Za javnost Srbije projekat Jadar bio je prekinut na dve i po godine, a na pokretanje rudnika litijuma stavljena je tačka, odlukom Vlade Srbije.
Finansijska podaci Uprave za trezor pri Ministarsvu finansija Srbije međutim daju drugačiju sliku – nosilac projekta Rio Tinto i sa njom povezane kompanije u Srbiji nastavile su normalno da posluju, da plaćaju poreze i doprinose, plaćaju projekte državnim institucijama, daju donacije školama.
Radio Slobodna Evropa (RSE) posle dvogodišnjeg postupka pred Poverenikom, a po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, dobio je podatke Uprave za trezor koji pokazuju da se u prvih godinu dana nakon ukidanja projekta Jadar u budžet Srbije i budžetskim korisnicima slilo nešto više od 3,8 miliona evra.
To je više od godišnjeg proseka koji je od kraja 2019. do marta 2023. godine iznosio oko 2,8 miliona evra.
Ovaj novac u najvećem delu se odnosi na poreze i takse, ali i plaćanje ugovora Rudarsko-geološkom, Mašinskom i Građevinskom fakultetu u Beogradu, Zavodu za javno zdravlje, te donacije i sponzorstva ustanovama u lozničkom kraju na Zapadu Srbije gde je iskopavanje litijuma i planirano.
Vlada Srbije je nakon protesta ekoloških organizacija u januaru 2022. ukinula Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita "Jadar". Tadašnja predsednica Vlade Ana Brnabić objasnila je da su tako poništena sva upravna akta vezana za Rio Tinto, sve dozvole, i rešenja.
U julu ove godine Uredba je proglašena neustavnom pred Ustavnim sudom, pa je projekat novom odlukom Vlade Srbije ponovo oživeo.
Iz kompanije Rio Sava, predstavništva Rio Tinta u Srbiji, za RSE navode da su u međuvremenu "radili na završetku interne studije izvodljivosti".
"Sve aktivnosti realizovane su u skladu sa zakonima Republike Srbije", naglašavaju iz ove kompanije.
Ne postoje zakonske prepreke za poslovanje, ali RSE je kompaniji Rio Sava uputio pitanje zašto su nastavili da ulažu u nepostojeći projekat, odnosno da li su imali bilo kakve garancije da će se sa projektom Jadar nastaviti.
Na ovo pitanje iz Rio Save kratko su odgovorili – "Ne".
Prema podacima Uprave za trezor od oktobra 2019. do marta 2023. Rio Tinto i povezane kompanije uplatile su u budžet 1,2 milijarde dinara, odnosno više od 10 miliona evra.
Najveći deo uplata odnosi se na različite poreze i doprinose – više od 75 odsto. Manji deo ukupne sume završio je na računima institucija u Srbiji kojima su plaćane različite usluge po ugovoru, računi, takse, ali i donacije i sponzorstva.
Postupak po Zakonu o dostupnosti informacija dug dve i po godine
RSE je od u martu 2022. godine od Uprave za trezor po Zakonu o dostupnosti informacija tražio podatke o svim uplatama kompanija povezanih sa Rio Tintom na račune budžetskih korisnika zaključno sa datumom prijema Zahteva. Nakon žalbenog postupka pred Poverenikom, podaci su poslati tek krajem novembra 2024. godine.
Uprava za trezor dostavila je dokumentaciju koja se odnosi na uplate od oktobra 2019. godine do 8. marta 2023. godine.
Šampioni među državnim dobavljačima
Više od 83,6 miliona dinara, nešto više od 715.000 evra, za manje od četiri godine Rio Tinto uplatio je na račun Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu za različite usluge po ugovoru, pokazuju podaci trezora.
Rudarsko-geološki fakultet je primio sedam odsto svih davanja Rio Tinta budžetskim korisnicima u Srbiji, pokazuje analiza RSE.
Tokom važenja Vladine uredbe gotovo 190.000 evra slilo se na račun Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu. Zabeleženo je osam uplata, a najveće su bile u februaru 2023. kada je prekid istraživanja litijuma trajao već godinu dana.
U pisanim odgovorima od 13. decembra sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu objasnili su da se radi o pružanju različitih konsultantskih usluga, poput "hidrogeoloških istraživanja, studije izvodljivosti u vezi sa podzemnom eksploatacijom ležišta litijuma i bora, kao i studije o proceni uticaja na životnu sredinu podzemne eksploatacije rudnika bora i litijuma."
Sa ovog fakulteta ističu kako projekat Jadar nikada nije bio ukinut, već da je Vladina uredba ograničila dalji razvoj projekta.
Zaposleni na Rudarsko-geološkom fakultetu kao "eksperti su pružali konsultantske usluge kompaniji Rio Sava, a na osnovu ugovorima preuzetih obaveza" i završavali ih u meri u kojoj je to bilo moguće prestankom važenja Uredbe, navodi se u pisanim odgovorima.
Plaćanje po ugovorima sa državnim fakultetima, donacije i sponzorstva tekli su neprekidno tokom prekida projekta "Jadar", kada je za ove namene Rio Tinto uplatio gotovo 300.000 evra.
Transakcije se odnose na period od 20. januara zaključno sa početkom marta 2023. godine i obuhvataju samo državne institucije, kako one podležu slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.
I drugi fakulteti imali su ugovore sa Rio Tintom, pa je tako Mašinskom fakultetu u Beogradu tokom važenja zabrane izvršena uplata od blizu 60.000 evra.
Građevinski fakultet u Beogradu imao je uplatu gotovo svakog meseca, kada je na snazi bila Vladina uredba kojom je prostorni plan bio ukinut. Uplaćeno je 22.000 evra.
Odgovori na pitanja RSE o tome na šta se odnose pomenute uplate sa građevinskog fakulteta nisu stigli do objavljivanja teksta.
Sa Mašinskog fakulteta u Beogradu objašnjavaju kako sa kompanijom Rio Sava sarađuje još od 2018. godine, a do sada su bili angažovani na izradi dve studije. Na početku saradnje radili su model uticaja projekta Jadar na kvaliteta vazduha.
Kasnije, kada je kompanija bila "pred početkom rada na studijama procene uticaja" Mašinskom fakultetu je bilo ponuđeno da uradi GAP analizu, tj analizu nedostajućih dokumenata i istraživanja kako bi se studije mogle što kvalitetnije uraditi.
"Obe studije su završene, ali kako procedure nisu sprovedene do kraja, s obzirom na prekid projekta od Vlade, ugovori nisu završeni u potpunosti", ističu sa Mašinskog fakulteta 13. decembra u pisanim odgovorima za RSE.
"Upravo naše učešće u raznim analizama, proračunima, modelima, i naravno izradi samih studija jesu strana sigurnosti za širu javnost", zaključuju sa Mašinskog fakulteta.
Rio Sava objašnjava da su institucijama izvršena plaćanja na osnovu prethodno ugovorenih obaveza.
"Kao odgovorna kompanija ispunjavali smo sve ugovorne obaveze prema trećim stranama, uključujući i institucije koje su angažovane na sprovođenju studija za potrebe Projekta Jadar", navode u pisanim odgovorima iz Rio Save.
Ugovori vredni nešto više od 44,3 miliona dinara, odnosno oko 370.000 evra povereni su Zavodu za javno zdravlje Beograd u periodu od oktobra 2019. godine do marta 2023. godine.
Manji deo ove sume isplaćen je tokom važenja Vladine uredbe kojom je prostorni plan ukinut. Iznos od 1,5 miliona dinara, više od 12.000 evra, uplaćen je kroz dve tranše u februaru i aprilu 2022. godine.
Iz Gradskog zavoda za javno zdavlje Beograd objašnjavaju da su Rio Savi pružali usluge ispitivanja kvaliteta vazduha i zagađenosti zemljišta. Obavljana su ispitivanja i uzorkovanje na terenu, kao i laboratorijska obrada uzoraka sa izradom izveštaja.
"Važno je naglasiti da je uplata po računu iz 2022. izvršena za usluge ispitivanja kvaliteta vazduha ispitivanje i uzrokovanje na terenu koje su završene sa 29. decembra 2021. godine, dakle pre stupanja na snagu navedene uredbe", ističu iz zavoda u pisanim odgovorima od 13. decembra 2024. godine.
Tokom važenja uredbe kojom je stavljena tačka na projekat Jadar plaćanja su vršena i Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Valjevu, kao i republičkom Zavodu za zaštitu prirode.
Donacije i sponzorstva Rio Tinta u Srbiji
Spoznorstva je primilo nekoliko škola u Lozničkom kraju, jedan Dom zdravlja, ali i ustanova kulture.
Centar za kulturu Vuk Karadžić u Loznici primio je više od 21 milion dinara, gotovo 180.000 evra za različite ugovore, donacije i sponzorstva od 2019. do marta 2023. godine.
Tokom važenja Vladine uredbe zabeležene su samo dve donacije, pokazuju podaci Uprave za trezor.
Osnovnoj školi "14. Oktobar" iz Loznice krajem februara 2023. godine uplaćeno je 454.000 dinara po Ugovoru o donaciji. Druga uplata zabeležena je krajem aprila 2022. godine kada je Rio Sava Exploration uplatila 120.000 dinara Tehničkom fakultetu u Boru na osnovu Ugovora o sponzorstvu, kako se navodi u podacima trezora. Veći broj donacija zabeležen je u periodu pre važenja uredbe.
Rio Sava plaćala različite administrativne takse tokom važenja uredbe
Sredinom godine pokrenulo se pitanje da li je Rio Tinto nastavio i sa otkupom zemljišta tokom trajanja prekida projekta, što iz ove kompanije demantuju.
Prema podacima Uprave za trezor Rio Tinto plaćao je administrativne takse u 55 različitih predmeta. Svaka od uplata sadržala je oznaku sa brojem katastarske parcele i nazivom katastarskih opština Slatina ili Gornje Nedeljice, gde se planira iskopavanje litijuma.
RSE je proverom u katastru utvrdio su da su sve parcela obuhvaćene Prostornim planom za projekat Jadar. Prema trenutnim podacima katastra ove parcele u vlasništvu su kompanije Rio Sava, predstavništva Rio Tinta u Srbiji.
Iz Rio Save objašnjavaju da se pomenute takse odnose na administrativna dokumenta poput kopija plana, izvoda iz katastra i slična dokumenta nad objektima u vlasništvu kompanije Rio Sava.
Na pitanje RSE da li je tokom važenja Uredbe bilo preuzimanja novih parcela iz Rio Save navode da nije, ali da je bilo kupovine parcela za koje su postojale prethodni dogovori.
"Otkup novog zemljišta ili objekata nije se sprovodio tokom važenja uredbe. Rio Sava je zaključivala ugovore o kupopodaji nepokretnosti za parcele za koje su postojale prethodno preuzete obaveze, pre donošenja pomenute uredbe", navode iz Rio Save.
Prema podacima Uprave za trezor evidentirane su uplate poreza na prenos apsolutnih prava u ukupnom iznosu 8,4 miliona dinara. Ovaj porez plaća se prilikom prenosa prava svojine na napokretnosti.
Visina ovog poreza prema važećim propisima je 2,5 odsto od vrednosti imovine. Tako bi, prema ovoj računici ukupna vrednost kupljene imovine bila oko 336 miliona dinara, tačnije 2,8 miliona evra.
Rio Sava navodi da su porezi na prenos apsolutnih prava plaćani na imovinu za koju je Rio Sava kupila – zemljiše i objekte u KO Slatina i Gornje Nedeljice, a na osnovu ugovora o kupoprodaji nepokretnosti preuzetih iz prethodnog perioda.
"Dakle u pitanju su zemljište i objekti za koje su postojale prethodno preuzete obaveze, pre nego što je doneta odluka o ukidanju Prostornog plana u januaru 2022. godine. Otkup novog zemljišta ili objekata se nije sprovodio tokom važenja uredbe", zaključuju iz Rio Save.
Rio Tinto u Srbiji od 2004.
Predstavnici vlasti na čijem je čelu Srpska napredna stranka ranije su najavljivali da bi rudnik litijuma Rio Tinto mogao biti otvoren 2028. ukoliko se ispune ekološke propise i dobiju neophodne dozvole.
Srbija je sa Evropskom unijom 19. jula u Beogradu potpisala Memorandum o kritičnim sirovinama, tokom posete potpredsednika Evropske komisije Maroša Ševčovića i nemačkog kancelara Olafa Šolca.
Potpisani Memorandum predviđa ceo proizvodni lanac – od kopanja litijuma u rudniku kompanije Rio Tinto u Srbiji, do proizvodnje baterija za električna vozila.
U utorak 10. decembra nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je da su Evropskoj uniji (EU) potrebne kritične sirovine i da ona želi da učestvuje u eksploataciji nalazišta litijuma u dolini Jadra u Srbiji.
On je to izjavio na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, pošto su prethodno posetili sedište Saksonske rudarske uprave,
"Stav nemačke vlade je jasan - potrebni su nam litijum i druge kritične sirovine, uz pouzdane lance snabdevanja", kazao je Šolc.
Rio Tinto je 2004. u lozničkom kraju, otkrila rudu jadarit - kombinaciju litijuma i bora - za koju su nadležni procenili da je u dolini Jadra ima 158 miliona tona.
Protivljenje eksploataciji litijuma i bora u Srbiji traje godinama. Održano je više masovnih protesta i blokada saobraćajnica građana i aktivista ekoloških organizacija.
Smatraju da bi otvaranje rudnika ostavilo nepopravljive posledice po životnu sredinu.