Dostupni linkovi

Misteriozne rupe na Međunarodnoj svemirskoj stanici i drama sa ruskim modulom


Modul Nauka pristaje na Međunarodnu svemirsku stanicu 29. jula.
Modul Nauka pristaje na Međunarodnu svemirsku stanicu 29. jula.

Piše: Mike Eckel

Kada je novi ruski modul po pristajanju zakrenuo Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS) i skoro je izbacio iz orbite, stručnjaci i dugogodišnji posmatrači su ostali bez daha, a onda odahnuli kada nisu otkrivena trajna oštećenja, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Posmatrači su se takođe zapitali šta bi još moglo da poremeti dugogodišnje partnerstvo između NASA-e i Roskosmosa koje je već na nasigurnoj putanji.

Odgovor bi mogao biti senzacionalistička anonimna tvrdnja koju je objavila ruska državna novinska agencija TASS u vezi s još uvek neobjašnjenim incidentom na Međunarodnoj svemirskoj stanici 2018. godine. Visoki zvaničnici NASA-e odbacili su navode, rekavši da američka svemirska agencija ne smatra da su kredibilni.

Incident se tiče misteriozne rupe otkrivenu u trupu jednog od modula stanice koji je napravila Rusija. U izveštaju TASS-a objavljenom 12. avgusta neimenovani "visoki zvaničnik ruske svemirske industrije" citiran je kako kaže da je zapravo otkriveno osam rupa koje je neko napravio, a ne samo jedna.

Bez dokaza, ruski zvaničnik je tvrdio da je astronautkinja NASA-e na stanici u to vreme, Serena Aunon-Čenselor (Aunon-Chancellor), imala medicinski problem s protokom krvi koji je "mogao da izazove akutnu psihološku krizu" koja ju je dalje mogla navesti da traži način da se vrati na Zemlju pre okončanja misije.

NASA je odbila da za RSE komentariše te navode, ali je ukazala na tvit od 13. avgusta šefice NASA-inog programa za ljudske svemirske letove, Keti Liders (Kathy Lueders), koja je navela da su NASA-ini astronauti, uključujući Aunon-Čenselor "izuzetno poštovani, da služe svojoj zemlji i daju neprocenjiv doprinos agenciji".

"Stojimo iza Serene i njenog profesionalnog ponašanja", rekla je Liders. "Ne verujemo da su te optužbe kredibilne."

Šef NASA-e Bil Nelson (Bill) takođe je na Tviteru (Twitter) naveo se potpuno slaže izjavom Liders, dodajući: "U potpunosti podržavam Serenu i uvek ću stati iza naših astronauta".

Rupa na svemirskoj stanici
Rupa na svemirskoj stanici

U članku TASS-a takođe se navodi da anonimni komentar "sasvim jasno odražava viziju ruskog rukovodstva o trenutnoj situaciji". Na pitanje da li članak odražava zvanični stav Roskosmosa, pres služba državne kompanije odbila je da komentariše.

Ranije, na pitanje o statusu istrage o incidentu s rupom, portparol NASA-e je rekao da je to pitanje za Roskosmos.

Svemirska saradnja pod pritiskom

Ovi komentari usledili su dok je trodecenijska saradnja Moskve i Vašingtona u oblasti istraživanja svemira sve više pod pritiskom, i usled nepovezanih geopolitičkih tenzija, ali i usled velikih promena u istraživanju i korišćenju svemira.

Roskosmos, državna korporacija osnovana pre jedne decenije u okviru unutrašnje reorganizacije cenjene ruske svemirske industrije, i sam je pretrpeo niz skandala i nezgoda.

Šef Roskosmosa Dmitrij Rogozin (sleva nadesno), ruski predsednik Vladimir Putin i Igor Arbuzov, izvršni direktor proizvođača raketnih motora Energomaš, u fabrici Energomaš blizu Moskve, april 2019.
Šef Roskosmosa Dmitrij Rogozin (sleva nadesno), ruski predsednik Vladimir Putin i Igor Arbuzov, izvršni direktor proizvođača raketnih motora Energomaš, u fabrici Energomaš blizu Moskve, april 2019.

Poslednji se dogodio prošlog meseca kada je Roskosmos lansirao novi modul s novom naučnom opremom za međunarodnu posadu na stanici.

Modul Nauka prve probleme je imao na letu do stanice. Zatim, pošto se pristao na stanicu, kvar na kompjuteru je izgleda izazvao nastavak rada motora modula, što je dovelo do okretanje cele stanice.

Inženjeri su bili primorani da uključe motore u druga dva modula na stanici kako bi sprečili nekontrolisano okretanje i stanicu stavili pod kontrolu.

"Svemirski saspens", navela je Evropska svemirska agencija u saopštenju za štampu pošto je situacija stavljena pod kontrolu. "Bilo je to emotivno vreme – godine odlaganja, napeto odbrojavanje, moćno lansiranje, a onda nezgode u orbiti" za Nauku, navela je evropska agencija koja je s Roskosmosom sklopila ugovor o prenosu nove robotske ruke vredne više miliona evra do svemirske stanice.

NASA je sa svoje strane malo toga rekla o problemima Nauke, dobrim delom zato što je kontrola motora modula gotovo u potpunosti bila u rukama ruskih inženjera. U postu na blogu na svojoj veb stranici 12. avgusta, agencija je navela da se formira "istražni tim".

"Tim će se fokusirati na analizu dostupnih podataka, saradnju s našim ruskim kolegama za sve informacije koje su im potrebne za njihovu procenu i koordinaciju s drugim međunarodnim partnerima", navela je NASA.

Degradiranje kosmonauta

Pre nezgoda Nauke, Roskosmos je bio na udaru neugodnih naslova u ruskim medijima u vezi s uglednim kosmonautom veteranom. Sergej Krikaljev je navodno degradiran pošto se žalio na plan za koji se zalagao izvršni direktor Roskosmosa Dmitrij Rogozin da se poznati televizijski režiser i poznata glumica pošalju na orbitalnu stanicu da snime igrani film. Rogozin je imenovan kao koproducent.

Krikaljev nije bio dostupan za komentar na te navode.

Sa svoje strane, Rogozin, bivši nacionalistički poslanik i ambasador u NATO-u poznat po birokratskom laktanju pre nego što je došao na dužnost šefa Roskosmosa, bio je na meti višegodišnjeg gunđanja oko njegovog vođstva ruskom svemirskom agencijom.

Od sovjetske ere i početka svemirskog doba, glavno postrojenje za ruska svemirska lansiranja nalazi se u Bajkonuru u Kazahstanu. Posle raspada Sovjetskog Saveza, Moskva je nastavila da iznajmljuje kosmodrom, ali je kasnije krenula u izgradnju novog postrojenja Vostočni u regionu Amur na Dalekom istoku.

Raketa Proton-M za prenos modula Nauka lansirana je s rampe u ruskom kosmodromu u Bajkonuru 21. jula.
Raketa Proton-M za prenos modula Nauka lansirana je s rampe u ruskom kosmodromu u Bajkonuru 21. jula.

Građevinski projekat vredan 7,5 milijardi dolara, koji je počet 2011. godine, opterećen je kašnjenjima, sporovima oko plata i izveštajima o raširenoj korupciji.

Tužioci su pokrenuli niz krivičnih istraga protiv građevinskih kompanija, posle navoda da je novac prosleđen na račune u inostranstvu.

Aleksej Kudrin, šef vladine Revizorske komore i bivši dugogodišnji ministar finansija, rekao je ranije ove godine predsedniku Vladimiru Putinu da su revizori pronašli 30 milijardi rubalja (400 miliona dolara) u finansijskim nepravilnostima u Roskosmosu u 2020. godini.

Na Vostočnom je bilo samo osam pokušaja lansiranja. Prilikom inauguracionog lansiranja u aprilu 2016, kome je prisustvovao Putin, inženjeri su otkazali lansiranje samo nekoliko minuta pre zakazanog vremena.

Najveća slabost Roskosmosa u ovom trenutku je, kažu stručnjaci, gubitak stalnog prihoda od NASA-e, koja je skoro deceniju plaćala Rusiji za prevoz američkih astronauta i tereta do i sa svemirske stanice.

Pojavom privatnih, uglavnom američkih svemirskih kompanija poput Spejseksa (SpaceX), Virdžin galaktika (Virgin Galactic) i Blu oridžina (Blue Origin), Roskosmos je ostao bez sigurnog priliva novca. Posle slanja američkih astronauta na svemirsku stanicu letelicom Spejseksa u martu 2020, NASA je prekinula zakup mesta na letovima Sojuza za astronaute iz SAD.

XS
SM
MD
LG