Rusija je u utorak naložila šestomesečnu zabranu izvoza benzina od 1. marta kako bi održala stabilnost cena usred sve veće potražnje potrošača i poljoprivrednika i da omogući održavanje rafinerija.
Ovu zabranu, koju je prvi izvestio ruski RBC, potvrdila je portparolka zamenika premijera Aleksandra Novaka, glavnog čoveka predsednika Vladimira Putina za ogroman energetski sektor Rusije, koja je drugi po veličini svetski izvoznik nafte.
RBC je, pozivajući se na neidentifikovan izvor, rekao da je premijer Mihail Mišustin odobrio zabranu pošto je Novak to predložio u pismu datiranom na 21. februar.
"Da bi se nadoknadila prekomerna potražnja za naftnim derivatima, neophodno je preduzeti mere za stabilizaciju cena na domaćem tržištu", naveo je Novak u predlogu.
Domaće cene benzina u Rusiji su osetljive po pitanju za vozače i poljoprivrednike u najvećem svetskom izvozniku pšenice uoči predsedničkih izbora 15-17. marta, dok su neke ruske rafinerije bile mete ukrajinskih napada dronovima poslednjih meseci.
Nafta, naftni derivati i gas zauzimaju daleko najveći deo ruskog izvoza i glavni izvor prihoda u stranoj valuti za rusku ekonomiju od 1,9 biliona dolara, a takođe obezbeđuju da Moskva ima mesto na vrhu globalne energetske politike.
Kremlj sarađuje sa Saudijskom Arabijom, najvećim svetskim izvoznikom nafte, na održavanju visokih cena u okviru šire grupe OPEK+ koja uključuje Organizaciju zemalja izvoznica nafte i ključne saveznike.
Rusija je već dobrovoljno smanjila izvoz nafte i goriva za 500.000 barela dnevno u prvom kvartalu u okviru napora OPEK+ da podrži cene.
Najveći proizvođači benzina u Rusiji u 2023. bili su Rafinerija Gasprom njefta u Omsku, Lukoilova rafinerija NORSI u Nižnjem Novgorodu i Rosnjeftova rafinerija Rjazanj.
Rusija je 2023. godine proizvela 43,9 miliona tona benzina i izvezla oko 5,76 miliona tona, ili oko 13 odsto svoje proizvodnje. Najveći uvoznici ruskog benzina su uglavnom afričke zemlje, uključujući Nigeriju, Libiju, Tunis i Ujedinjene Arapske Emirate.
Rusija je prošlog meseca smanjila izvoz benzina u zemlje koje nisu članice Zajednice nezavisnih država kako bi nadoknadila neplanirane popravke u rafinerijama usled požara i napada dronom na njenu energetsku infrastrukturu.
Prošle godine Rusija je zabranila izvoz benzina između septembra i novembra kako bi izašla na kraj s visokim domaćim cenama i nestašicama.
Ovog puta zabrana se neće odnositi na države članice Evroazijske ekonomske unije, Mongoliju, Uzbekistan i dva otcepljena regiona Gruzije koje podržava Rusija – Južnu Osetiju i Abhaziju.
Izvor: Reuters