Međunarodne organizacije Amnesti internešenal (AI) i Reporteri bez granica (RSF) zatražile su nezavisnu istragu pod okriljem Ujedinjenih nacija o smrti saudijskog novinara Džamala Kašogija pošto je Rijad zvanično priznao da je 2. oktobra novinar "izgubio život" u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je takođe pozvao na brzu, temeljnu i transparentnu istragu o okolnostima smrti novinara i dodao da su UN spremne da pokrenu istragu ako dobiju zahtjev za to.
Sem premijera Holandije, rasvetljavanje ubistva saudijskog novinara zatražila je i njemačka kancelarka Angela Merkel.
Saudijska Arabija potvrdila je u noći sa subote na nedelju preko državne televizije da je novinar Džamal Kašogi ubijen u konzulatu te zemlje u Istanbulu, u koji je ušao 2. oktobra. Generalni sekretar UN pozvao na brzu, temeljnu i transparentnu istragu o okolnostima smrti novinara.
Navodno je tokom saslušanja u konzulatu došlo do sukoba 60-godišnjeg Kašogija i specijalaca koji su ga ispitivali.
Istovremeno je saopšteno da je 18 osoba uhapšeno, među njima zamjenik šefa obavještajne službe i još jedan visoki bezbjednosni zvaničnik, obojica bliski princu prijestolonasljedniku Mohamadu Bin Salmanu, poznatom i kao MBS.
Saud al-Katana je uticajni savjetnik princa Mohameda Bin Salmana, a general Ahmed al-Asiri, takođe je smijenjen sa dužnosti. Vjeruje se da je al-Asiri glavni arhitekta rata u Jemenu i osoba od velikog povjerenja Salmana.
Smrt saudijskog novinara, saradnika The Washington Posta, potvrđena je direktno iz kabineta kralja Salmana, a odmah nakon toga je saopšteno da je saudijski suveren zatražio da se u roku od mjesec dana sprovede istraga.
Iako svi tragovi vode do ljudi bliskih princu prijestolonasljedniku, Komisiju koja će ispitivati cijeli slučaj vodiće lično on - Mohamad Bin Salman.
Turske vlasti su od početka tvrdile da su Kašogija ubili saudijski specijalci koji su privatnim avionom stigli u Istanbul na par sati 2. okotobra, i da je nakon ubistva tijelo tajno izneseno iz konzulata. Turske vlasti takođe tvrde da imaju audio snimak ubistva. Odbili su zahtjev SAD da im predaju sinimak.
Portparolka Bijele kuće Sarah Huckabee Sanders je saopštila da su SAD "primile objavu Kraljevstva Saudijske Arabije da je njihova istraga o sudbini Džamala Kašogija napredovala i da je preduzeta akcija protiv osumnjičenih koje su do sada identifikovali."
Sanders je dodala:
"Mi ćemo nastaviti sa pažljivim praćenjem istrage ovog tragičnog incidenta i zagovarati pravdu, na vrijeme, transparentnu i u saglasnosti sa svim neophodnim procesima. Žalosni smo što smo čuli potvrdu vijesti o smrti gospodina Kašogija i iskazujemo naše najdublje saučešće, njegovoj porodici, vjerenici i prijateljima."
Američki predsjednik Donald Trump ranije je rekao kako pretpostavlja da je Kašogi mrtav i da to temelji na saznanjima koja je dobio od američkog državnog sekretara Mikea Pomepea koji je proteklih dana boravio, najprije u Saudijskoj Arabiji, a potom i Turskoj.
Trump je potom u petak rekao da će Kongres biti uključen u određivanje američkog odgovora na nestanak Džamala Kašogija.
"Ja ću veoma uključiti Kogres u determinisanje šta da radimo", rekao je Trump novinarima u Skotsdejlu u Arizoni.
Kongres kontrolišu Trumpovi republikanci, ali su za razliku od američkog predsjednika iskazali veoma oštre stavove prema Saudiskoj Arabiji i njihovom de facto vladaru, princu prijestolonasljedniku Mohamadu Bin Salmanu.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je "duboko uznemiren potvrdom o smrti (saudijskog novinara) Džamala Kašogija", saopštile su UN.
U saopštenju se navodi da je Gutereš pozvao na "brzu, temeljnu i transparentnu istragu" o okolnostima smrti novinara. Guterešov portparol Stefan Dižarik je u četvrtak rekao da su UN spremne da se pokrenu međunarodnu istragu ako to bude zatraženo.
Nemačka kancelarka Angela Merkel zatražila je takođe razjašnjenje okolnosti smrti saudijskog novinara. Tokom konferencije njene Hrišćansko demokratske unije na istoku Nemačke, Merkel je rekla da "ništa još nije razjašnjeno" u vezi s tim "užasnim dogadjajima", prenosi Asošiejted pres. "Naravno, mi zahtevamo da oni budu razjašnjeni", dodala je nemačka kancelarka.
Istragu zahteva i holandski premijer Mark Rut. "Još ima mnogo nepoznanica. Šta se desilo? Kako je umro? Ko je odgovoran? Očekujem i nadam se da će sve relevantne činjenice biti otkrivene uskoro. Temeljna istraga je neophodna", rekao je Rut novinarima u Kopenhagenu.
Reagovao je i republikanski senator Lindsey Graham u seriji tweetova.
"Prvo su nam rekli da je gospodin Kašogi napustio konzulat i onda je stiglo glatko negiranje bilo kakve saudijske umiješanosti. Sada je izbila tuča u konzulatu, i sve bez znanja princa prijestolonasljednika," napisao je senator Graham koji je i prethodnih dana direktno za odgovornost prozivao MBS.
"Da kažem da sam skeptičan u novi saudijski narativ o gospodinu Kašogiju je blago rečeno," zaključio je Graham.
Facebook Forum