Dostupni linkovi

U talasu ruskih vazdušnih napada u Ukrajini najmanje 25 mrtvih


Spasioci na mjestu stambene zgrade teško oštećene u napadu ruskih raketa u gradu Uman, oblast Čerkaška, Ukrajina, 28. aprila.
Spasioci na mjestu stambene zgrade teško oštećene u napadu ruskih raketa u gradu Uman, oblast Čerkaška, Ukrajina, 28. aprila.

U talasu ruskih vazdušnih napada na gradove širom Ukrajine, uključujući Kijev, poginulo je najmanje 25 ljudi.

Njih čak 23, uključujuči četvoro djece, ubijeno je u samo jednom napadu na stambeni blok u gradu Uman u centralnoj Ukrajini, saopštili su zvaničnici, prenosi BBC.

Žena i njena trogodišnja ćerka ubijene su u gradu Dnjepru, saopštio je lokalni gradonačelnik.

Teško oštećena stambena zgrada pogođena ruskom raketom u Umanu, oblast Čerkaška, Ukrajina, 28. aprila 2023.
Teško oštećena stambena zgrada pogođena ruskom raketom u Umanu, oblast Čerkaška, Ukrajina, 28. aprila 2023.

Eksplozija je bilo i u gradovima Kremenčuk i Poltava.

Dok je Rusija redovno bombardovala ukrajinske gradove i infrastrukturu prošle zime, masovni napadi su se smanjili posljednjih mjeseci. Kijev nije bio gađan projektilima više od 50 dana.

Većina borbi se sada vodi na istoku za kontrolu industrijskog regiona Donbasa, posebno grada Bakhmuta, koji je skoro potpuno uništen.

Projektili su "ponovo ubili civile u gradu Dnjepru", rekao je gradonačelnik Boris Filatov u petak na Telegramu, dodajući: "Poginuli su mlada žena i trogodišnje dijete".

Žena nosi dijete pored oštećenih stambenih zgrada u Kijevu 28. aprila
Žena nosi dijete pored oštećenih stambenih zgrada u Kijevu 28. aprila

Sistemi protivvazdušne odbrane takođe su aktivirani u Kijevu, navode lokalni zvaničnici.

"Nakon pauze od 51 dana, neprijatelj je pokrenuo još jedan raketni napad na Kijev", rekao je šef lokalnih snaga protivvazdušne odbrane Sergej Popko, saopštila je gradska uprava.

"Prema preliminarnim podacima, u vazdušnom prostoru Kijeva uništeno je 11 krstarećih projektila. Osim projektila, oborena su i dva drona."

Nije bilo prijavljenih žrtava niti štete na objektima.

Ukrajinski sistem protivvazdušne odbrane je posljednjih meseci ojačan isporukom zapadne opreme koja je ključna za odbranu zemlje.

Konkretno, Kijev je u aprilu dobio sofisticirane sisteme American Patriot.

Iako se nije suočio s raketnim napadima od početka marta, glavni grad je prošle sedmice bio meta napada 12 dronova iranske proizvodnje, od kojih je osam oboreno bez ikakvih žrtava.

U Umanu, centralnom gradu od 80.000 stanovnika, na video-snimku koji su emitovali ukrajinski mediji prikazana je uništena stambena zgrada.

Prema riječima regionalnog guvernera Igora Tabouretsa, Uman je pogođen sa dvije krstareće rakete, pri čemu je jedna pogodila stambenu zgradu, a druga skladište.

U međuvremenu, teške borbe nastavljene su nesmanjenom količinom na liniji fronta Bakhmut-Adviyivka-Maryinka u istočnoj ukrajinskoj regiji Donjeck, saopštio je Generalštab Oružanih snaga Ukrajine u svom dnevnom ažuriranju 28. aprila.

Bakhmut i Maryinka ostaju u epicentru neprijateljstava, navodi se u saopštenju.

Šef NATO-a Jens Stoltenberg je 27. aprila rekao da je vojna pomoć saveznika i partnera značajno poboljšala izglede Ukrajine da oslobodi teritorije koje je okupirala Rusija od početka njene invazije.

Stoltenberg je, govoreći novinarima u sjedištu NATO-a u Briselu, rekao da je "više od 98 posto" borbenih vozila koja su obećali saveznici već isporučeno.

"To znači preko 1.550 oklopnih vozila, 230 tenkova i druge opreme, uključujući ogromne količine municije", rekao je on.

"Ukupno smo obučili i opremili više od devet novih ukrajinskih oklopnih brigada. To će Ukrajinu staviti u jaku poziciju da nastavi da preuzima okupiranu teritoriju", rekao je Stoltenberg.

Šef alijanse je, međutim, upozorio da "nikada ne trebamo potcijeniti Rusiju" uprkos "neviđenoj" vojnoj podršci koju je Ukrajina dobila od svojih partnera i saveznika. Moskva je "spremna da pošalje hiljade vojnika sa veoma visokim stopama žrtava", rekao je on.

Stoltenbergove izjave stigle su usred izvještaja da Kijev priprema dugo očekivanu kontraofanzivu koja bi mogla biti pokrenuta kada vrijeme otopli i teren se poboljša.

Ukrajina i Rusija se bore od invazije Moskve u februaru 2022. godine.

Prema izvještajima BBC-a, AP-a i Reutersa

XS
SM
MD
LG