Dostupni linkovi

Počast 'balkanskom Mendeli'


Pošta Ademu Demaćiju
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:16 0:00

Pošta Ademu Demaćiju

Poznati kosovski borac za ljudska prava Adem Demaći biće sahranjen u subotu u Prištini uz visoke državne počasti. Preminuo je u četvrtak uveče prirodnom smrću u 82. godini života. Povodom njegove smrti, proglašena je trodnevna žalost.

Telo Adema Demaćija u kovčegu u petak je izloženo u Skupštini Kosova gde će se održati komemorativna sednica.

U subotu ujutru, Počasna garda će njegovo telo prebaciti u hali sportova "1. oktobar" gde će se održati komemorativna ceremonija, a prisutnima će se obratiti lideri institucija Kosova i regiona. U 11 časova, sanduk sa telom Demaćija proći će kroz centar Prištine.

Povodom smrti Adema Demaćija održana je i komemorativna sednica Skupštine Kosova kojoj su, pored kosovskih zvaničnika, prisustvovali i zvaničnici Albanije i Makedonije. Sednica je počela intoniranjem himne Kosova, a zatim Albanije.

Komemorativna sednica Skupštine
Komemorativna sednica Skupštine

Predsednik Skupštine Kosova Kadri Veselji kazao je da je izgubljen jedan od najvećih među rođenima u poslednjih 100 godina, koji je svoj život posvetio slobodi Kosova.

"Izgubili smo Adema Demaćija, simbola svih naših nacionalnih pokreta za slobodu i nezavisnost Kosova. Heroja i našu inspiraciju. Bol je beskonačan, ali je isto toliki i naš ponos prema ovom retkom i izvanrednom čoveku nacije", kazao je Veselji.

On je dodao da je Demaći bio prvi među prvima u "teškoj borbi, punoj požrtvovanja za nacionalno oslobođenje".

“Nikad se nije zaustavio i nikad se nije predao”, dodao je Veselji, nazvavši ga evropskim Mandelom i uporedivši ga sa Vaclavom Havelom i Lehom Valesom.

Demaći je poznat kao simbol otpora, koji se borio za slobodu i nezavisnost Kosova. Zbog svojih političkih pogleda, proveo je 28 godina u jugoslovenskim zatvorima, kasnije u srpskim, pa je često nosio i nadimak "balkanski Mandela".

Za svoj rad dobio je niz uglednih međunarodnih priznaja, od nagrade Saharov (1991), nagrade Sveučlišta u Oslu za ljudska prava (1955), a 2010. je postao dobitnik nagrade Heroj Kosova.

Krajem devedesetih godina bio je i politički lider Oslobodilačke Vojske Kosova.

Zastave na pola koplja zbog smrti Demaćija
Zastave na pola koplja zbog smrti Demaćija

Kosovski lideri visoko su ocijenili Demaćijevo djelovanje.

"Jako je teško da prihvatimo da je simbol naše rezistencije, baca Adem, preminuo", napisao je Tači.

Premijer Ramuš Haradinaj je izjavio da će "domovina zauvek pamtiti djelo i njegovo ime".

Među prvim reakcija iz inostranstva stigla je ona predsednika makedonskog Sobranja Taljata Džaferija, koje je kazao je da Demaći nije bio samo borac za ljudska prava Albanaca, već i svih ostalih.

XS
SM
MD
LG