Predsjednik Rusije Vladimir Putin rekao je 27. juna pred oko 2.500 pripadnika ruskih sigurnosnih snaga, nacionalne garde i vojnih jedinica da su se narod i oružane snage zajedno suprotstavili pobunjeničkim plaćenicima u jednodnevnoj pobuni prekinutoj u subotu.
Posebno se obratio vojnom osoblju okupljenom u Kremlju.
"U suštini ste zaustavili građanski rat, postupili ste ispravno i koordinisano", rekao je Putin.
Na skupu na trgu u kompleksu Kremlja Putinu se pridružio i ministar obrane Sergej Šojgu, čiju su smjenu plaćenici Wagnerove skupine tražili tokom svoje pobune i marša prema Moskvi.
Putin je rekao i da je Wagnerovu plaćeničku grupu "u potpunosti finansirala" ruska država.
"Želio bih da svi znaju da je cijelu Wagnerovu grupu finansirala država - ministarstvo odbrane i državni budžet. Mi smo u potpunosti finansirali ovu grupu", rekao je on tokom televizijskog sastanka sa sigurnosnim zvaničnicima.
"Samo od maja 2022. do maja 2023. država je isplatila Wagner kompaniji 86,262 milijarde rubalja (1 milijardu dolara) u vidu plaćanja i bonusa."
Putin je dodao da će vlasti istražiti kako je potrošen novac dat Wagneru i njegovom šefu, prenosi agencija Reuters.
Putin je takođe rekao da Wagnerove snage nikada nisu imale podršku vojske ili naroda. Međutim, nije spomenuo dogovor koji je sklopljen s Wagnerovom plaćeničkom grupom da okonča pobunu – koja je Wagnerovim borcima i njihovom vođi Jevgeniju Prigožinu dala imunitet od krivičnog gonjenja.
Putin je zatražio i minutu šutnje u znak počasti ruskim vojnim pilotima koji su poginuli tokom pobune.
Kriza u Rusiji se smirila nakon što je Lukašenka navodno posredovao u dogovoru koji je omogućio Prigožinu, koji je bio poznat kao "šef kuhinje" ruskog predsjednika Vladimira Putina jer su njegove kompanije opsluživale zvanične događaje, da ode u Bjelorusiju.
Mlaznjak Embraer 600 povezan sa Prigožinom sleteo je 27. juna oko 7:40 po lokalnom vremenu. Nekoliko minuta kasnije, drugi privatni avion sletio je u bazu nakon što je stigao iz Sankt Peterburga, Prigožinovog rodnog grada i lokacije Wagnerovog sjedišta, navodi Belaruski Hayun, stranica društvenih medija koja prati avijaciju u Bjelorusiji.
Nije jasno da li je Prigožin, koji nije viđen od pobune 24. juna, bio u nekom od ova dva aviona.
Mlaznjak koji je sletio u Minsk navodi se u dokumentima američkih sankcija kao poveznica s Prigožinom.
Ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB) objavila je da je odustala od krivičnog postupka protiv Prigožina i Wagnerovih boraca nakon što je istraga utvrdila da su "prestale aktivnosti usmjerene na počinjenje zločina" tokom pobune.
Kratkotrajna Wagnerova pobuna bila je najznačajniji izazov Putinu tokom njegove više od dvije decenije vladavine u Rusiji.