U Atini je u nedelju održan protest zbog potencijalnog kompromisa Grčke sa vlastima u Skoplju oko zvaničnog imena Makedonije.
Grčki mediji su tokom dana javljali da skupu prisustvuje više od 100.000 ljudi, dok je policija precizirala da je, prema njihovim procenama, na ulicama Atine bilo oko 140.000 demonstranata. Novih procena broja učesnika za sada nema.
Okupljeni su mahali grčkim zastavama i nosili transparente sa natpisima poput "Grčka je Makedonija" i "Makedonije nije na prodaju", prenosi Rojters.
Jedan od glavnih govornika bio je grčki kompozitor Mikis Teodorakis koji je odlučio da se okupljenima lično obrati, a ne video porukom, kako je to ranije bilo planirano.
"Makedonija je bila, jeste i uvek će biti grčka", rekao je Teodorakis na protestu, prenosi "Katimerini". On je rekao i da je grčka vlada, ako misli da potpiše ime koje sadrži reč Makedonija, u obavezi da za to prvo pita grčki narod.
AP piše da se tokom dana okupilo i oko 700 levičara i anarhista na kontrademonstracijama, noseći transparente kojima se poziva na balkansko jedinstvo.
Na desetine policajaca opremljenih za razbijanje demosntrana razdvajalo je dve grupe, a, kako je javio AP, sprečen je i pokušaj napada na kontra-demonstrante.
AP navodi da su napadači najverovatnije ekstremni desničari, kao i da je policija u jednom trenutku bila primorana da upotrebi suzavac.
Prijavljeno je, takođe, i da su anarhisti napali grupu bajkera.
Atina bila blokirana od ranih jutarnjih sati
Demonstranti su, kako prenosi agencija AP, na protest počeli da pristižu još od ranih jutarnjih sati, agencija AP je javila da su učesnici dolazili u stotinama iznajmljenih autobusa, kao i trajektima sa grčkih ostrva.
"Katimerini" piše da je oko 1.500 autobusa bilo angažovano da preveze demonstrante u prestonicu.
Grčka prestonica je od ranih jutarnjih sati u blokadi i pod "opsadom" policije. Sav saobraćaj zatvoren je još u šest sati ujutru.
Razna udruženja su pozvala migrante da se sklone i da budu oprezni tokom nedeljnih demonstracija.
Protest je održan pod imenom "Makedonija je grčka", a organizatori su uoči skupa najavljivali znatno masovnije okupljanje nego pre dve nedelje u Solunu.
U Solunu, glavnom gradu grčkog regiona Makedonije, na protestu je, prema proceni policije, bilo "više od 90.000 ljudi", dok organizatori tvrde da je učestvovalo i 400.000 ljudi.
Grčka vlada je za rešenje spora sa susedom, koji datira iz 1991. godine, kada se Makedonija odvojila o Jugoslavije, a kojim bi se ime države razlikovalo od istoimenog regiona na severu Grčke.
Mnoge organizacije, uključujući grčku dijasporu, sveštenstvo i male stranke krajnje desnice ili levičarskih nacionalista se međutim protive bilo kakvom rešenju koje sadrži reč Makedonija.
Grčka vlada je optužila opoziciju da želi da demonstracije pretvori u anti-vladin skup.
Facebook Forum