Dostupni linkovi

Unija sindikata prosvetnih radnika poručila da se nastavlja štrajk u školama u Srbiji


Jedan od protesta prosvetnih radnika u Beogradu, Srbija, 2. oktobar 2024.
Jedan od protesta prosvetnih radnika u Beogradu, Srbija, 2. oktobar 2024.

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije saopštila je u sredu da se nastavlja štrajk u školama u zemlji, prema odluci sva četiri reprezentativna sindikata.

Sindikati su najavili da će u tekućoj nedelji časovi biti skraćeni na 30 minuta u Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru i Valjevu.

"Prema podacima za 13. novembar oko 90 odsto škola, koje imaju zaposlene u članstvu Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije su u štrajku. Od ukupno 206 škola USPRS u 144 škole zvono je na 30 minuta, dok u 44 škole zvoni na 45 minuta, a zaposleni izlaze na 30 minuta", navedeno je u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da su se sindikati u međuvremenu obratili Vladi Srbije da hitno zakaže sastanak na kome bi predstavili sistemsko rešenje kojim bi se primenio dogovoreni Protokol.

Prosvetni radnici traže da se početna plata nastavnika izjednači sa prosečnom zaradom na republičkom nivou i pozivaju se na Protokol iz oktobra prošle godine kojim je to dogovoreno.

Poslednja ponuda Vlade prosvetarima je povećanje plata od 11 odsto za sve zaposlene u prosveti i jednokratnu pomoć od 15.000 dinara (oko 130 evra).

Tu ponudu sindikati su odbili jer tako, kako su saopštili, ne bi dostigli prosečnu zaradu u državi.

Deo zaposlenih u prosveti više puta je u 2024. protestovao od početka školske godine ne odustajući od zahteva za povećanjem zarada. Insistiraju i na tome da ne budu prilikom raspodele novca podeljeni na nastavno i nenastavno osoblje.

Među ključnim zahtevima prosvetnih radnika je i unapređenje bezbednosti u školama.

U Srbiji, prema podacima Ministarstva prosvete, ima 1.274 osnovnih škola i 581 srednjih, u kojima je ukupno zaposleno 116.215 ljudi. Oni vode brigu o više od 750.000 đaka.

Budžet Ministarstva prosvete u 2024. je uvećan u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 314,19 milijardi dinara (2,7 milijarde evra).

Međutim, sa oko 3,5 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), koji izdvaja za obrazovanje, Srbija ne prati prosek u Evropskoj uniji (EU), koji iznosi 4,7 odsto BDP-a.

XS
SM
MD
LG