Dostupni linkovi

Protest u Skoplju protiv kompromisa sa Bugarskom


Miting 2. jula u Skoplju usledio je nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron rekao da veruje da je blizu kompromisnog sporazuma oko dugotrajnog spora sa Bugarskom
Miting 2. jula u Skoplju usledio je nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron rekao da veruje da je blizu kompromisnog sporazuma oko dugotrajnog spora sa Bugarskom

Desetine hiljada ljudi okupilo se u glavnom gradu Severne Makedonije u subotu uveče da protestuje protiv francuskog predloga kojim se želi okončati spor sa Bugarskom koji blokira nastojanja Skoplja za pridruživanje Evropskoj uniji.

Miting 2. jula, koji je podržala opoziciona partija desnog centra VMRO-DPMNE, usledio je nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron rekao da veruje da je blizu kompromisnog sporazuma oko dugotrajnog spora.

Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski rekao je da je predlog "čvrsta osnova za izgradnju odgovornog i državničkog stava o mogućnostima koje se otvaraju našoj zemlji". Međutim, VMRO-DPMNE i drugi desničarski protivnici odbacuju francuski plan, rekavši da on previše ustupa Bugarskoj u sporu oko istorije, jezika, identiteta i kulture.

Makron nije izneo detalje kada je dao komentar 30. juna na konferenciji za novinare na kraju samita NATO-a u Španiji. Zvaničnici EU potvrdili su za RSE da predlog uzima u obzir zabrinutosti koje su izrazile obe strane, potencijalno prekidajući stajanje u mestu koje je sprečavalo početak pregovora o pridruživanju više od dve godine.

Posebno frustrirajuće za Severnu Makedoniju je veto Bugarske, članice EU, na početak pregovora zbog spora sa Skopljem u vezi sa istorijom i jezikom. Bugarski poslanici su uslovno odobrili odustajanje od svog protivljenja, povećavajući izglede za napredak u potrazi Zapadnog Balkana za članstvom u EU.

Bugarska, koja je članica EU od 2007. godine, insistirala je da Severna Makedonija formalno prizna da njen jezik ima bugarske korene, da u svom ustavu prizna bugarsku manjinu i da se odrekne onoga što je rekla da je govor mržnje protiv Bugarske.

Severna Makedonija je rekla da njen identitet i jezik nisu otvoreni za diskusiju. Francuski predlog bi zahtevao da Skoplje uključi etničke Bugare u svoj ustav "na ravnoj nozi sa drugim narodima" i promeni udžbenike istorije. Bugarska tvrdi da je makedonski jezik dijalekt bugarskog, a obe zemlje polažu pravo na određene istorijske događaje i ličnosti, uglavnom iz otomanskog doba.

XS
SM
MD
LG