Rusija je značajno povećala aktivnosti na udaljenom arktičkom ostrvu na kojem provodi nuklearna ispitivanja, pokazuju novi satelitski snimci, što ukazuje na to da Moskva možda namjerava da nastavi ispitivanja, piše Engleska redakcija Radija Slobodna Evropa.
Na fotografijama Instituta za međunarodne studije Middlebury koje je ustupio Radiju Slobodna Evropa vide se brojni novi objekti i građevinska oprema na području Novaje zemlje, ostrvskom arhipelagu koji se nalazi u sjevernom dijelu Barencovog mora.
Fotosi su objavljeni kao dio izvještaja koji ispituje porast izgradnje na nuklearnim poligonima ne samo u Rusiji, već i u Sjedinjenim Državama te Kini. Detalje izvještaja ranije je objavio CNN.
Fotografije načinjene u julu 2021. i u junu 2023., pokazuju velike kamione, kontejnere, građevinske dizalice i materijal u naselju u Novajoj zemlji pod nazivom Severni, pokazuje analiza američkog Instituta Middlebury iz Montereyja, Kalifornija.
Čini se da je aktivnost usmjerena na najmanje dvije nove zgrade, uključujući i onu koja će biti najveća na toj lokaciji.
Takav tempo izgradnje na lokaciji nije viđen "od kraja nuklearnih testiranja 1990-ih", navodi Institut, i može ukazivati na to da Rusija planira povećati broj tamošnjeg osoblja ili raditi tokom cijele godine.
Sovjeti su ovaj arhipelag koristili u godinama hladnoratovskog nuklearnog testiranja, uključujući detonaciju najmoćnije mašine ikada napravljene Car-bombe iz 1961. godine. Riječ je o termonuklearnoj bombi.
Istraživački rad iz 2004. procijenio je 224 nuklearne detonacije na ostrvima do 1990. godine, kada je Moskva izvela posljednji test.
Rusija i Sjedinjene Države su kasnije najavile moratorij na sve nuklearne probe, a obje su potpisale Sveobuhvatnu zabranu nuklearnih testova iz 1996. godine.
Međutim, ugovor nije stupio na snagu, jer nije postignut minimalni broj zemalja koji su potrebne da ga ratifikuju. Rusija je ratifikovala sporazum 2000. godine. Sjedinjene Države to tek trebaju uraditi.
Posljednjih godina, Novaja zemlja našla se u fokusu analitičara i istraživača, posebno nakon incidenta u Bijelom moru 2019. kada je, prema navodima američkih zvaničnika, slučajno eksplodirala raketa na nuklearni pogon pod nazivom Burevestnik, izbacujući radijaciju na velike udaljenosti, uključujući i na obližnji ruski grad.
U mjesecima nakon eksplozije, satelitski snimci i drugi podaci, uključujući upozorenja izdata aviokompanijama o zatvaranju zračnog prostora u Barencovom moru, sugerisali su da Rusija možda želi premjestiti testiranje projektila Burevestnik na Novaju zemlju, drugu lokaciju na ostrvu.
Godine 2019., pod upravom tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa, neki američki zvaničnici su navodno nastojali da se nastave potpuna testiranja.
U službenoj izjavi američke politike o ovoj temi, Nuclear Posture Review, na kraju se navodi da Sjedinjene Države neće nastojati ratifikovati sporazum o zabrani testiranja i da će "ako je potrebno, ostati spremne za nastavak nuklearnih testiranja, kako bi se zadovoljili ozbiljni tehnološki ili geopolitički izazovi".
Istraživači iz Middleburyja uporedili su fotografije u Novajoj zemlji sa snimcima sa američkog poligona u Nevadi, gdje su, kako su rekli, američki zvaničnici izveli rudarske operacije kako bi osigurali dodatnih više od 1.000 kvadratnih metara podzemnog laboratorijskog prostora.
To bi mogao biti pokazatelj da Sjedinjene Države namjeravaju provesti nove podkritične nuklearne eksperimente, testove koji su dozvoljeni na osnovu sporazuma o zabrani testiranja.
I Kina je posljednjih godina proširila izgradnju na Lop Noru, poznatom poligonu za nuklearna testiranja u zapadnoj provinciji Sinđijang, otkrili su istraživači Middleburyja.
"Nastavak testiranja nuklearnog eksploziva od strane tri velike nuklearne sile omogućio bi svim trima da nastave razvoj novog nuklearnog oružja i ubrzaju utrku u naoružanju među tri velike nuklearne sile", rekli su.
[Nedavno su obilježene 32 godine otkako je Kazahstan zatvorio poligon za nuklearna ispitivanja Semipalatinsk, udaljeno područje koje je Sovjetski Savez koristio za stotine atmosferskih i podzemnih nuklearnih testova u razdoblju od 40 godina | avgust 2023.]