Dostupni linkovi

Milorad Dodik na Palama je proslavio rezultate referenduma
Milorad Dodik na Palama je proslavio rezultate referenduma

Referendum protivan Ustavu BiH uspio, bošnjački lideri očekuju sankcije

U Republici Srpskoj održan je referendum na kojem su se građani izjašnjavali o pitanju - "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?". Prema podacima sa 71,09 obrađenih glasačkih mjesta, sa "Da" na referendumsko pitanje odgovorilo 99,79 posto glasača. Ukupna izlaznost između 56 i 60 posto.

  • Referendum na kojem su se građani izjašnjavali na pitanje "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?" uspio je sa gotovo 100 posto podrške građana;
  • Najavljeno je da slijede izmjene Zakona o praznicima RS prema kojim građani koji ne žele neće morati da slave 9. januar kao Dan RS
  • Bošnjački političari, uključujući predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, očekuju sankcije međunarodne zajednice
  • Analitičari za RSE ocjenjuju da je Milorad Dodik postigao kratkotrajan politički trijumf, ali da slijedi kraj njegove vladavine
  • Ustavni sud BiH prethodno donio odluku o privremenoj mjeri kojom se zabranjuje održavanje referenduma;
  • Protiv održavanja referenduma, uz upozorenje da je to udar na Ustav BiH i Daytonski mirovni sporazum, su Ured visokog predstavnika (OHR), visoki zvaničnici Evropske unije, te brojne ambasade zapadnih zemalja uključujući i SAD;

Duraković: Anketa, a ne referendum

Predsjednik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković smatra kako se nakon referenduma o Danu RS ništa neće dogoditi, te da se u Srebrenici čeka na rezultate referenduma.

"Referendum je obezvrijeđen i ovo je više bila anketa pristalica politika koje su ovo zagovarale. Treba ostati dostojanstven bez obzira šta ko htio", poručio je Duraković.

Puhalo: Svi imaju rezervni plan

"Nismo sigurni kakve će reakcije imati OHR, ali i Savez za promjene. Čini se da svi imaju rezervni plan. Naročito međunarodna zajednica, ali je pitanje hoće li biti usmjeren samo na RS ili na predstavnike vlasti", kaže analitičar Srđan Puhalo i piše na Twitteru:

Referendum završen, čekaju se rezultati

U Republici Srpskoj (RS) večeras su zatvorena glasačka mjesta na referendumu o 9. januaru kao danu tog bh. entiteta, koji je osporio kao neustavan Ustavni sud BiH.

Predsjednik Komisije za provođenje referenduma Siniša Karan tvrdi da se već može reći da je referendum punovažan, budući da je do 17 sati izlaznost građana bila veća od 50 posto od ukupno registrovanih u birački spisak, koji je utvrdila ova komisija.

Zakonom je predviđeno da će referendum biti punovažan ako se izjasni natpolovična većina građana koji imaju biračko pravo i koji su upisani u birački spisak.

Međutim, visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko je ranije rekao da niko ne osporava pravo RS-u da obilježava svoj dan, ali da se istovremeno, odluka Ustavnog suda BiH iz novembra 2015. godine, mora provesti, dok je referendum neprihvatljiv i nema ustavnu i pravnu snagu.

Bošnjački zvaničnici su protiv referenduma, jer smatraju da je antidejtonski i antiustvan čin. Protiv referenduma su i Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira (PIC), Ured visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Ambasada Sjedinjenih Američkih Država, Evropska unija, te susjedne zemlje Hrvatska i Srbija.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik tvrdi da se ne boji eventualnih sankcija. Na pitanje novinara šta će reći tužiocima, ukoliko protiv njega bude podnesena krivična prijava, jer je Ustavni sud BiH zabranio održavanje referenduma.

Srpski zvaničnici u RS-u najavili su da će uskoro u parlamentranu skupštinu uputiti prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o praznicima Republike Srpske, s ciljem provođenja odluke Ustavnog suda BiH o Danu RS-a.

Po ranijim najavama, 9. januar kao Dan RS-a ne bi bio obavezan za praznovanje Bošnjacima, koji su protiv obilježavanja tog datuma.

Vehabović: Vlasti RS prekršile i Ustav i Dejton

Sudija Evropskog suda za ljudska prava Faris Vehabović kaže kako je održavanjem referenduma o Danu RS prekršen Ustav BiH.

"Donošenjem odluke o odgađanju referenduma on je praktično i zabranjen. Vlasti su ga održale uprkos zabrani, čime se krši Ustav, ali i Dejtonski mirovni sporazum", prokomentarisao je Vehabović.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG