Dostupni linkovi

Početak blokade autoputa u Beogradu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00

Građani su treću subotu zaredom blokirali autoput u Beogradu, 11. decembar 2021.

Održana blokada puteva u Srbiji, zahteva se zabrana iskopavanja litijuma

Treću subotu zaredom u Srbiji je bilo blokirano više saobraćajnica širom zemlje. Prvobitne zahteve - da se izmene zakoni o referendumu i eksproprijaciji, vlast je usvojila, a zahtev novog protesta bio je da se međunarodnoj rudarskoj kompaniji Rio Tinto ne dozvoli eksploatacija litijuma.

  • Treću subotu zaredom, 11. decembra, demonstranti u Srbiji blokirali su puteve.
  • Organizator blokade je pokret Ekološki ustanak. Prema njihovim najavama, bilo je blokirano oko 50 lokacija u Srbiji.
  • Reporteri RSE javili su da je na ulicama bio manji broj građana nego protekle sedmice i da nije bilo policije u uniformama.
  • Zahtev demonstranata je da se rudnik litijuma kompanije Rio Tinto izbriše iz prostornog plana grada Loznice, na zapadu Srbije, kao i da se ne dozvoli eksploatacija litijuma u drugim delovima zemlje.
  • Organizatori zahtevaju i da policija povuče prekršajne prijave protiv demonstranata koje su napisane u protekle dve subote, kao i da se procesuiraju napadači na demonstrante u incidentima na pojedinim blokadama.
  • Zahtevi prve dve blokade bili su drugačiji. Zahtevalo se da se povuče Zakon o eksproprijaciji i izmeni Zakon o referendumu, jer se smatralo da ti zakoni idu u korist poslovanju stranih kompanija, prvenstveno "Rio Tintu".
  • Vlast na čelu sa Srpskom naprednom strankom je pod pritiskom javnosti ta dva zahteva ispunila - 10. decembra usvojene su izmene Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, a Zakon o eksproprijaciji je povučen.
  • Pokret "Kreni-promeni", organizator prve dve blokade, povukao se iz dalje organizacije protesta i ocenio da su oba njihova zahteva ispunjena.
  • MUP je ranije saopštio da su blokade protivzakonite.
  • Aktivisti i građani su protiv plana "Rio Tinta" da eksploatiše litijum na zapadu Srbije, jer smatraju da bi ugrozio životnu sredinu.
  • Iz "Rio Tinta" su ranije odbacili kritike i obećali poštovanje svih propisa.
15:53 11.12.2021.

Kako je izgledao protest na jugu Srbije?

Protestna šetnja održana je u Nišu, najvećem gradu na jugu Srbije, uprkos kiši koja je neprestano padala, javila je reporterka RSE.

Građani su se okupili ispred zgrade Skupštine grada, zatim su prošetali do centralnog gradskog trga - Trga Kralja Milana i zaustavili se ispred hotela Ambasador na kome se nalazi poster sa likom predsednika Srbije.

Kolona je zatim produžila do tržnog centra Delta city, gde je na 20 minuta prekinut saobraćaj na kružnom toku.

15:48 11.12.2021.

Ministarka rudarstva reagovala na blokade

Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović reagovala je na današnju blokadu puteva u Srbij. Ona je u saopštenju poručila je da novi pozivi Aleksandra Jovanovića Ćute "na nasilnu promenu vlasti predstavljaju nastavak zloupotrebe teme životne sredine u predizbornoj kampanji".

"Krijete se iza ekoloških tema, koje su iznad politike, dok istovremeno priznajete da organizujete političke proteste. Time što pretite nasiljem, blokirate međunarodni autoput i onemogućavate normalno funkcionisanje većini građana Srbije, pokazujete da vam je jedino stalo do toga, da po svaku cenu prikupite političke poene", navela je Mihajlović u saopštenju.

15:43 11.12.2021.

Normalizuje se saobraćaj u Srbiji

Kako javljaju reporteri RSE, blokade puteva su polako privedene kraju i saobraćaj se normalizuje. Na blokadama, kako u Beogradu tako i u drugim gradovima Srbije, nije bilo uniformisane policije, a završene su u najvećem delu mirno - uz manje incidente koje su izazivali vozači koji su hteli da se probiju kroz proteste na putu.

Pogledajte fotografije sa najveće blokade u Srbiji, na autoputu kod beogradskog Sava centra, koje je zabeležila fotoreporterka RSE:

15:28 11.12.2021.

Šta kaže 'Rio Tinto'?

Rio Tinto je rekao da će poštovati sve standarde u Srbiji i poslovati u skladu sa propisima.

Ta kompanija je još 2004. godine, istražujući oblast Zapadne Srbije, otkrila novu rudu "jadarit", kombinaciju litijuma i bora, koja je kao novi element priznata i zavedena 2006. godine.

Litijum je važan kao osnovna komponenta za proizvodnju baterija za mobilne telefone, laptopove, električne automobile i druge uređaje široke potrošnje.

Ova englesko-australijska multinacionalna kompanija, sa sedištem u Londonu, se na svetskom tržištu tokom svoje duge istorije suočila sa više optužbi da uništava životnu sredinu ili krši ljudska prava.

Ko je za, a ko protiv Rio Tinta u Srbiji? Čitajte ovu priču RSE.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG