Dostupni linkovi

Dače i dugovi: Kako je italijanski arhitekta 'Putinove palate' povezan sa spornom rezidencijom na Krimu


Pišu: Sergej Titov i Sistema, istraživačka jedinica Ruskog servisa RSE

Više od jedne decenije, italijanski biznismen Lanfranko Čirilo (Lanfranco Cirillo) je poznat kao "Putinov arhitekta" zahvaljujući tome što je bio dizajner tajnovitog i raskošnog imanja u ruskom crnomorskom letovalištu Gelendžiku za koje se veruje da je izgrađeno za ruskog predsednika Vladimira Putina.

Međutim, istraživačka jedinica Ruskog servisa RSE, Sistema, otkrila je da je Čirilo, čija je imovina bila na meti italijanskih poreskih vlasti 2022. godine, takođe povezan s firmom uključenom u izgradnju luksuzne rezidencije za Putina na ukrajinskom poluostrvu Krim pod ruskom okupacijom.

Ta firma je sada suočena s potraživanjima ruskih poreznika od više miliona dolara u vezi s projektom, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Nalog za porez kompaniji Star-Jug, povezane sa Čirilom, uključuje renoviranje i spajanje dva objekta za razonodu koje su ranije koristili sovjetski lideri Mihail Gorbačov i Leonid Brežnjev.

Kompanija je osumnjičena za utaju poreza u iznosu od više od 500 miliona rubalja (5,4 miliona dolara) dok je radila kao izvođač radova na rezidenciji, za koju je ruska državna televizija navela da uključuje kuće za predsednikove goste, heliodrom i pristanište za jahte.

Mada je Čirilo (65) naveden kao treća strana u postupku, Sistemina analiza pravnih i drugih podataka otvorenog koda usko je povezala ovog biznismena sa Star-Jugom, koji se takođe suočava s potraživanjem od 60 miliona dolara od Specstroja, građevinske kompanije u državnom vlasništvu koja je izgradila imanje "Putinova palata".

Ipak sudbina Čirila u Rusiji – u koju se vratio pošto su ga italijanske vlasti optužile za šverc, falsifikovanje i utaju poreza – svetlija je u drugim oblastima.

Ranije ovog meseca, najveća ruska državna banka Sberbank objavila je da je Čirilo, kome je Putin lično dao rusko državljanstvo pre 10 godina, imenovan za višeg potpredsednika te banke. Generalni direktor Sberbanke German Gref poželeo mu je dobrodošlicu u tim, pohvalivši njegov, kako je rekao, "odličan osećaj za stil".

Poteškoće s dačom

U leto 2019. Putin je na Krimu ostao duže nego inače, navodi se u izveštaju ruske državne televizije o ukrajinskom poluostrvu, koje je Rusija zauzela 2014. Ruski predsednik je bio zadovoljan renoviranjem i spajanjem dača br. 6 i br. 8 u jednu predsedničku rezidenciju u selu Oliva, u blizini letovališta Foros, navodi se u izveštaju.

Područje je bilo podvrgnuto masovnoj rekonstrukciji koju je nadgledao Specstroi, koji je, pored "Putinove palate", izgradio objekte za rusko Ministarstvo odbrane i državnu svemirsku agenciju Roskosmos.

Raskošni kompleks u zalivu Gelendžik na Crnom moru na jugu Rusije poznat je kao "Putinova palata".
Raskošni kompleks u zalivu Gelendžik na Crnom moru na jugu Rusije poznat je kao "Putinova palata".

Star-Jug, kompanija povezana sa Čirilom, imenovana je za izvođača renoviranja i zadužena za "poboljšanja" kao što su izbor nameštaja, pribora za jelo, elemenata u kupatilima i drugih elemenata dizajna, kao i uređenja pejzaža, pa čak i odabir mermera.

Međutim, dok je državna televizija izveštavala da je Putin zadovoljan renoviranjem, poreski organi su ubrzo posle posete predsednika poluostrvu izvršili pretres u Star-Jugu u okviru inspekcije koja je pokrivala period od 2016. do 2019, kada je kompanija bila uključena u rekonstrukciju državnih dača na Krimu.

Poreski službenici su zaključili da je kompanija preusmerila sredstva i nametnuli dodatne poreze i kazne od 743 miliona rubalja (8,4 miliona dolara). Kompanija se nije saglasila s nalazima inspektora i pokušala je da ih ospori na sudu. Kompanija trenutno osporava slučaj pred Vrhovnim sudom Rusije pošto je niži sud stao na stranu poreskih inspektora.

Čirilo je naveden kao treće lice u postupku, a nije se pojavio ni na jednom ročištu u predmetu. Međutim više dokaza pokazuje da je italijanski arhitekta usko povezan sa Star-Jugom.

Čirilo se u sudskim dokumentima navodi kao vlasnik skladišta u blizini Moskve u koje su isporučeni materijali za uređenje Putinove rezidencije na Krimu. Štaviše, osnivač i menadžeri Star-Juga ranije su radili za Ćirila, a dve njegove kompanije radile su na projektima u Olivi, krimskom selu gde se nalazi Putinova rezidencija, uključujući i po ugovoru sa Star-Jugom.

Aplikacija GetContact koja povezuje brojeve telefona s imenima pod kojima se čuvaju u mobilnim telefonima korisnika, pokazuje da je Čirilov broj sačuvan pod imenom "Lanfranko Star Jug", a 2017. godine od Star-Juga je kupio helikopter istog brenda koji su italijanske vlasti zaplenile iz jedne od njegovih vila u akciji 2022.

Helikopter je Čirila koštao 30 miliona rubalja (520.000 dolara), dok ga je Star-Jug kupio dve godine ranije za 105 miliona rubalja (1,6 miliona dolara), pokazuju ruski sudski spisi. Preduzeće je u stečajnom postupku od 2020. godine, otprilike u vreme kada je počela poreska revizija, a stečajni upravnik Star-Juga doveo je u pitanje prodaju helikoptera.

Jedinica Specstroja tek treba da prihvati radove na imanju koje je izveo Star-Jug i tražila je povraćaj 60 miliona dolara od izvođača, pokazuju sudski spisi.

Ovo bi mogla biti loša vest za Čirila, koji bi mogao da se suoči s odgovornošću za dugove Star-Juga.

Satelitski snimak koji prikazuje teritoriju Putinove rezidencije na Krimu 2018. godine, pre završetka njenog renoviranja.
Satelitski snimak koji prikazuje teritoriju Putinove rezidencije na Krimu 2018. godine, pre završetka njenog renoviranja.

'Kolateralna žrtva rata'

Slučaj Star-Jug jedan je od nekoliko problema koje je Čirilo imao poslednjih godina s ruskim vlastima.

Ruska centralna banka je u jesen 2018. godine oduzela licencu Sojuzni banci, koju je Čirilo posedovao zajedno sa Tatjanom Kuznjecovom, suprugom oficira ruske Federalne službe zaštite, čiji mandat uključuje čuvanje Putina i predsedničke imovine. Kuznjecova je bila i suvlasnica kompanije koja je upravljala "Putinovom palatom".

U leto 2019. ruski sud je naložio konfiskaciju vikend naselja u Moskovskoj oblasti od kompanije koja je ranije bila u vlasništvu Čirila na osnovu žalbe ruske Federalne agencije za upravljanje državnom imovinom.

Ruske poreske vlasti su 2021. godine nasilno zatvorile Čirilov arhitektonski biro, navodeći netačne informacije o njegovoj adresi. Tada je italijanski arhitekta za Meduzu rekao da je skoro prekinuo veze s Rusijom i da se preselio u Dubai.

Međutim, u Rusiju se vratio posle krivičnog postupka u Italiji. On negira krivicu.

"Ja sam kolateralna žrtva rata u Ukrajini – progonjen sam jer sam poznat kao Putinov arhitekta". rekao je u intervjuu za britanski list Tajms (The Times) u decembru 2023.

U Sberbanci, Čirilo sada treba da nadgleda odeljenje s 10 milijardi dolara investicija i 36.000 zaposlenih.

"Imamo 137 projekata u Rusiji, Indiji i Kini. Gradimo vile i hotele na Crnom moru, odmaralište u Sibiru blizu mongolske granice", rekao je Čirilo italijanskom listu Korijere dela sera (Corriere della Sera), koji je naveo da je novi izvršni direktor Sberbanke govorio telefonom dok je bio na odmoru na Krimu pod ruskom okupacijom.

Sistema je pozvala Čirila nešto više od nedelju dana posle tog intervjua i telefonom ga kontaktirala dok je bio na Krimu. Rekao je da vozi, ali da je ipak spreman za kratak intervju. Međutim, čim je razgovor skrenuo na temu Sberbanke, veza je prekinuta.

Kasnije te večeri, Čirilo je odgovorio na engleskom putem poruke. Sebe je nazivao "Rusom" i kritikovao italijanske vlasti, tvrdeći da ga progone jer je radio "za najpoznatijeg Rusa".

Tvrdio je da su mu se putevi ukrstili sa Star-Jugom "pre mnogo godina" samo na "konsultacijama uz kafu" o opštim pitanjima. Sve ostale stvari oko Star-Juga, rekao je Čirilo, nemaju nikakve veze s njim.

Povodom svog novog posla u Sberbanci, Čirilo je napisao da tamo radi jer je profesionalac koji poznaje svoju profesiju. "Ništa drugo", rekao je on.

Sberbanka nije odgovorila na upit za komentar do objavljivanja teksta.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG