Dostupni linkovi

Diplomate SAD, Britanije i Egipta u Rijadu optimistične u vezi s predlogom primirja u Gazi


Američki državni sekretar Entoni Blinken na sastanku sa predstavnicima Arapske Kvinte - Egipta, Jordana, Saudijske Arabije, Katara, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Palestinske uprave, u Rijadu, 29. aprila 2024.
Američki državni sekretar Entoni Blinken na sastanku sa predstavnicima Arapske Kvinte - Egipta, Jordana, Saudijske Arabije, Katara, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Palestinske uprave, u Rijadu, 29. aprila 2024.

Nade u moguće primirje i oslobađanje talaca su porasle u ponedeljak, 29. aprila nakon izjava zvaničnika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Egipta, koji posreduju u pregovorima između Izraela i Hamasa, prenela je agencija AFP.

Državni sekretar SAD-a Entoni (Anthony) Blinken je izjavio da "se nada" da će Hamas prihvatiti ponudu, za koju je britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron (David Cameron) naveo da bi mogla dovesti do oslobađanja izraelskih talaca koje Hamas drži od 7. oktobra.

SAD i Evropska unija Hamas smatraju terorističkom organizacijom.

Blinken je na posebnom sastanku u okviru Svetskog ekonomskog foruma, koji se održava u Rijadu, rekao da je predlog Izraela koji je predočen Hamasu "izuzetno velikodušan".

"Hamas ima pred sobom predlog Izraela koji je izuzetno velikodušan. Oni moraju da odluče - i moraju brzo da odluče. Nadam se da će doneti ispravnu odluku", rekao je Blinken u Rijadu, prenela je agencija AFP.

Britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron rekao je na istom skupu da je Hamasu ponuđen "trajni prekid vatre od 40 dana i potencijalno oslobađanje hiljada palestinskih zatvorenika, u zamenu za oslobađanje ovih talaca".

Saudijski ministar inostranih poslova Fejsal bin Farhan (Faisal bin Farhan) je u međuvremenu rekao da bi novi sporazum "bio veoma pozitivan".

"Ali, apsolutno je neophodno da prekid vatre bude trajni, a ne privremeni", naveo je on, preneo je AFP.

Govoreći na sastanku Svetskog ekonomskog foruma, egipatski ministar spoljnih poslova Sameh Šukri (Shoukry) izjavio je da je "predlog uzeo u obzir stavove obe strane".

Blinken je u ponedeljak stigao u Saudijsku Arabiju u okviru svoje sedme turneje po Bliskom istoku nakon izbijanja rata između Izraela i Hamasa, kako bi razgovarao sa zvaničnicima o upravljanju Gazom nakon završetka rata s Izraelom.

Istovremeno, pregovarači iz Hamasa trebalo je da stignu u Egipat, zemlju koja zajedno sa SAD i Katarom posreduje u mirovnim pregovorima.

Te države već mesecima pokušavaju da posreduju u sklapanju novog sporazuma između Izraela i Hamasa, nakon onog iz novembra 2023. kada je tokom jednonedeljnog primirja 80 izraelskih talaca razmenjeno za 240 Palestinaca koji su držani u izraelskim zatvorima.

AFP navodi na osnovu novih diplomatskih nagoveštaja, da postoji novi podsticaj za primirje.

Razgovori se "danas vode u Kairu", saopštio je Al-Kahera njuz (Al-Qahera News), koji je povezan sa egipatskim obaveštajnim službama.

Visoki zvaničnik Hamasa rekao je 28. aprila da grupa nema "većih problema" sa najnovijim planom primirja.

Izrael je rat protiv Hamasa, kog SAD i Evropska unija smatraju terorističkom organizacijom, pokrenuo nakon napada 7. oktobra koji je Hamas izveo na teritoriji Izraela, ubivši oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, i uzevši oko 250 talaca.

U ofanzivi Izraela je od početka rata, prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze pod kontrolom Hamasa, ubijeno preko 34.000 Palestinaca, uglavnom žena i dece.

Usled rata oko 80 odsto stanovništva Gaze, oko 2,3 miliona ljudi, je izbeglo iz svojih domova, dok je sever Gaze gurnut na ivicu gladi.

XS
SM
MD
LG