Dostupni linkovi

Prašina s Marsa: Sol, led ili nešto treće?


Phoenix
Phoenix

Svemirska sonda Phoenix poslala je fotografije prašine s površine Marsa snimljene mikroskopom. Riječ je o snimkama najveće rezolucije koje su ikada došle s nekog planeta.

Na fotografijama su vidljive čestice prašine koje su 10 puta tanje od ljudske dlake, a predstavljaju pravi temelj za geološka istraživanja.

"Na fotografijama se može vidjeti kako je većina čestica crvene odnosno tamne boje kao što je površina Marsa", kazao je znanstvenik Tom Pike sa sveučilišta iz Londona, dodajući kako je jedna čestica srebrenasta i prozirna. No, zasad se nije usudio potvrditi je li riječ o kristalu soli ili ledu - što bi bila definitivna potvrda o prisutnosti vode na Marsu.

"Još je prerano za takvu ocjenu", kazao je Pike. Podsjetimo, Phoenix je opremljen s instrumentima koji su u stanju analizirati vodu i tlo te u njima pronaći tragove života, uključujući mikrobe, a prva je sonda koja se spustila na sjeverni, hladniji dio Marsa, gdje je veća vjerojatnost da će se pronaći tragovi života, kao i dokazi da je Mars bio prekriven oceanima.

Fotografije su snimljeni uzorci tla koji se nalazi odmah ispod sonde. Riječ je uzorku koji je pao na "membranu" sonde, u trenutku kada je Phoenix dotakao tlo prije dvije sedmice.

Ono što zasad mogu reći je kako sve radi savršeno", kazao je Michael Hecht, prvi čovjek tima znanstvenika koji će analizirati uzorke s Phoenixa.

A prema posljednjim podacima iz NASA-e uskoro bi trebao započeti najuzbudljiviji dio misije: iskapanja rupa na Marsu.

One bi trebale biti duboke oko 60-tak centimetara, a analizom tog tla, znanstvenici se nadaju, kako će uspjeti dokazati kako je na Mars nekada imao vodu.

Nakon što je dva puta misija odgađana zbog tehničkih poteškoća, Phoenix je napokon dobio program komandi nužnih za početak istraživanja kopanjem tla Marsa.

Više cvijeća, manje CO2

Obilježavajući Svjetski dan zaštite okoliša iz UN-a je po tko zna koji put stigao apel za kontrolu emisije stakleničkih plinova o kojima je suvremeni svijet postao ovisan.

"Nekontrolirana proizvodnja CO2 drži naš svijet u šaci. Ovisnost je strašna stvar. Proždire nas i kontrolira, čini da odbacujemo važne istine i zasljepljuje nas od posljedica naših radnji.", rekao je glavni tajnik UN-a, Ban Ki-Moon povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša kojemju je tema "Odbacivanje ovisnosti od ugljičnom dioksidu" (CO2 kick the habit).

Staklenički plinovi pridonijeli općem povećanju srednje površinske temperature za 0,74 Celziusova stupnja u zadnjih stotinu godina. Predviđa se da će se temperatura u Europi do kraja 21. stoljeća popeti za 2,3 - 6 stupnjeva.


Centralnu svečanost proslave Svjetskog dana zaštite okoliša koji se slavi 5. lipnja diljem svijeta od 1972. , ove je godine 'udomaćio' Novi Zeland, gdje kontrola emisije CO2 nije tek sezonska tema, već dio ozbiljnog plana za potpuno 'neutraliziranje' ovisnost o tom nusproduktu industrijalizacije.

Kiribati tonu u ocean


Vlada pacifičke države Kiribati strahuje da će zbog dizanja razine mora otočje nestati za 50 do 60 godina. Zbog toga već sada razmišljaju o novoj domovini za svih 100.000 stanovnika, koji bi mogli preseliti na Novi Zeland.

Krivac su klimatske promjene i rast razine mora, izjavio je predsjednik Kiribata Anote Tong na Novom Zelandu.

"Bolno je očekivati dan kad više nemaš svoje vlastite zemlje, ali mi smo prisiljeni točno na to",
izjavio je Tong u intervjuu novozelandskoj televiziji.

Tong je najavio da će zamoliti predsjednicu novozelandske vlade Helen Clark da prihvati više useljenika s Kiribatija, i to najprije dobro obrazovanih.

"Ako isele na Novi Zeland, bit će primljeni kao punopravni sugrađani, a ne kao izbjeglice", dodao je.

Kiribati se nalazi između Havaja i Australije, a sastoji se od 32 koraljna otoka (atola), udaljena jedan od drugoga i do 5000 kilometara. Nadmorska visina na najvećem broju njih ne prelazi tri metra.

Signali anoreksije kod djece

Smeta im njihova stara slika na ormaru, opsesivno režu hranu na komadiće, između zalogaja možete im ispeći jaje? Pogledajte dobro mladu osobu za stolom, možda je riječ o početku anoreksije.

”I prije nego se bolest rasplamsa kod svoje djece možete otkriti prve znakove anoreksije ili bulimije na temelju njihovih navika hranjenja“, izvještava londonski The Times.

Udruženje za borbu protiv poremećaja u ishrani (EDA) objavilo je priručnik koji može pomoći roditeljima i drugim odgovornim osobama da prepoznaju te probleme prije nego što postanu preozbiljni.

Prvi znakovi upozorenja mogu biti opsesivno rezanje hrane na komadiće ili stanke između zalogaja koje traju i do pet minuta. Neka djeca koja pate od poremećaja u ishrani služe se trikovima, primjerice nose vrlo široku odjeću u koju potajice stavljaju nepojedenu hranu.

Osim toga, ponekad traže da se uklone njihove fotografije na kojima izgledaju zdravo i imaju normalnu težinu. U EDA-inom priručniku roditeljima se savjetuje da ne ignoriraju te znakove i da ne zatvaraju oči pred onim što su primijetili.

Što jesti kako bi dobili sina?


Radi se o iznenađujućim rezultatima nove britanske studije. Čini se da lavlji apetit, hrana bogata kalijem, poput banana, te redovni obroci i svakodnevni zajutrak povećavaju šanse za muško dijete.

Rezultati ove studije koja je uključila oko 700 trudnica slažu se s ranijim otkrićima vezanim za umjetnu oplodnju: muški embrio ima manje šanse za preživljavanje ukoliko mu nedostaje glukoza, a preskakanje obroka rezultira padom razine glukoze u krvi.

Iako je studija vrlo zanimljiva, nitko vam neće preporučiti da ukoliko želite djevojčicu gladujete odnosno da ukoliko želite dječaka jedete od jutra do mraka.



Pronađena egipatska piramida izgubljena prije 200 godina

Egipatski arheolozi otkrili su piramidu staru 4.000 godina koja se smatrala izgubljenom, jer je pronađena prije 200-tinjak godina i nikada više nakon toga nije viđena.

200 godina pijeska prekrilo nalazište


Voditelj ekspedicije, Egipćanin Zahi Hawass, smatra kako je piramidu izgradio faraon Menkauhor, koji je vladao svojim kraljevstvom samo osam godina. Tijekom istraživanja Sahare njemački arheolog Karl Richard Laspius 1842. godine spomenuo je u svojim zapisima "bezglavu" piramidu koju je nazvao "broj 29".

"Bezglava" piramida nazvana je tako, jer je Laspius pronašao samo njene ostatke, odnosno, samo temelje. Nakon nekoliko godina ti su temelji bili prekriveni pješčanim olujama i nitko više nije mogao pronaći Menkauhorovo posljednje počivalište.

Posljednja piramida iz Pete dinastije


"Popunili smo posljednju prazninu u pronalasku nestale piramide", Hawass je rekao novinarima za vrijeme obilaska nalazišta koje je smješteno petnaestak kilometara sjeverno od Kaira gdje se nalazi velik broj ostalih grobnica drevnog egipatskog grada Memfisa. Osim temelja piramide, arheolozi su otkrili dio ceste kojom su prolazili svećenici noseći preminule faraone koje su smatrali božanstvima.

Temelji su pronađeni ispod 7 metara pijeska koji se uklanjao čitavu prethodnu godinu, a stil građenja otkriva da piramida datira iz Pete dinastije, oko 2.460 g.p.K. Radovi na tom području se nastavljaju u nadi da se oko glavne Menkauhorove grobnice nalaze i manje piramide što bi otkrilo mnoge nepoznanice iz tog doba.

"Ne možemo znati što se sve krije pod egipatskim pijeskom, ali sam uvjeren da velik broj piramida još ostaje skriven", zaključio je Hawass.


XS
SM
MD
LG