Rusija bi mogla odgovoriti na bilo kakvu američku konfiskaciju svojih deviznih rezervi zamrznutih na Zapadu zapljenom imovine, uključujući imovinu i gotovinu, američkih građana i investitora u Rusiji, rekao je visoki ruski zvaničnik Dmitrij Medvedev.
Zastupnički dom Kongresa SAD-a usvojio je zakon koji dopušta administraciji američkog predsjednika Joa Bidena da zaplijeni rusku imovinu u američkim bankama i prenese je u Ukrajinu, nešto što je Kremlj rekao da bi bilo nezakonito i izazvalo odmazdu.
Kao odgovor na ruski rat u Ukrajini, Sjedinjene Države i njihovi saveznici zabranili su transakcije s ruskom Centralnom bankom i Ministarstvom finansija i blokirali oko 300 milijardi dolara suverene ruske imovine na Zapadu, od čega je većina u evropskim, a ne američkim financijskim institucijama.
Grupa sedam (G7) velikih demokratija takođe razmatra šta bi mogla učiniti oko zamrznute ruske imovine.
Medvedev, blizak saradnik predsjednika Vladimira Putina i zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti, rekao je 27. aprila da Rusija neće moći uzvratiti istom mjerom na bilo kakvo američko otimanje njezinih rezervi, prenio je Reuters.
"Razlog je jasan - nemamo značajnu količinu američke državne imovine, uključujući novac, prava i drugu američku imovinu. Stoga odgovor može biti samo asimetričan", - napisao je Medvedev na svom službenom Telegram kanalu.
On je naveo da je to složeno pitanje jer se radi o investitorima u rusku ekonomiju kojom je garantovana nepovredivost njihovih prava privatnog vlasništva.
"Ali dogodilo se neočekivano - njihova nam je država objavila hibridni rat. Na to se mora odgovoriti", napisao je Medvedev i napomenupo da će se zakon u Rusiji morati promijeniti kako bi se omogućila takva zapljena imovine u korist ruske države.
Guvernerka Ruske centralne banke Elvira Nabiullina izjavila je 25. aprila da će Moskva braniti svoje legitimne interese u slučaju da njena imovina bude konfiskovana, ali nije otkrila strategiju i taktiku.