Dostupni linkovi

Produžen pritvor američkom novinaru optuženom za špijunažu u Rusiji


Američki novinar Evan Gerškovič (Gershkovich), uhapšen pod optužbom za špijunažu, stoji u kavezu optuženih prije saslušanja na kojem se razmatra žalba na njegovo hapšenje u Gradskom sudu u Moskvi 18. aprila.
Američki novinar Evan Gerškovič (Gershkovich), uhapšen pod optužbom za špijunažu, stoji u kavezu optuženih prije saslušanja na kojem se razmatra žalba na njegovo hapšenje u Gradskom sudu u Moskvi 18. aprila.

Sud u Moskvi produžio je istražni pritvor Evanu Gerškoviču, američkom novinaru The Wall Street Journala, uhapšenom u Rusiji u martu zbog optužbi za špijunažu koje su on, njegove novine i američka vlada oštro negirali.

Okružni sud Lefortovo u Moskvi presudio je 23. maja da Gerškovič mora ostati u pritvoru najmanje do 30. augusta. Rasprava je održana iza zatvorenih vrata. Gerškoviću sadašnji istražni zatvor ističe 29. maja.

Washington je proglasio Gerškoviča nezakonito pritvorenim i zatražio njegovo momentalno puštanje na slobodu.

Reporterovo pritvaranje dolazi u trenutku kada su odnosi između Moskve i Washingtona na najnižoj tački od kraja Hladnog rata zbog invazije Kremlja na Ukrajinu.

Gerškovič je uhapšen u ruskom gradu Jekaterinburgu na Uralu krajem marta. Od tada, Moskva je dozvolila samo jednu konzularnu posjetu američkog zvaničnika, ambasadorice Lynne Tracy. Dva puta je odbio konzularni pristup Gerškoviču, uključujući i zahtjev za sastanak 25. maja.

Ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB) saopštila je u vrijeme hapšenja da je pokrenula slučaj špijunaže protiv Gerškoviča zbog prikupljanja, kako je rekla, državnih tajni o vojno-industrijskom kompleksu.

Zatim je stavljen u istražni zatvor u moskovskom zatvoru Lefortovo, ozloglašenoj ustanovi koja datira još iz carskih vremena. Smatra se simbolom sovjetske represije, Lefortovo je mjesto gdje Rusija drži najviše osumnjičenih za slučajeve špijunaže.

Portparol za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće Džon Kirbi rekao je za CNN 23. maja, dok je sud razmatrao zahtjev FSB-a da se Gerškoviču produži pritvor prije suđenja, da reporter "uopšte ne bi trebalo da bude pritvoren".

"Novinarstvo nije zločin. On mora biti odmah pušten.... I dalje ćemo raditi jako, jako naporno da vidimo da li možemo da ga vratimo kući sa porodicom gdje mu je mjesto", rekao je Kirby, dodajući da zvaničnici SAD-a i dalje vrše pritisak na konzularni pristup Gerškoviču direktno sa Rusima.

"Nema osnova za uskraćivanje konzularnog pristupa.... Zaista želimo da taj konzularni pristup bude pokrenut", rekao je on.

Gerškovič je prvi američki novinar uhapšen u Rusiji pod optužbom za špijunažu od kraja Hladnog rata.

Američki predsjednik Joe Biden također je pozvao Rusiju da ga oslobodi zajedno s međunarodnim novinarskim organizacijama.

Angažovan od strane Wall Street Journala neposredno prije invazije Moskve na Ukrajinu prošle godine, Gerškovič je izvještavao o Rusiji više od pet godina u vrijeme hapšenja.

Ovaj 31-godišnjak tečno govori ruski, sin je emigranata koji su napustili Sovjetski Savez u Sjedinjene Države tokom Hladnog rata.

Uz izvještaje TASS-a, CNN-a, Reutersa i Mediazone

XS
SM
MD
LG