U blizini Kijeva se vode 'ogromne' bitke, kaže gradonačelnik
"Ogromne" bitke su izbile sjeverno i istočno od Kijeva, rekao je gradonačelnik ukrajinske prijestonice Vitalij Kličko.
U upozorenju građanima, Kličko je rekao da je rizik od smrti u Kijevu sada "prilično visok" i pozvao civile koji se žele vratiti da uzmu "više vremena".
To dolazi nakon što je regionalni guverner Kijeva ranije rekao da ruske snage počinju da se povlače u nekim područjima oko glavnog grada.
Kličko je rekao: "Rizik od smrti (u Kijevu) je prilično visok i zato je moj savjet svima koji žele da se vrate, da odvoje još malo vremena".
Tokom mirovnih pregovora u Istanbulu ove sedmice, pregovarači Kremlja obećali su da će "drastično" smanjiti svoje operacije u Kijevu i Černihivu.
Međutim, kasnije su se pojavili izvještaji da ruske snage nastavljaju granatirati Černihiv uprkos svom obećanju.
To je došlo nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao da ne vjeruje da se ruske trupe dobrovoljno povlače iz Kijeva i Černihiva, već da ih je ukrajinski otpor "gurnuo nazad".
Ukrajinski minobacački timovi koriste dronove da uoče svoje mete
Iz šume u blizini sela Kuhari u Kijevskoj oblasti, ukrajinski vojnici koriste izviđačke bespilotne letjelice u potrazi za ciljevima. Minobacački tim koristi prikupljene informacije da puca na ruske snage. Dopisnik Radija Slobodna Evropa Marjan Kušnir pričao je 30. marta sa vojnicima o tome kako su završili u borbi, a pregledao je i štetu u selu od ruskih vazdušnih udara.
Ruski Gasprom napušta Nemačku zbog spora oko cena
Ruski energetski gigant Gasprom saopštio je u petak da napušta svoje poslovanje u Nemačkoj, usred spora između dve zemlje zbog insistiranja Moskve da se plaćanje za ruski gas prebaci sa evra na rublje.
Nije odmah bilo jasno kako će taj potez uticati na snabdevanje ruskim gasom, od kojeg zavisi oko 40 odsto potreba Nemačke.
Kompanija nije dala dodatne detalje ili objašnjenje.
Srbija u pregovorima sa EU kako bi izbegla nestašicu nafte
Ako se ništa ne promeni, Srbija od 15. maja neće moći da uvozi naftu. Ovim rečima predsednik Srbije Aleksandar Vučić objasnio je 31. marta probleme pred kojima se Srbija našla zbog novog paketa sankcija.
Poslednji u nizu paket sankcija Evropske unije (EU) prema Rusiji zbog invazije na Ukrajinu podrazumeva zabranu ulaganja u energetski sektor.
Kao posledica, Jadranski naftovod (JANAF) saopštio je da neće moći da realizuje transport nafte do Naftne industrije Srbije (NIS) od 15. maja 2022, otvarajući pitanje kako će se nafta dopremati do Srbije i da li će doći do nestašice ovog energenta.
NIS, sa sedištem u Srbiji, je energetski gigant u većinskom vlasništvu ruskog Gasproma Njefta (Gazprom Neft), u čijoj je nadležnosti i monopol nad uvozom sirove nafte u Srbiju.
* Ceo tekst pročitajte OVDE
Facebook Forum