suprotstave prijetnji i poremete ukrajinsku ofanzivu na istoku. Ali, ove slike demontiranja kampova odstupaju od ovog plana. Moramo da vidimo šta će biti dalje", kaže Mihailo Samuš.
Prema njegovim riječima, moguće je da se ovi šatorski kampovi jednostavno premjeste na druge lokacije u Bjelorusiji.