Piše: Karent tajm, medijski projekat na ruskom jeziku koji vodi RSE u saradnji sa Glasom Amerike
Dok rat Rusije protiv Ukrajine nastavlja da besni, deca širom Rusije u septembru mogu očekivati značajne promene u školskom nastavnom planu i programu, s novinama koje imaju militarističke tendencije, prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Na raspravi u Donjem domu parlamenta krajem prošlog meseca, poslanik Državne dume Andrej Kartapolov žalio se na, kako je rekao, nepripremljenost mladih dobrovoljaca i regruta koji počinju vojnu službu.
"Infantilni mladići", rekao je Kartapolov iz partije Jedinstvena Rusija pod kontrolom Kremlja koji predsedava Odborom za odbranu, "po mnogo čemu nisu spremni za stvarni život".
A lek za to je…
Tokom naredne dve godine, ruske škole će rešavati ovaj navodni problem tako što će ukinuti dugogodišnji program pod nazivom Osnovi bezbednog života i zameniti ga nastavom s radnim naslovom Osnovi bezbednosti i odbrane otadžbine.
To je poslednje u nizu intenziviranje "patriotskog vaspitanja" u Rusiju koju više od dve decenije vodi Vladimir Putin kao predsednik ili premijer. Za ovakav pristup školskom programu mnogi kritičari kažu da daje prioritet ciljevima vlade nad interesima dece.
Osnovna obuka
Počevši od septembra, učenici 10. razreda će se učiti "elemente osnovne vojne spremnosti". Pored vežbi i instrukcija o osnovnim vojnim veštinama, biće i predavanja o "perspektivama karijere" u vojnoj službi, što se može videti u udžbenicima i priručnicima za nastavnike koji su zvanično objavljeni na internetu.
U 11. razredu ova nastava će uključiti "formiranje ruskog građanskog identiteta, patriotizma i osećanja odgovornosti prema otadžbini", kao i razvijanje "uverenja i spremnosti za služenje i odbranu Otadžbine i osećaja odgovornosti za njenu sudbinu".
Među ostalim temama koje će biti obrađene na predavanjima su "opasnost učešća u nezakonitim i antisocijalnim aktivnostima" i "upotreba mladih kao sredstva za destabilizaciju".
Učenici će takođe biti upozoreni na, kako se navodi u dokumentima, opasnost od "laži kao elementa informacionog rata". Nastavnici će učenicima govoriti da je "nezakonito kršenje normi o distribuciji informacija o ulozi SSSR-a tokom Drugog svetskog rata ili sprovoditi javne činove koji imaju za cilj diskreditaciju oružanih snaga Ruske Federacije".
Posle početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, vlada je na brzinu usvojila niz zakona koji kriminalizuju svesnu distribuciju "lažnih informacija" o ruskim vojnim operacijama i "diskredituju" ruske oružane snage. U februaru je 18-godišnji Maksim Lipkan osuđen na dva meseca zatvora zbog ponavljanja antiratnih izjava i akcija, čime je postao najmlađi Rus osuđen po novim zakonima.
Dve vrste ručnih bombi
Nova predavanja zamenjuje predmet Osnovi bezbednog života koji je uveden 1980-ih posle niza nesreća, pre svega katastrofe u nuklearnoj elektrani u Černobilju 1986. Kasnije je nastava iz tog predmeta, koja ima 68 časova u jednoj školskoj godini, modifikovana kako bi se uključile opasnosti od novih pretnji kao što su terorizam i sajber kriminal.
U trenutnoj verziji postoje predavanja o smanjenju rizika od terorističkih napada, kako biti bezbedan u masi ljudi i osnovama onlajn bezbednosti. Takođe uključuje predavanje o "simbolima i tradiciji" ruske vojske.
Novi predmet će takođe uključivati osnovnu prvu pomoć, dok će druge teme biti zamenjene "osnovnom vojnom spremnošću", uključujući održavanje i rad automatske puške "kalašnjikov", kao i lekciju o dve vrste ručnih bombi. Program je sličan osnovnoj vojnoj obuci u školama tokom sovjetskog perioda koja je ukinuta 1993. godine.
Ministar obrazovanja Sergej Kravcov prošlog meseca je u izjavi za državnu novinsku agenciju TASS rekao da će promene biti uvedene "postepeno".
Kravcov je u januaru rekao da bi nova predavanja mogli da drže veterani "specijalne vojne operacije" u Ukrajini, koristeći eufemizam koji Kremlj nameće za agresorski rat. Bivši vojnici bi prošli tromesečnu pedagošku obuku pre nego što bi bili poslati u učionice, rekao je on.
Napred marš!
Program Osnovi bezbednosti i odbrane otadžbine je najnoviji u nizu sličnih inicijativa u ruskim školama pod Putinom. Ministarstvo prosvete još od 2014. preporučuje školama da organizuju petodnevne vojne kampove za sve dečake 10. razreda – i devojčice, na dobrovoljnoj osnovi – u obližnjoj vojnoj bazi, ako je to moguće.
Svrha kampova je "formiranje moralnih, psiholoških i fizičkih kvaliteta neophodnih za služenje u oružanim snagama". Učenici uče kako da kopaju rovove, marširaju u formaciji, pucaju, bacaju bombe, kreću se po bojnom polju i rešavaju probleme povreda na bojnom polju.
Ideju za takve kampove prvobitno su zajedno predložila ministarstva odbrane i obrazovanja 2010. U februara, kada je rat u Ukrajini ušao u drugu godinu bez ikakvih naznaka brzog rešenja, roditelji dece u mnogim škole su obaveštene da je učešće u kampovima obavezno.
Pošto su se mnoge škole požalile da u njihovoj blizini nema dostupnih vojnih baza, ministarstva odbrane i obrazovanja predložila su da od septembra kampove vodi Avangard, izdašno finansiran "centar za vojno-patriotsko obrazovanje mladih" pri Ministarstvu odbrane.
Avangard drži veliki moderni centar kod Moskve, gde vojni veterani, uključujući mnoge koji su došli iz rata u Ukrajini, rade kao instruktori. Takođe organizuje petodnevne kampove slične onima koji su predviđeni za škole, ali na komercijalnoj osnovi.
Slične objekte je otvorio u regionu Perma, regionu Čuvašiji odakle je ministar odbran Sergej Šojgu, kao i jedan kod Sankt Peterburga. Regionalna vlada Čeljabinske oblasti na Uralskim planinama izdvojila je više od sedam miliona dolara za dve godine za izgradnju Avangard centra za obuku.
'Nije strašno umreti za otadžbinu'
Prošle godine su ruske škole uvele nedeljna predavanja za učenike svih nivoa pod nazivom "Važni razgovori". Program, koji je Putin pokrenuo tokom posete školi u Kalinjingradu, osmišljen je da usadi patriotizam i učenicima predstavi verziju Kremlja o događajima u Ukrajini i drugim političkim pitanjima. Deca na nižim nivoima dobijaju lekcije o ruskim prirodnim čudima, ispresecane patriotskim porukama kao što su "Voli svoju otadžbinu" i "Nije strašno umreti za otadžbinu".
Ministarstvo prosvete će 2024. godine uvesti novi udžbenik društvenih nauka, rekao je Kravcov na tribini u maju.
"Sadašnji udžbenik je, u najmanju ruku, liberalan ili pseudoliberalan", rekao je Kravcov. "Sada ćemo naglasiti stvarne i nepromenljive vrednosti društva".
On je dodao da će udžbenici matematike, fizike i geografije takođe biti prerađeni imajući u vidu novi duh. On je prethodno rekao da će novi udžbenici istorije za 11. razred sadržati poglavlje o ratu u Ukrajini.
Duma je u aprilu tiho i jednoglasno usvojila amandmane na zakon o vojnoj službi koji omogućavaju ljudima od 18 godina da potpišu ugovor za služenje vojnog roka. Ranije su dobrovoljci morali da završe tehničko obrazovanje ili neko više obrazovanje da bi se prijavili, što znači da su vojnici po ugovoru mlađi od 20 godina bili retki, iako je Putin u maju 2022. smanjio spustio starosnu granicu na 18 godina.
Kada je poslanik Dume Kartapolov, koji je ruske maturante opisao kao "infantilne", prvi put predložio te amandmane 2022. godine, poslanica Nina Ostanina, šefica Odbora za porodicu, žene i decu, izrazila je protivljenje, rekavši da su tim predlogom "školarci koji žele da odmah zarađuju novac prosto bespomoćni".
Prema izveštajima ruskih medija, vlada je postavila cilj da regrutuje 400.000 novih dobrovoljaca.
"Cilj je postavljen i sada oni u zakonu sklanjanju sve prepreke za zaključivanje ugovora o služenju vojnog roka", rekao je aktivista za ljudska prava Sergej Krivenko za Ruski servis BBC-ja.