Izveštavanje Radio-televizije Srbije i zahtevi za ostavkom rukovodstva javnog servisa, bili su u fokusu dvanaestog protesta "Srbija protiv nasilja", koji je održan u Beogradu 22. jula.
Protestna šetnja je krenula u večernjim satima od Skupštine Srbije, ka sedištu Regulatornog tela za elektronske medije (REM), a potom i do zgrade Radio televizije Srbije (RTS).
Ispred Radio-televizije Srbije se okupljenima student Dimitrije Dimić, koji je na protestu prekinuo petodnevni štrajk glađu.
"Gospodine predsedniče, ispunite zahteve protesta, narod ovo više neće da trpi", rekao je on.
Dimić, student niškog Pravnog fakulteta, štrajkovao je glađu od 17. jula ispred Predsedništva Srbije u Beogradu.
Kao razlog je naveo to što vlast, kako je rekao, ignoriše zahteve protesta.
Protesti se, na poziv dela opozicionih stranaka, od maja održavaju širom Srbije zbog nezadovoljstva reakcijom države nakon dva masovna ubistva koja su se dogodila početkom maja.
Protest 22. jula održan je u danu najave nevremena u glavnom gradu, a na skupu je bilo manje ljudi nego proteklih sedmica, javlila je reporterka Radija Slobodna Evropa.
"Zašto nije naše pravo da (na javnom servisu) znamo sve o protestima 'Srbija protiv nasilja' i zahtevima građana...Ćuti se o promociji nasilja u javnom prostoru, ćuti o tome i RTS...Zato tražimo smenu rukovodstva", izjavio je na početku okupljanja novinar Smiljan Banjac.
Pored smene rukovodstva RTS-a, organizatori traže smenu i svih članova REM-a, kao i gašenje štampanih medija i tabloida koji propagiraju nasilje.
Među zahtevima je i oduzimanje nacionalne frekvencije privatnim televizijama Pink i Hepi, kao i ukidanje programa koji "promovišu mržnju, nemoral i agresiju", poput rijaliti programa.
Učesnici protesta traže i ostavke ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.
Na zahtev grupe opozicionih poslanika Skupština Srbije raspravljala je o radu ministra policije Bratislava Gašića.
Nakon višednevne rasprave, nije izglasana njegova smena.
Skupština Srbije obustavila je 21. jula i rad Anketnog odbora, koji je formiran na zahtev dela opozicije sa ciljem utvrđivanja činjenica i okolnosti dva masovna ubistva.
Skupština je saopštila da je rad Odbora obustavljen posle molbe advokata porodica žrtava zločina u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", dok se ne okonča krivični postupak pred tužilaštvom i pred sudom.
Predstavnici opozicije saopštili su da su iznenađeni ovom odlukom, ali da treba poštovati zahteve roditelja.
Predsednica Anketnog odbora iz opozicione Stranke slobode i pravde Marinika Tepić rekla je 21. jula za televiziju Nova S da niko nije pitan, niti konsultovan oko ukidanja ovog tela.
"Ne znam kako je odluka doneta, ali za sve nas iz opozicije je najvažniji stav porodica stradale dece, preživelih, ranjenih i tu sam sigurna da niko nema nikakvu dilemu”, rekla je Tepić.
Devetoro dece i radnik obezbeđenja ubijeni su 3. maja u oružanom napadu 13-godišnjeg učenika u školi "Vladislav Ribnikar".
Dan kasnije je u odvojenom incidentu napadač ubio osam i ranio 14 osoba u selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca.
Vlast je nakon toga pojačala prisustvo policije u školama i pozvala građane da policiji predaju oružje.
Vlast je optužila opoziciju da protestima "politizuje tragediju".
Istovremeno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao na dijalog i najavio mogućnost prevremenih parlamentarnih izbora.
Predstavnici opozicije odgovorili su da vanredni izbori nisu tema i da vlast treba da ispuni zahteve demonstranata.