(Neredi 21. aprila 2010, snimio Zvjezdan Živković)
Dženana Karabegović
Rezultat protesta boračkih organizacija 21. aprila u Sarajevu su povrijeđenih 69 građana i 62 policajca. Na zgradi Vlade Federacije polupana su sva stakla, a materijalna šteta procijenjena je na oko 125.000 eura.
Najavljeni kao mirni protesti ratnih veterana zbog vladinih mjera o smanjenju boračkih naknada, prerasli su u nerede, čija je pozadina, kako tvrde predstavnici vlasti i većina bosanskohercegovačke javnosti, političke prirode.
Već danima policija podnosi krivične prijave protiv izgrednika, a najsvježija je ona od srijede, u kojoj se šest čelnih ljudi boračkih organizacija terete da su podstrekavali nerede.
Na listi Federalne uprave policije je i Dževad Rađo, predsjednik federalnog Saveza dobitnika najviših ratnih priznanja. Za naš radio Rađo kaže da se radi o insinuacijama, te najavljuje kako će u udruženjima biti provedene interne istrage o incidentima:
„Vidjeli ste i sami da su ta privedena lica koja su činila rušilački pohod ili su bili tek rođeni, ili su bila maloljetni - nisu mogli biti pripadnici Armije RBiH. Jedan skup koji je trebao proteći kao miran i dostojanstven skup, kao što su proticali i ostali, pretvorili su u ovo u šta su pretvorili. I normalno da su nanijeli štetu - i u ovome svemu smo svi gubitnici.“
Za predsjednika Organizacije porodica šehida i poginulih boraca Izeta Ganića odluka o krivičnim prijavama koju je Federalna uprava policije podnijela Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo je ishitrena i neodgovorna. Ganić kaže da predstavnici boračkih udruženja nisu imali političke motive za organizovanje protesta:
„Ja sam u timu koji je organizovao proteste, to je činjenica. Međutim, moje članstvo su mahom supruge i starci i starice. Ja sam časno i pošteno branio ovu državu, sin mi je u temeljima ove države - i meni nije stalo do ustavnog poretka. Ono što neko sebi uzima za pravo, trebao bi da shvati kolika je čija odgovornost prevashodno u strukturama vlasti.“
Tanka nit između protesta i nereda
I dok predstavnici boračkih organizacija kažu kako političkog motiva na protestima nije bilo, poslanici SDA i Stranke za BiH u federalnom Parlamentu, političkih partija koje čine vladajuću koalciju na federalnom nivou, Ibrahim Nadarević i Amila Alikadić - Husović tvrde suprotno:
„Činjenica je da u svemu ovome ima jako puno politike. Na kraju-krajeva, i javnim istupima i javnim podržavanjem ili osuđivanjem ovih protesta su se takmičile, između ostalih, i političke partije i pojedinci.“
„Tu su više ne radi o pretpostavkama da li je politika umiješala prste, nego, nažalost, politika jeste umiješala svoje prste.“
A da je na protestima, ipak, bilo političkog uplitanja, potvrđuje i Mehmed Šišić, predsjednik Saveza demobilisanih boraca. On smatra da su neki političari dali novac pojedinim ratnim veteranima, koji su, kako kaže, zaveli boračku populaciju:
„Mislim da se moglo prije toga pregovarati još, da je bilo vremena za pregovaranje i da onda nakon toga vidimo šta i kako i na koji način. A ovo je sve ishitreno, ubrzano i mislim da će neko odgovarati za ovo.“
Psiholog Ibrahim Prohić smatra kako su ekonomski i socijalni problemi u Bosni i Hercegovini rezultat politike koju vodi postojeća vlast. Vladajuća struktura, gotovo u pravilu, nezadovoljstvo građana koje su do sada iskazivali protestima dovodila je u vezu sa političkim motivima, što Prohić smatra manipulacijom. Ipak, i on za posljednje misli da su bili politički motivisani, te da je, u pravilu, tanka nit između protesta i nereda:
„Ova politika, koja je najvjerovatnije stajala iza posljednjih protesta, zapravo iza posljednjeg haosa, ona ima skrivene motive koji ne idu u pravcu opšteg interesa, u pravcu rješavanja problema, nego naprotiv. Odgovornost se mora ispostaviti s jedne strane vlastima koje produciraju probleme i koje produciraju atmosferu, kulturu, odnosno nekulturu konflikta, ali s druge strane računi za haos se moraju ispostaviti i onima koji su organizatori. To što su bila četiri udruženja koja su organizirala demonstracije, odnosno proteste, to njih ne opravdava. Organizatori su dužni da, u skladu sa organima reda, odnosno policijskim strukturama, ne dozvole da se to sve pretvori u haos.“
Više o protestima i pregovorima boraca i Vlade u tekstovima:
Sastanak boračkih predstavnika i premijera Federacije BiH bez rezultata
Borački protesti zasad završeni, premijer neće podnijeti ostavku
Boračka populacija ne odustaje od protesta, traži se smjena Vlade
Erupcija agresivnosti posljedica stanja u društvu