Dostupni linkovi

Šta je 'prljava bomba' i zašto Rusija govori o tom oružju?


Znak za deponiju uranijuma u Kirgistanu, oktobar 2019. (ilustrativna fotografija)
Znak za deponiju uranijuma u Kirgistanu, oktobar 2019. (ilustrativna fotografija)

U posljednjoj kampanji opravdavanja Rusije zbog invazije na Ukrajinu, Moskva se fokusirala na optužbe da Kijev planira da iskoristi takozvanu 'prljavu bombu', kontroverznu eksplozivnu napravu koja u sebi sadrži toksični nuklearni materijal.

Kijev i zapadni saveznici kažu da nema osnova za ovakve optužbe i da je ideja da će Ukrajina zatrovati svoju teritoriju apsurdna. Oni kažu da bi Moskva mogla da iznosi ove optužbe kako bi opravdala eskalaciju rata.

Šta su 'prljave bombe' i kako bi mogle biti iskorištene u Ukrajini, bilo kao prava prijetnja ili kao osnova za propagandu?

Koliko štete može da nanese 'prljava bomba'?

'Prljave bombe' nemaju učinak totalnog uništenja gradova, ali su kreirane da prošire toksični otpad. Sigurnosni stručnjaci zbog njih brinu ponajviše kao oružja u rukama terorista koji se koristi u gradovima kako bi se izazvao haos među civilima, prije nego taktička naprava koja se koristi u sukobu među zaraćenim stranama.

Stručnjaci navode da bi trenutni učinak na zdravlje vjerovatno bio ograničen pošto bi većina ljudi koji bi se našli u pogođenom području bila u mogućnosti da pobjegne prije nego što bude izložena smrtonosnim dozama radijacije. Ali, ekonomska šteta bi mogla biti ogromna zbog potrebe da se evakuišu urbana područja ili čak da se napuste cijeli gradovi.

U svjedočenju u Sjedinjenim Američkim Državama tokom administracije predsjednika Baraka Obame, fizičar Henry Kelly, tada predsjednik Federacije naučnika, iznio je širok spektar hipotetičkih scenarija koji bi zavisili od količine i tipa nuklearnog materijala koji bi se koristio i od toga koliko daleko bi se proširio.

Bomba koja koristi radioaktivni cezijum iz zagubljenog ili ukradenog medicinskog uređaja mogla bi zahtijevati evakuaciju područja od nekoliko gradskih blokova, čineći ga nesigurnim decenijama.

Komad radioaktivnog kobalta iz postrojenja za ozračivanje hrane mogao bi, ako se raznese u bombi u New Yorku, kontaminirati područje od 1.000 kvadratnih kilometara i potencijalno učiniti ostvro Manhattan nenastanjivim, rekao je Kelly.

Šta su navodi Rusije?

Moskva je poslala pismo Ujedinjenim nacijama (UN) u ponedeljak, 24. oktobra u kojem iznosi detalje u vezi navoda o tome šta Kijev planira. Diplomate su rekle da Rusija planira da iznese ovo pitanje na zatvorenom sastanku Savjeta bezbjednosti dan poslije.

Šef ruskih trupa za zaštitu od nuklearne, biološke i hemijske prijetnje, general pukovnik Igor Kirilov rekao je na brifingu za medije da bi cilj Ukrajine za takav napad bio da okrivi Rusiju.

"Cilj provokacije bio bi da se okrivi Rusija za korištenje oružja za masovno uništenje u vojnim zonama Ukrajine i da se tako pokrene moćna antiruska kampanja u svijetu čija meta je potkopavanje povjrenja u Moskvu."

Šta je odgovor Ukrajine i Zapada?

Kijev i zapadni saveznici kažu da su navodi Moskve da bi Ukrajina namjerno učinila da neki dijelovi njene teritorije budu nenaseljivi apsurdni, naročito u vrijeme kada ukrajinske snage na bojnom polju vraćaju okupirane teritorije pod svoju kontrolu.

U zajedničkoj izjavi Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Francuske ruski navodi su nazvani "očigledno neistiniti" i upozorena je Moskva da ih ne koristi kao "preduslov" za eskalaciju.

Kremlj je u utorak, 25. oktobra upozorio Zapad da opasno odbacivati poziciju Moskve.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je sugerisao da bi Moskva mogla da koristi ove navode kao pokriće za planove za sličan napad koji bi sama izvela: "Ako Rusija poziva i kaže da Ukrajina navodno nešto priprema, to znači samo jednu stvar – Rusija je sve to već pripremila."

Izvor: Reuters

Facebook Forum

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG