U ovotjednoj emisiji bavimo se životnim standardom. U mnogim zemljama regije s Novom godinom došla su i nova poskupljenja. Na ovim prostorima imamo najniži standard, a plaćamo benzin i neke prehrambene artikle približno kao u zemljama Europske unije. U Francuskoj su mase izašle na ulice zbog poskupljenja, a ovdje građani šute. Mlade smo pitali - kako primorati vlade da prestanu uvoditi nove namete, koji uzrokuju poskupljenja?
U Bosnu i Hercegovinu početkom godine došlo je do poskupljenja struje, dok su cijene cigareta generalno na nivou onih u Evropskoj uniji. Ne zagovarajući nasilje, neki od mladih u Mostaru s kojima je razgovarao Mirsad Behram kažu kako je jedini način kako primorati vlasti da ne uvode nove namete građanima, tako što će građani masovno svoje nezadovoljstvo izraziti na ulici.
Dok "žuti prsluci" šetaju Parizom, prosvjeduje se i u Beogradu, gdje su građani nezadovoljni političkom situacijom izašli na ulice. Međutim, mladih na protestima ima malo, jer, prema riječima naših sugovornika u glavnom gradu Srbije, oni rješenje vide u odlasku iz zemlje. Oni koji ostaju, kako su rekli Neveni Bogdanović, nemaju velike nade da se na ekonomsko stanje u Srbiji može utjecati.
Mladi u Crnoj Gori dijele ekonomske glavobolje ostalih građana, pa najveći dio svog budžeta troše na osnovne životne potrebe, kažu sugovornici ankete koju je Jasna Vukićević snimila jednom od najskupljih gradova u CG, Budvi. I oni koji mogu priuštiti putovanje u inozemstvo ili skupi mobilni telefon, nisu zadovoljni sveukupnim standardom, a na pitanje mogu li mladi utjecati na kreiranje ekonomske politike svoje zemlje, anketirani kažu da je moguće samo njihovim većim političkim angažiranjem.
Kompletnu emisiju "Glasom mladih" možete poslušati ovdje:
Facebook Forum