Seizović: Bošnjački političari trebaju inicirati sankcije
Profesor međunarodnog prava na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Zarije Seizović ocjenjuje kako neće biti promjena nakon referenduma, te da ukoliko bošnjački političari zaista žele da se sankcije i sprovedu treba da ih i iniciraju.
"Mogu o tome poslati izvještaj u izvršenju krivičnog djela nadležnom tužilaštvu kad god to požele, jer ih niko u tome ne sprečava", navodi Seizović.
Ipak dodaje kako je to teško očekivati.
"Vrlo rijetko, gotovo nikako, nosioci vlasti podnose krivične prijave jedni protiv drugih, jer su, svi učesnici u vlasti, a često i koalicioni partneri. S druge strane ispod njih nalazi se obeznanjeni narod", kaže Seizović.
Dodik: Građani potvrdili da se ne žele odreći RS
Predsjednik RS Milorad Dodik na press konferenciji uoči objave rezultata referenduma kazao je kako to nije bio referendum inata, niti je rađen da bi se nekome napakostilo.
"Ovaj dan će ući u historiju RS-a i mnogi će se pozivati na njega kao primjer odlučnosti jednog sređenog, proceduralnog i političkog ambijenta. Ustavni sud BiH je rekao da Član 3. treba provoditi, ali nije potpisao na koji način, stoga mi sada znamo da je 9. januar potvrdio da se stanovništvo ne želi odreći RS-a. Niko od sadašnjih, ali ni budućih političara neće moći zanemariti ono šta je narod danas izglasao", rekao je Dodik.
Puhovski: Nastavlja se strka u BiH
Referendum se bavi nečim što je zapravo nebitno i neće imati posljedica, osim eventualnog uvjetnog jačanja Dodikove pozicije, što mu je bila i namjera, kaže za RSE politički analitičar Žarko Puhovski.
"On je izazvao histeriju na obadvije strane, on je jednonacionalno, jednoetnički motivirao ljude da izađu - uz mali broj izuzetaka, ali ne treba zaboraviti da je odluka Ustavnog suda BiH bila odluka protiv predstavnika dvije etničke nacije. Dakle, nastavlja se strka u Bosni i Hercegovini koja naprosto pokazuje samo jedno – da BiH ne može funkcionirati kao moderno, a kamoli suvremeno uređena politička zajednica", komentira Puhovski.
Popov: Sve u funkciji Dodikovog opstanka na vlasti
Iako je rukovodstvo Republike Srpske u kampanji ubeđivalo birače da je ovo presudan referendum za opstanak tog entiteta i srpskog naroda u BiH, izlaznost na birališta nije adekvatnma uloženim naporima, ukazuje direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.
"Ovde je uložena neverovatno velika energija za nešto što je bilo kranje nepotrebno, što je unelo velike tenzije i unutar Bosne i Hercegovine i u region, koštalo je mnogo, a zapravo je sve to bilo u funkciji opstanka jednog čoveka na vlasti, zbog toga što bi njegov eventualan odlazak sa vlasti njega mogao da košta i nekih pravnih sankcija, s obzirom na podnete krivične prijave koje protiv njega postoje", objašnjava Popov.
Facebook Forum