Dostupni linkovi

Putin potvrdio da je prvo nuklearno oružje prebačeno u Bjelorusiju


Vladimir Putin je rekao da je pomjeranje nuklearnog oružja "obuzdavanje" i podsjetnik svakome ko "misli da nam nanese strateški poraz"
Vladimir Putin je rekao da je pomjeranje nuklearnog oružja "obuzdavanje" i podsjetnik svakome ko "misli da nam nanese strateški poraz"

Rusija je već postavila prvu seriju taktičkog nuklearnog oružja u Bjelorusiji, kaže Vladimir Putin.

Ruski predsjednik je na forumu rekao da će se oni koristiti samo ako je ugrožena teritorija ili država Rusije.

Američka vlada kaže da nema naznaka da Kremlj planira upotrijebiti nuklearno oružje za napad na Ukrajinu.

"Ne vidimo nikakve naznake da se Rusija sprema da koristi nuklearno oružje", rekao je američki državni sekretar Antony Blinken nakon Putinovih komentara.

Bjelorusija je ključni ruski saveznik i poslužila je kao lansirna platforma za Putinovu invaziju na Ukrajinu u februaru prošle godine.

Putin je rekao da će prenos taktičkih nuklearnih bojevih glava biti završen do kraja ljeta.

Odgovarajući na pitanja nakon govora na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, ruski predsjednik je rekao da se radi o "obuzdavanju" i da podsjeti svakoga ko "misli da nam nanese strateški poraz", piše BBC.

Na pitanje moderatora foruma o mogućnosti upotrebe tog oružja, odgovorio je: "Zašto bismo prijetili cijelom svijetu? Već sam rekao da je moguća upotreba ekstremnih mjera u slučaju opasnosti za rusku državnost."

Taktičko nuklearno oružje su male nuklearne bojeve glave i sistemi za isporuku namijenjeni za upotrebu na bojnom polju ili za ograničeni udar. Oni su dizajnirani da unište neprijateljske ciljeve u određenom području bez izazivanja široko rasprostranjenih radioaktivnih padavina.

Najmanje taktičko nuklearno oružje može imati jednu kilotonu ili manje (proizvodeći ekvivalent hiljadu tona eksplozivnog TNT-a). Najveći mogu biti i do 100 kilotona. Poređenja radi, atomska bomba koju su Sjedinjene Države bacile na Hirošimu 1945. imala je 15 kilotona.

Ruski lider bi se trebao sastati s afričkim liderima u Sankt Peterburgu nakon što su u petak posjetili Kijev u sklopu mirovne inicijative koju predstavljaju objema zemljama.

Međutim, dok su bili u gradu on je pod napadom ruskih raketa.

Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa pozvao je na deeskalaciju s obje strane i pregovore o miru.

"Došli smo ovdje da slušamo i prepoznamo kroz šta je narod Ukrajine prošao", rekao je on.

Međutim, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da umjesto diplomatskih uvertira prema Rusiji, treba diplomatski zamrznuti kako bi se poslala poruka da međunarodna zajednica osuđuje njenu invaziju.

Zelenski je rekao da Kijev neće ulaziti u pregovore s Moskvom dok je još okupirana ukrajinska teritorija.

Putin je takođe ponovio svoju tvrdnju da Ukrajina nema šanse da postigne uspjeh u svojoj kontraofanzivi koja je u toku.

Ukrajinska vojska je takođe ostala bez sopstvene vojne opreme i uskoro će koristiti samo opremu koju je donirao Zapad, rekao je on.

"Ne možete se boriti tako dugo", rekao je on, upozoravajući da će svi američki borbeni avioni F16 dati Ukrajini "gorjeti, bez sumnje".

Ukrajina je ranije odbacila slične primjedbe, tvrdeći da postižu napredak u ponovnom osvajanju teritorije i na istoku i na jugu Ukrajine.

U petak je zamjenica ukrajinskog ministra odbrane Hanna Malyar rekla da su jedinice na jugu zemlje napredovale 2 km u svim smjerovima.

RSE ne može nezavisno provjeriti tvrdnje na bojnom polju.

Ruski lider se takođe osvrnuo na ekonomske teme, tvrdeći da zapadne sankcije Rusiji nisu uspjele da je izoluju i da su umjesto toga dovele do proširenja njene trgovine sa "tržištima budućnosti".

Pohvalio je nove sporazume sa zemljama u Aziji, Bliskom istoku i Latinskoj Americi - nazvavši ih "pouzdanim, odgovornim partnerima".

XS
SM
MD
LG