Dostupni linkovi

Belgija vraća majke i decu iz kampa u Siriji


Iz bezbednosnih razloga nije bilo moguće posetiti veći kamp Al-Hol, na fotografiji, u kome je još uvek prisutno mnogo stranih militanata (Oktobar 2019.)
Iz bezbednosnih razloga nije bilo moguće posetiti veći kamp Al-Hol, na fotografiji, u kome je još uvek prisutno mnogo stranih militanata (Oktobar 2019.)

Desetero belgijske dece i šest majki vratilo se kući iz kampa za zarobljenike takozvane Islamske države Iraka i Levanta (IDIL) u Siriji.

Agencija Frans pres (AFP) i BBC podsećaju da je ovo najveća takva repatrijacija od poraza militantne grupe Islamska država 2019. godine, a sledi odluku Belgije da obezbedi povratak mlađih od 12 godina.

Grupa je iz kampa u Roju na severoistoku Sirije, gde preživele osumnjičeni članovi grupe drže pod nadzorom kurdske milicije.

Stotine Evropljana koji su putovali u Siriju da bi se pridružili IDIL-u, uključujući žene i decu, zarobljeni su u kampovima koje vode Kurdi na severu zemlje.

Mnoge evropske zemlje nisu im dozvolile povratak, ali Belgija želi da vrati malu decu.

Tri majke i sedmoro dece odbili su ponudu da se vrate u Belgiju, kažu izveštaji.

Premijer Aleksandar de Kro najavio je u martu da će njegova zemlja učiniti sve što je u njenoj moći da obezbedi povratak najmlađih, opisujući ovo kao pitanje nacionalne bezbednosti.

Belgijska agencija za nadzor ekstremizma OCAM smatra da majke i decu koji su proveli vreme u kampovima moraju biti pod nadzorom i da ga je lakše obezbediti ako su na belgijskom tlu, piše AFP.

Heidi De Pauv iz nevladine organizacije Child Focus, pohvalila je "hrabrost" belgijske vlade i rekla da je "srećna" što su deca uspela da "napuste opasnosti ovih ratnih zona".

"Nadamo se da će oni moći da prožive svoje detinjstvo anonimno i da će njihova prava, poput pristupa obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti, biti poštovana", rekla je ona za AFP.

Ova najnovija misija odvijala se u nekoliko faza i započela je početkom juna, kada je konzularna misija otišla u Roj da uzme uzorke krvi kako bi verifikovala roditeljstvo dece i njihovo belgijsko državljanstvo.

Iz bezbednosnih razloga nije bilo moguće posetiti veći kamp Al-Hol u kome je još uvek prisutno mnogo stranih militanata.

Belgija je, zajedno sa Francuskom, među evropskim zemljama iz kojih je u Siriju otišao najveći broj stranih militanata nakon izbijanja rata 2011. godine.

Od 2012. više od 400 Belgijanaca otišlo je da se bori u redovima militantnih organizacija, podseća AFP.

Ranije ove godine, belgijski istraživači procenili su da je oko 40 belgijskih maloletnika još uvek u Siriju, javlja AFP.

XS
SM
MD
LG