Dostupni linkovi

FHP: Krivične prijave protiv pripadnika VRS za ratne zločine u Prijedoru


U sarajevskom Velikom parku je postavljena instalacija povodom Dana bijelih traka, odnosno sjećanja na početak stradanja nesrpskog stanovništva u Prijedoru.
U sarajevskom Velikom parku je postavljena instalacija povodom Dana bijelih traka, odnosno sjećanja na početak stradanja nesrpskog stanovništva u Prijedoru.

Nevladina organizacija Fond za humanitarno pravo (FHP) iz Beograda podnelo je u ponedeljak, 31. maja krivičnu prijavu protiv visokih oficira Vojske Republike Srpske (VRS) Vladimira Arsića i Vladimira Zeljaje, optužujući ih za ratne zločine u Prijedoru 1992. godine.

Na predstavljanju dosijea o 43. Motorizovanoj brigadi VRS u Prijedoru, Ivana Žanić, direktorka FHP, navela je da je ova organizacija podnela krivičnu prijavu pred sudom za ratne zločine u Srbiji protiv Arsića koji je, navodno, bio komandant ove brigade i Zeljaje, njegovog zamenika.

Osim protiv njih, ova organizacija podnela je krivične prijave i protiv nekoliko pripadnika ove jedinice.

“Videćemo da li će tužilaštvo za ratne zločine nešto uraditi povodom te krivične prijave. Naše pravilo koje smo tokom godina razvili jeste da mi na određeni vremenski period šaljemo urgencije Tužilaštvu da pitamo da li su uzeli krivične prijave u razmatranje i u kojoj se fazi nalazi postupak, pa ćemo videti u kojoj se fazi nalaze ove krivične prijave”, navela je Žanić.

Od maja do avgusta 1992. godine, jedinice Prvog krajiškog korpusa VRS zajedno sa Policijom Republike Srpske, pripadnicima Teritorijalne odbrane i dobrovoljcima napadali su sela sa većinskim bošnjaškim i hrvatskim stanovništvom u opštini Prijedor.

Pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju za zločine u opštini Prijedor pravosnažno je osuđeno 18 lica, gotovo ceo državni vrh Republike Srpske, komandanti vojnih i policijskih jedinica, a poslednja presuda bila je prvostepena presuda Ratku Mladiću, komandantu Glavnog Štaba VRS.

Osim Mladića, nijedan drugi vojni zvaničnik ili vojnik nije osuđen za počinjene zločine u Prijedoru.

Radio Slobodna Evropa nije mogao da kontaktira Arsića i Zeljaju jer nema javno dostupnih kontakata.

Krizni štab bosanskih Srba opštine Prijedor je 31. maja 1992. godine, putem lokalne radio stanice izdao naredbu da svi nesrbi u Prijedoru označe svoje kuće bijelim plahtama, a po izlasku iz kuće istaknu bijelu traku oko ruke kao dokaz lojalnosti srpskim vlastima.

Dan belih traka obeležen je u Sarajevu instalacijom u Velikom parku kod Spomenika ubijenoj deeci Sarajeva. Instalaciju je postavila grupa građana "AntiDayton".

U Prijedoru je, od 1992. do 1995. godine, ubijeno 3.176 građana/civila, Bošnjaka i Hrvata, od čega i 102 djece.

XS
SM
MD
LG