Dostupni linkovi

Puno izazova do konstituisanja novih institucija


Zgrada Vlade Kosova
Zgrada Vlade Kosova

Iako još uvek nema interpretacije Ustavnog suda o tome ko će moći da formira buduću vladu na Kosovu, blok dosadašnje opozicije: LDK (Demokratski savez Kosova), AAK (Alijansa za budućnost Kosova), ali i Nisma, u petak su razmatrali zahteve pokreta Samoopredeljenje, koji predstavljaju uslove ovog pokreta za podršku ovom bloku. Između ostalog, Samoopredeljenje je zatražilo od LDK, AAK i Nisma bloka da zauzmu drugu poziciju naspram dijaloga sa Beogradom i postignutih sporazuma.

Lideri ovog bloka, Isa Mustafa, Ramush Haradinaj i Fatmir Limaj, nakon zajedničkog sastanka su izjavili da će se konsultacije nastaviti i predstojećih dana.

Napore ovih partija da formiraju Vladu, a koje nisu inače pobedile na izborima, politički analitičari vide sa puno izazova do konstituisanja novih institucija.

Analitičar Imer Mushkolaj kaže da će biti problema još prilikom izbora predsednika Skupštine, što je prvo što predstoji. Na osnovu sporazuma LDK, AAK i Nisme, mesto premijera bi pripalo Ramushu Haradinaju, dok bi predsednik Skupštine bio Isa Mustafa.

Mesto predsednika Skupštine je problematično obzirom da zakoni ne predviđaju da to mesto pripadne partiji koja nije osvojila većinu u Skupštini.

"Smatram da je raspodela pozicija postizborne koalicije koje čine partije koje nisu pobedile na izborima bila ubrzana zato što pravilnik Skupštine jasno kaže da mesto predsednika Skuštine treba da pripadne najvećoj partiji, pobedniku izbora, u ovom slučaju to je Demokratska partija Kosova", kazao je Mushkolaj.

U međuvremenu, publicista i analitičar Behlul Beqaj smatra da spremnost tri lidera koja nisu pobedili na izborima da formiraju vladu ne vodi dobrom zato što su se oni ujedinili samo kako bi preuzeli vlast, bez unificiranja pozicija oko programa vladavine.

"Blok koji smatra da ima većinu, realno može biti od onih koji mogu formirati vladu, ali ovaj blok će imati probleme i velike poteškoće u upravljanju zbog određenih interesa i neusklađivanja programa kojeg građani Kosova očekuju", ocenio je Beqaj.

Po njemu, za građane Kosova nije toliko važno to što je nekoliko partija zainteresovano da Hashimu Thaciju oduzmu vlast, koliko je važan razvoj zemlje.

Blok LDK, AAK i Nisme, koji na osnovu konačnih rezultata CIK-a, ima ukupno 47 poslanika, uvek mora da zavisi od Samoopredeljenja koji ima 16 poslaničkih mandata. Ali, za njihovu podršku, postoji lista od 9 zahteva. Vlada Kosova se može formirati sa najmanje 61. glasom u Skuštini, ali kako bi bila funkcionalna, potrebna je mnogo jača podrška.

Analitičar Imer Mushkolaj smatra da će jedna takva krhka vlada, ako Ustav to i bude dozvolio, imati mnoge poteškoće prilikom rada, te je veća verovatnoća da se formira jedna prelazna vlada.

"Iako se tako možda neće zvati, mislim da će se formirati tehnička vlada ovih političkih subjekata, ukoliko se uopšte uspe sa formiranjem Vlade. Ukoliko ne, možemo ponovo ići u nove izbore", kaže Mushkolaj.

Na osnovu izjava lidera LDK, AAK, i Nisme, predstoji još jedan sastanak sa Albinom Kurtijem iz Samoopredeljenja, ali i sa predstavnicima manjina koji imaju 20 mesta u Skupštini, a koji, po Ustavu, trebaju biti deo Vlade bez obzira ko bude vodio Vladu.

S druge strane, pobednička partija Hashima Thacija, Demokratska partija Kosova, izjasnila se da će korake o formiranju Vlade poduzeti nakon potvrđivanja rezultata CIK-a. CIK je u četvrtak objavio konačne rezutate, a oni će se sertifikovati nakon isteka zakonskog roka za žalbe.

XS
SM
MD
LG