Dostupni linkovi

Milorad Dodik na Palama je proslavio rezultate referenduma
Milorad Dodik na Palama je proslavio rezultate referenduma

Referendum protivan Ustavu BiH uspio, bošnjački lideri očekuju sankcije

U Republici Srpskoj održan je referendum na kojem su se građani izjašnjavali o pitanju - "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?". Prema podacima sa 71,09 obrađenih glasačkih mjesta, sa "Da" na referendumsko pitanje odgovorilo 99,79 posto glasača. Ukupna izlaznost između 56 i 60 posto.

  • Referendum na kojem su se građani izjašnjavali na pitanje "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?" uspio je sa gotovo 100 posto podrške građana;
  • Najavljeno je da slijede izmjene Zakona o praznicima RS prema kojim građani koji ne žele neće morati da slave 9. januar kao Dan RS
  • Bošnjački političari, uključujući predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, očekuju sankcije međunarodne zajednice
  • Analitičari za RSE ocjenjuju da je Milorad Dodik postigao kratkotrajan politički trijumf, ali da slijedi kraj njegove vladavine
  • Ustavni sud BiH prethodno donio odluku o privremenoj mjeri kojom se zabranjuje održavanje referenduma;
  • Protiv održavanja referenduma, uz upozorenje da je to udar na Ustav BiH i Daytonski mirovni sporazum, su Ured visokog predstavnika (OHR), visoki zvaničnici Evropske unije, te brojne ambasade zapadnih zemalja uključujući i SAD;

Građani: Nema govora o novim ratovanjima

Građani o referendumu imaju podijeljena mišljenja, ali su složni u tvrdnji da niko ne želi sukobe. Stanovnik Istočnog Sarajeva Dragan Lukota kaže da je "smiješno pomišljati kako će neko jurišati na nekoga". Jelena Ramić, Hrvatica udata za Muslimana, takođe kaže kako "danas niko neće uzeti pušku".

Građani: Nema govora o novim ratovanjima
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Izetbegović očekuje reakciju međunarodne zajednice

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović kazao je danas da su predsjednik RS Milorad Dodik, te oni koji su ga pratili u organiziranju današnjeg referenduma o Danu tog bh. entiteta izašli iz zaštićene zakonske zone u protuzakonsko i protuustavnu poziciju.

Na pitanje da li očekuje sankcije za organizatore referenduma, Izetbegović je kazao da reakcija ne može izostati jer je to za njega eklatantan primjer kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, suprotstavljanja odlukama Ustavnog suda BiH, te kršenja Krivičnog zakona BiH, ali samo je pitanje kada će ta reakcija uslijediti.

Komentirajući današnju Dodikovu izjavu "da oni koji žele hapsiti mogu uhapsiti cijeli referendum", Izetbegović je istaknuo da se ne može hapsiti cijeli referendum, ali mogu oni "koji su narod nagovorili da idu u tom smjeru".

Izetbegović je mišljenja da neće izostati ni reakcija međunarodne zajednice jer ovo nije način na koji se odnosi prema Sjedinjenim Američkim Državama, Evropskoj uniji, Venecijanskoj komisiji, Ustavnom sudu, OHR-u, PIC-u, a da to nema svoje posljedice.

"Branit će se i ustavnopravno uređenje BiH, a međunarodna zajednica braniti svoj autoritet", zaključio je predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

Washington Post: Referendum uz rizik od sankcija

"Bosanski Srbi glasaju na referendumu kojeg je zabranio Ustavni sud, rizikujući sankcije Zapada protiv te eutonomne regije i optužnice protiv njihovih lidera", piše Washington Post.

Vehabović: Vlasti RS prekršile i Ustav i Dejton

Sudija Evropskog suda za ljudska prava Faris Vehabović kaže kako je održavanjem referenduma o Danu RS prekršen Ustav BiH.

"Donošenjem odluke o odgađanju referenduma on je praktično i zabranjen. Vlasti su ga održale uprkos zabrani, čime se krši Ustav, ali i Dejtonski mirovni sporazum", prokomentarisao je Vehabović.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG