Minutom šutnje, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovni(OHR) Christian Schmidt i zaposlenici Ureda visokog predstavnika izrazili su svoje duboko saučešće porodicama i prijateljima ubijenih i ranjenih u Gradačcu 11. augusta.
Visoki predstavnik je povodom Dana žalosti 16. augusta naveo da svi nivoi vlasti u BiH moraju učiniti više na prevenciji svih oblika nasilja, a kako pokazuje sadašnja društvena slika, posebno nasilja nad ženama i djevojčicama, te nasilja u porodici.
"Dom treba biti mjesto gdje se ljudi osjećaju najsigurnije, a kada to nije slučaj, javne institucije se trebaju maksimalno angažirati. Posebnu pažnju treba obratiti na standard usluga koje se pružaju žrtvama nasilja u porodici, od njihovog prvog kontakta s policijom do dostupnosti i kvaliteta sigurnih kuća. Zaštitne mjere protiv rodno zasnovanog nasilja moraju biti lako i jednako dostupne i učinkovite u svim dijelovima zemlje", poručio je visoki predstavnik.
Dodaje da se više pažnje također treba posvetiti educiranju, obuci i odgovornosti pravosudnih organa, uključujući i tužioce, te policijske službenike, posebno u pogledu međunarodnih obaveza BiH u oblasti prevencije rodno zasnovanog nasilja.
"Cijela zajednica se treba uključiti kako bi radnje kojima se krše prava žena postale društveno neprihvatljive. Opravdavanje nasilja i umanjivanje težine posljedica s kojima se suočavaju žrtve u velikoj mjeri povećavaju rizik od novih slučajeva. Prevencija nasilja počinje sa edukacijom i sviješću o principu mirnog rješavanja konflikta", poručuju iz OHR-a.
"Ono što se dogodilo u Gradačcu je još jedan pokazatelj da sistem zaštite žrtava u BiH ima ozbiljnih nedostataka. Pozivam nadležne organe vlasti na svim nivoima da odmah djeluju i utvrde sveobuhvatan niz mjera za bolju zaštitu žena i djevojčica, kao i svih ostalih, od rodno zasnovanog i drugih oblika nasilja", rekao je visoki predstavnik.
Nasilje je neprihvatljivo i moraju ga osuditi i žene i muškarci, dodaje.
"Zaštita života i integriteta, kao i ljudska prava, utkani su u Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum. To nije samo mrtvo slovo na papiru. To je odgovornost svih u BiH. Opredijeljen sam u namjeri da sa svoje strane doprinesem koordiniranim aktivnostima na utvrđivanju najefikasnijih mjera za zaštitu svih građanki i građana od nasilja", rekao je visoki predstavnik, saopšteno je iz OHR-a.
U Bosni i Hercegovini je 16. augusta Dan žalosti zbog trostrukog ubistva koje se dogodilo u Gradačcu 11. augusta.
Ovu odluku su pojedinačno donijele entitetske Vlade, da na nivou svakog dva entiteta (Federacija BiH, Republika Srpska) bude Dan žalosti, nakon što Vijeće ministara BiH nije imalo nacionalni kvorum da donese odluku.
U Gradačcu je 12. augusta proglašena trodnevna žalost, a Dan žalosti je bio proglašen i u Tuzlanskom kantonu 14. augusta.
U Gradačcu, na sjeveru Bosne i Hercegovine, 11. augusta je počinjeno trostruko ubistvo, a u napadu su ranjene i tri osobe.
Nermin Sulejmanović je ubio nevjenčanu suprugu Nizamu Hećimović koja ga je nekoliko dana ranije prijavila policiji zbog nasilja.
Ubistvo je prenosio uživo na svom Instagram profilu, koji je kasnije uklonjen, a u toku policijske akcije počinio je samoubistvo.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona obavlja istražne radnje tokom i nakon masovnog ubistva, te pokušaja ubistva tri osobe u Gradačcu, izvijestilo je u ponedjeljak kantonalno Tužilaštvo.
Isti dan su u nekoliko gradova Bosne i Hercegovine održani protesti građana protiv nasilja zbog trostrukog ubistva u Gradačcu.